Προς το περιεχόμενο

Μια Ηλεκτρο-Ακουστική έως 200 ευρώ;


Sitsena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι Lag είναι καταπληκτικές κιθάρες και με ένα σετάκι χορδές elixir θα πετάει.

Αν δεν απατώμαι, ακόμα και η Τ66 με elixir έρχεται απο το εργοστάσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σόρρυ για την ερώτηση, αλλά πόσων χρονών είσαι;

 

Αν θες σόλα και θρασάρισμα, πάρε καλύτερα ένα φτηνό σετάκι ηλεκτρικής...

 

Ειμαι 27 χρονών... απλα το είδος μουσικής που μαρέσει και ακούω πιο πολυ είναι μέταλ και πανκ (οχι οτι εχω προβλημα με τα αλλα είδη μουσικής(εκτος απο σκυλαδικο))

 

Το έχω σκεφτεί για ηλεκτρική αλλα δν θα μπορώ να την πέρνω και να αράζω παρεϊστηκα σε παραλλίες και έτσι...  ;D

Ψάχνω να βρώ κάτι να με καλύπτει και στα 2 όσο περισσότερο γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην league έχω βάλει ενα κινέζικο μαγνήτη που βρήκα στα ebay με 13 ευρώ και μπορω να πω οτι αν και δν έχω τον ήχο μιας ηλεκτρικής φέρνει κάπως ο ήχος του σε ηλεκτική για σόλα και για λίγο θρασάρισμα...

ποιος μαγνητης ειναι? θελω να παρω και εγω να παιζω Slayer και Megadeth στην παραλια...φτανει πια με τους Πυξ Λαξ, Σιδηροπουλο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην league έχω βάλει ενα κινέζικο μαγνήτη που βρήκα στα ebay με 13 ευρώ και μπορω να πω οτι αν και δν έχω τον ήχο μιας ηλεκτρικής φέρνει κάπως ο ήχος του σε ηλεκτική για σόλα και για λίγο θρασάρισμα... κάπως έτσι ευελπιστώ και έχω την εντύπωση οτι θα είναι και με την ηλεκτρακουστική...

 

δυστυχώς κάνεις λάθος. Οι φτηνοί μαγνήτες για ακουστικές κιθάρες πιάνουν τη δόνηση ΜΟΝΟ των χορδών και όχι του σώματος, γι αυτό και μοιάζει λίγο ο ηλεκτρικός ήχος σαν ηλεκτρικής. Οι ηλεκτρακουστικές κιθάρες ακούγονται στον ενισχυτή σαν ακουστικές.

 

Ανακεφαλαιώνω : το ποσό που διαθέτεις είναι πολύ μικρό και είναι κρίμα να πάει μέρος του σε ηλεκτρικό σύστημα. Ψάξε για κάποια μεταχειρισμένη ακουστική και απέβαλε την ιδέα οτι ηλεκτρακουστική = ηλεκτρική + ακουστική ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος μαγνητης ειναι? θελω να παρω και εγω να παιζω Slayer και Megadeth στην παραλια...φτανει πια με τους Πυξ Λαξ, Σιδηροπουλο κτλ

χμμ... λεω και εγω γιατι αρχισε να βγαζει κρυο απο τόσο νωρίς...

 

blue ευχαριστώ πολυ για την γνώμη σου.. θα δω τι θα κάνω... μέχρι να μαζέψω τα λεφτά άλλωστε θα μου πάρει κάνα 3μηνο (μπορεί  και παραπάνω) μέχρι τότε θα δω και τι άλλο παίζει σε αυτα τα λεφτα και ανάλογα θα αποφασίσω... βασικά την ηλεκτρακουστική την ήθελα παραπάνω γιατι έχω κάτι φιλαράκια με συγκρότημα και απο καμιά φορα μαζευόμαστε και παίζουμε όλοι μαζι στο στούντιο (εννοείται οτι δν είμαι εγω για live)... μέχρι στιγμής με αυτή την κιθάρα που είχα ήμουν ικανοποιημένος απο τον ήχο παρότι ήταν φθυνιάρικη και την λέγανε όλοι κονσέρβα, τον μαγνήτη τον έβαλα για να μπορώ να ακουγομαι μαζι με την ηλεκτρική και τα ντραμς και είδα οτι μου έδεινε ωραίο ήχο και με παραμόρφωση και σχετικά ανεβασμένο Gain μπορούσα να την δουλέψω και λίγο σαν ηλεκτρική... απλά κάπως έτσι σκεφτόμουνα και για ηλεκτρακουστική γιαυτο και είπα για την ovation.. αν υπαρχει καμία άλλη προταση κιθάρας σε αυτα τα λεφτά και με παρόμοιο σχεδιασμό καλοδεχούμενη....  :)

 

βασικά επείδη έχω σκεφτεί κατι μόλις τώρα... ποση διαφορά μπορεί να έχει στον ήχο και στην αντοχή η ovation απο την harley benton απο την στιγμή που λένε και οι δύο οτι έιναι φτιαγμένες απο τα ίδια υλικά στα χαρακτηριστηκά τους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με παραμόρφωση και σχετικά ανεβασμένο Gain μπορούσα να την δουλέψω και λίγο σαν ηλεκτρική...

Μαλλον για αυτο εβγαλε κρυο τοσο νωρις...επαιζες με παραμορφωση και με ανεβασμενο gain με σκαφατη κιθαρα σε ενισχυτη και ακουγοταν ολα φυσιολογικα? ουτε ενας βομβος? κανενας περιεργος ηχος?  ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον για αυτο εβγαλε κρυο τοσο νωρις...επαιζες με παραμορφωση και με ανεβασμενο gain με σκαφατη κιθαρα σε ενισχυτη και ακουγοταν ολα φυσιολογικα? ουτε ενας βομβος? κανενας περιεργος ηχος?  ???

καταρχήν η κιθάρα που έχω τώρα δν είναι σκαφάτη και κατα δεύτερον δν εχω βάλει κρυσταλλο για τον ήχο αλλα μαγνήτη κανονικό... άρα γιατι να κάνει βόμβο μικροφωνισμούς ήχους κλπ?? πριν το μαγνήτη που έκανα τη βλακία και έβαλα ταμπλέτα πάνω στην κάσα είχε μαμηθεί ο δίας με μικροφωνισμούς βόμβους παράσιτα και τα σχετικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα μεταχειρισμένα αν είναι σε καλή κατάσταση η κιθάρα με 2 κατοστάρηκα θα πάρεις κιθάρα μεγαλύτερης αξίας,αλλά μηλάμε πάντα να είναι σε καλή κατάσταση. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου