Προς το περιεχόμενο

οι noizαδες γουστάρουν πολεμικές τέχνες ?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Judo για ένα διάστημα στην εφηβεία και μετά απο ένα διάλειμμα πάλι στα 30 για μερικά χρόνια. Τώρα βρίσκομαι σε μόνιμο "διάλυμα" αλλά παρακολουθώ όταν μπορώ απο τον καναπέ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά (>20) χρόνια Aikido. Αλλά από τότε που γεννήθηκαν τα παιδιά... άστα να πάνε  :(.

 

Ένα πρόβλημα που πιθανώς έχουν οι μουσικοί με τις πολεμικές τέχνες είναι ότι αν κάνουν λάθος εξάσκηση σκληραίνουν δάχτυλα- καρποί- ώμοι και χάνουν την ευλυγισία τους. Και οι δάσκαλοι ΠΤ συνήθως δεν ξέρουν να προφυλάξουν τους μαθητές τους, ή δεν έχουν αυτή την προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνώμη σας για το muay thai ποια είναι ?

μετα απο ένα χρόνο aikido αποφάσισα πως θέλω κάτι πιο αερόβιο..σκέφτομαι να σταματήσω aikido και να βρω καμιά σχολή muay thai ..γνωρίζει κανείς στην Θεσσαλονίκη καμιά σχολη ?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσες - νομίζω - να βρεις δυο πολεμικές τέχνες που να διαφέρουν περισσότερο μεταξύ τους. Τo Αikido είναι γεμάτο χάρη και πολύ spiritual αλλά επίσης πολύ "ειρηνικό", εστιάζοντας κυρίως στην αποφυγή και στην εκμετάλλευση της ορμής του αντιπάλου, ενώ το Muay Thai είναι πολύ επιθετικό με συνεχή χτυπήματα που βασίζονται στην δικιά σου δύναμη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σύλλογο όπου έκανα πυγμαχία είχε τμήμα Μuay Thai. Θυμάμαι όταν έκαναν sparring μεταξύ τους τα σχόλια μεταξύ των πυγμάχων ήταν : "holy shit, do they really hate each other that much?" ;D ;D ;D

Γενικά είναι ιδιαίτερα βίαιο, με χτυπήματα από τα οποία δεν προστατεύεσαι (π.χ. αγκώνες, γόνατα). Μερικά vide-άκια στο youtube θα σε πείσουν για το εαν θα σου αρέσει τόσο ώστε να το ρισκάρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσες - νομίζω - να βρεις δυο πολεμικές τέχνες που να διαφέρουν περισσότερο μεταξύ τους. Τo Αikido είναι γεμάτο χάρη και πολύ spiritual αλλά επίσης πολύ "ειρηνικό", εστιάζοντας κυρίως στην αποφυγή και στην εκμετάλλευση της ορμής του αντιπάλου, ενώ το Muay Thai είναι πολύ επιθετικό με συνεχή χτυπήματα που βασίζονται στην δικιά σου δύναμη.

σωστός σε όλα όσα λες :)..το aikido ήταν πολεμική τέχνη για τους βασιλιάδες ..ειναι όπως το είπες ειρηνικό και βασικός στοχος είναι να αποφύγεις και να αμυνθείς ''με το γάντι'' αταραχος και ατσαλάκοτος όπως ο Seagal  8).....απλα απο όσα βλέπω youtube κλπ θέλω να βρώ κάτι που να έχει πιο πολύ γρήγορη αερόβια γυμναστική..και το muay thai μου άρεσε :)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός σε όλα όσα λες :)..το aikido ήταν πολεμική τέχνη για τους βασιλιάδες ..ειναι όπως το είπες ειρηνικό και βασικός στοχος είναι να αποφύγεις και να αμυνθείς ''με το γάντι'' αταραχος και ατσαλάκοτος όπως ο Seagal  8).....απλα απο όσα βλέπω youtube κλπ θέλω να βρώ κάτι που να έχει πιο πολύ γρήγορη αερόβια γυμναστική..και το muay thaι μου άρεσε :)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"μετα απο ένα χρόνο aikido αποφάσισα πως θέλω κάτι πιο αερόβιο.."

Εκτός από τα 20 χρόνια Aikido έχω κάνει και 4 χρόνια shotokan, καθώς και 2 χρόνια judo. Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κάνεις αερόβια άσκηση σε οποιαδήποτε τέχνη. Αν για παράδειγμα κάνεις ukemi και θέλεις 30 δευτερόλεπτα να σηκωθεί και να ξαναεπιτεθείς, προφανώς δουλεύεις σε αργή κίνηση. Αν είσαι έτοιμος για την επόμενη επίθεση με το που ακουμπάς το έδαφος, η καρδιά σου χτυπάει 200 σφύξεις με 3 λεπτά προπόνηση.

 

Ομολογουμένως, σε σχολές Aikido που έχω επισκεφτεί, η προπόνηση γίνεται σαν σε αργή κίνηση. Είανι θέμα δάσκαλου. Ο κάθε ασκούμενος όμως μπορεί ναέχει σε κάποιο βαθμό τον προσωπικό του ρυθμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου