Προς το περιεχόμενο

Windows setup


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα δει παλια ενα αρθρο σχετικα με το πως να κανεις τα windows xp να δουλευουν μονο για μουσικα προγραματα δηλ. δεν μπορεις να κανεις print δεν μπορεις να μπεις στο δυαδικτιο, και πολλα αλλα..

 

Και ετσι βελτιωνεις την επιδοση του Υ/Π σου σχετικα με την μουσικη παραγωγη.

Επειδη το ψαχνω καιρο και δεν το βρηκα μηπως ξερει κανεις να μου πει πως το κανουμε αυτο? η που βρισκεται το σχετικο αρθρο. :?

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω υπόψη το άρθρο που λες αλλά προφανώς θα αναφέρει ότι πρέπει να "πετσοκόψεις" την εγκατάσταση των XP σου.

 

Δηλαδή όταν τελειώσει το installation, πας:

Πίνακα Ελέγχου->Προσθαφαίρεση προγραμμάτων->Προσθήκη/αφαίρεση στοιχείων Windows.

Ξε-επιλέγεις όσα δεν σου χρειάζονται (με προσοχή μην βγάλουμε και τίποτα αναγκαίο) και προχωράς έχωντας φυσικά το CD των XP στο drive σου.

Βασικά δεν είναι ότι βελτιώνεις συγκεκριμένα την απόδοση σε μουσικές εφαρμογές, απλούστατα έχεις λιγότερα πράγματα είτε να σου τρώνε πόρους είτε χώρο στο σκληρό και τελικά ο υπολογιστής είναι λιγότερο φορτωμένος.

 

Φαντάζομαι αυτό θέλεις κι εσύ... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα ρε Αντρεα...Ασε που με εφαγε η microsoft οτι εχω

σπασμενα windows και μου βγαζει μην/τα το pc...Τοσα εκατ/ρια

υπαρχουν,εμενα βρηκαν.(Ε,κατεβαζα κι εγω update-μη χασω την

επανασταση της εξελιξης των win.!)

Τελικα ειμαι μαλαπερδας

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα ειμαι μαλαπερδας

 

Χα χα χα χα χα χα, θεϊκή η ατάκα σου, τα έσπασε! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Κι εσύ ρε Βαρού, δεν έχεις ακούσει ότι τα updates από κάποια φάση και μετά είχαν μέσα το λεγόμενο "εργαλείο ελέγχου αυθεντικότητας λογισμικού" που σε τσεκάρει; Γι' αυτό βάζεις απλά τα service packs που τα βρίσκεις και off-line και αφήνεις τα updates!

 

Υ.Γ. Από τη μέρα που πήρα το laptop που είχε original Windows αισθάνομαι πολύ κυρίλας... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο θελω αλλα θυμαμαι καποιος τα ειχε γραψει αναλυτικα

βημα βημα τι πρεπει να κανεις, τι να σβησεις και τι να αφησεις..

καμια ιδεα?

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση, και για να μη σας σπάνε τα νεύρα τα μηνύματα από το tray, για τα 'πιθανώς απατεωνίστικα Windows', τρέξτε αυτό από το command line:

 

taskkill /im wgatray.exe

 

Φίλε Rocka αυτό που λες δεν υπάρχει έτσι ακριβώς, δεν βγάζεις δηλαδή τα πάντα :P από το PC, αυτό που μπορείς να βρεις αν κάνεις ένα google, είναι μερικές ρυθμίσεις βελτιστοποίησης (π.χ. να βελτιστοποιηθεί το σύστημα για background tasks και όχι applications). Νομίζω ο gto είχε ανεβάσει παλιότερα ένα ανάλογο thread αλλά στο google θα το βρεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα γρήγορο check από το δικό μου Control Panel, και όλα να τα βγάλεις εκτός από τα Βοηθήματα, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Και τα Βοηθήματα δηλαδή μόνο και μόνο για τα εργαλεία συστήματος αξίζουν, να κάνεις και κανά defragment που και που.

 

Απλά μετά δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα, ούτε σε δίκτυο να συνδεθείς, ούτε Media Player θα έχεις, τίποτα απολύτως. Ευτυχώς στο καθένα από τα στοιχεία της λίστας έχει μια ωραιότατη επεξήγηση που σε κατατοπίζει αρκετά.

 

Υ.Γ. Αν εντοπίσει κανείς καμία πατατιά στα γραφόμενά μου, παρακαλώ να με διορθώσει μην φάω βρισίδια μετά... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εγω δεν θελω ουτε διαδικτιο ουτε real player

θελω μια "μηχανη" :twisted: να δουλευει μονο το cubase kai to reason τιποτα αλλο απο windows.

επειδη ειμαι ασχετος με pc και φοβαμαι να κανω κατι χωρις να ξερω θα προτιμουσα αν καποιος ξερει την διαδικασια να την πει.

 

 

Υ.Γ Στο google εψαξα αλλα τα αγγλικα μου ειναι λιγα δεν καταλαβα και πολλα :oops:

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εγω δεν θελω ουτε διαδικτιο ουτε real player

θελω μια "μηχανη" :twisted: να δουλευει μονο το cubase kai to reason τιποτα αλλο απο windows.

επειδη ειμαι ασχετος με pc και φοβαμαι να κανω κατι χωρις να ξερω θα προτιμουσα αν καποιος ξερει την διαδικασια να την πει.

 

 

Υ.Γ Στο google εψαξα αλλα τα αγγλικα μου ειναι λιγα δεν καταλαβα και πολλα :oops:

 

Κοίτα τα αγγλικά χρειάζονται ούτως ή άλλως για να καταλάβεις τα βασικά...

 

Ωστόσο θα σου πω ότι δεν χρειάζεται σώνει και καλά να φτάσεις σε τέτοια έσχατα όρια για να έχεις ένα καλό pc για ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαδικασία στην είπα ακριβώς, όπως και τι μπορείς να βγάλεις. Δεν έχει και πολλά να κάνεις, όπως είπε και ο Abraxas ούτε θα καταφέρεις ποτέ να βγάλεις τα πολύ ουσιώδη ούτε και χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Το σημαντικότερο είναι να καταφέρεις να σετάρεις σωστά το PC σου και να το διατηρήσεις. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου