Προς το περιεχόμενο

Windows setup


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή αυτό το thread δεν βρίσκεται στην κατηγορία "Περί ανέμων και υδάτων" είμαι υποχρεωμένος να παρέμβω στη συζήτηση για να πω σε αυτόν που αρχικά ρώτησε ότι όλα αυτά (περί απογυμνωμένων Windows XP) είναι κουταμάρες που καλά θα κάνει να ξεχάσει.

 

Ακόμη και αν υπήρχε κάτι τέτοιο το μόνο που θα κέρδιζε ο χειριστής του υπολογιστή θα ήταν μερικά MB μνήμης, κάτι που δεν λείπει από τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα. Τυχόν άλλα προβλήματα που ίσως έχει το PC του οφείλονται σε άλλους παράγοντες που δεν μπορούμε να διαγνώσουμε με τις ελάχιστες πληροφορίες που μας έχει δώσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειναι κουταμαρες , το χρησιμοποιει καιρο ενας φιλος μου , για μενα αξιοπιστος , και λεει οτι παει σφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι κουταμαρες ' date=' το χρησιμοποιει καιρο ενας φιλος μου , για μενα αξιοπιστος , και λεει οτι παει σφαιρα.[/quote']

 

Boody, αν μου έλεγες ότι το χρησιμοποιείς εσύ (ποιο αλήθεια...;;;,πως το λένε;;; που είναι;;;) τότε να δεχτώ την εισήγηση τιμώντας σε ως μέλος που προσέχει πριν μιλήσει. Αλλά έχουμε πήξει (ως έθνος) από φίλους/ξαδέρφους/θείους/μπατζανάκηδες κλπ που έχουν βρει "την άκρη" για κάτι που κανένας άλλος δεν την έχει βρει.

 

Επιμένω ότι είναι κουταμάρες, αν όχι από την άποψη που ήδη ανέφερα, τότε σίγουρα από την άποψη του ότι ΔΕΝ χρειάζεται να μπει κανείς σε κανένα ιδιαίτερο κόπο προκειμένου να έχει ένα αξιόπιστο pc για μουσική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αυτό το thread δεν βρίσκεται στην κατηγορία "Περί ανέμων και υδάτων" είμαι υποχρεωμένος να παρέμβω στη συζήτηση για να πω σε αυτόν που αρχικά ρώτησε ότι όλα αυτά (περί απογυμνωμένων Windows XP) είναι κουταμάρες που καλά θα κάνει να ξεχάσει.

 

Ακόμη και αν υπήρχε κάτι τέτοιο το μόνο που θα κέρδιζε ο χειριστής του υπολογιστή θα ήταν μερικά MB μνήμης' date=' κάτι που δεν λείπει από τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα. Τυχόν άλλα προβλήματα που ίσως έχει το PC του οφείλονται σε άλλους παράγοντες που δεν μπορούμε να διαγνώσουμε με τις ελάχιστες πληροφορίες που μας έχει δώσει.[/quote']

 

Eyeprotocol, δεν καταλαβαίνω γιατί απαξιώνεις την κουβέντα.

 

Τόσο ο γράφων όσο και ο Alchemist τονίσαμε τη μη αναγκαιότητα να καταφύγει κάποιος σε τέτοιου βάθους ενέργειες, χωρίς να αναφερθούμε σε 'κουταμάρες' και σε 'περί ανέμων και υδάτων συζητήσεις'. Ας μην αποκλείουμε ο φίλος να έχει ακούσει ή να του έχει μεταφερθεί κάτι λάθος ή υπερβολικά.

 

Επίσης, υπάρχουν όντως 'οδηγοί βελτιστοποίησης' για τα Windows, τα οποία όπως καλά γνωρίζεις δεν είναι το πλέον ιδανικό ΛΣ για τις εφαρμογές του είδους και οι οδηγοί αυτοί δουλεύουν. Στο δικό μου PC έχω κάνει τέτοιες ρυθμίσεις, οι οποίες βεβαίως απέχουν πολύ από το να το καταστήσουν 'γυμνό' και άχρηστο για ο,τιδήποτε άλλο, και έχω διαπιστώσει τη χρησιμότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas δεν απαξιώνω τη συζήτηση. Απαξιώνω την ερώτηση....

 

Ειχα δει παλια ενα αρθρο σχετικα με το πως να κανεις τα windows xp να δουλευουν μονο για μουσικα προγραματα δηλ. δεν μπορεις να κανεις print δεν μπορεις να μπεις στο δυαδικτιο' date=' και πολλα αλλα..

 

Και ετσι βελτιωνεις την επιδοση του Υ/Π σου σχετικα με την μουσικη παραγωγη. Επειδη το ψαχνω καιρο και δεν το βρηκα μηπως ξερει κανεις να μου πει πως το κανουμε αυτο? η που βρισκεται το σχετικο αρθρο. :?[/quote']

 

... διότι στηρίζεται σε επίπεδο φημολογίας και όχι πραγματικής σχέσης με τους υπολογιστές. Ακόμη και αν υπάρχει τέτοιο άρθρο, θα φροντίσω εγώ προσωπικά να σταματήσει να παραπλανά το κόσμο.

 

Το "περί ανέμων και υδάτων" δεν ήταν χαρακτηρισμός - είναι ο τίτλος της ενότητας που υπάρχει στο φόρουμ και η οποία τοποθετήθηκε στην "άκρη" ακριβώς διότι το περιεχόμενο της δεν εμπίπτει στις στάνταρ λογικές moderation. Κοινώς είναι (μέχρις ενός σημείου) ανεκτό να λέει ο καθένας ότι θέλει (εκεί), αλλά όχι και στις υπόλοιπες θεματικές ενότητες.

 

Το "κουταμάρες" ήταν χαρακτηρισμός - ήπιος μάλιστα. Δεν αναφέρεται στις οδηγίες για optimization αλλά στην ερώτηση και στην πιθανότητα ύπαρξης μίας τόσο απογυμνωμένης εγκατάστασης, αλλά και την χρησιμότητά της αν υπήρχε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Abraxas δεν απαξιώνω τη συζήτηση. Απαξιώνω την ερώτηση....

 

Ειχα δει παλια ενα αρθρο σχετικα με το πως να κανεις τα windows xp να δουλευουν μονο για μουσικα προγραματα δηλ. δεν μπορεις να κανεις print δεν μπορεις να μπεις στο δυαδικτιο' date=' και πολλα αλλα..

 

Και ετσι βελτιωνεις την επιδοση του Υ/Π σου σχετικα με την μουσικη παραγωγη. Επειδη το ψαχνω καιρο και δεν το βρηκα μηπως ξερει κανεις να μου πει πως το κανουμε αυτο? η που βρισκεται το σχετικο αρθρο. :?[/quote']

 

... διότι στηρίζεται σε επίπεδο φημολογίας και όχι πραγματικής σχέσης με τους υπολογιστές. Ακόμη και αν υπάρχει τέτοιο άρθρο, θα φροντίσω εγώ προσωπικά να σταματήσει να παραπλανά το κόσμο.

 

Το "περί ανέμων και υδάτων" δεν ήταν χαρακτηρισμός - είναι ο τίτλος της ενότητας που υπάρχει στο φόρουμ και η οποία τοποθετήθηκε στην "άκρη" ακριβώς διότι το περιεχόμενο της δεν εμπίπτει στις στάνταρ λογικές moderation. Κοινώς είναι (μέχρις ενός σημείου) ανεκτό να λέει ο καθένας ότι θέλει (εκεί), αλλά όχι και στις υπόλοιπες θεματικές ενότητες.

 

Το "κουταμάρες" ήταν χαρακτηρισμός - ήπιος μάλιστα. Δεν αναφέρεται στις οδηγίες για optimization αλλά στην ερώτηση και στην πιθανότητα ύπαρξης μίας τόσο απογυμνωμένης εγκατάστασης, αλλά και την χρησιμότητά της αν υπήρχε.

 

Γνωρίζεις πολύ καλά ότι δεν υπάρχει τέτοιο άρθρο αλλά υπάρχουν αρκετά που αναφέρονται στα ουσιαστικά optimizations που μπορεί να κάνει κάποιος στα XP. Όπως είπα ήδη ο φίλος μας μπορεί να έχει πέσει θύμα φημολογίας ή να έχει παρανοήσει αυτά που άκουσε.

 

Δεν θεωρώ ότι οι απαντήσεις που εδόθησαν ήταν του επιπέδου 'λέει ο καθένας ό,τι θέλει', μιας και η το περιεχόμενο της παρέμβασής σου καλύφθηκε ήδη. Ο καθένας μπορεί να ρωτάει 'ό,τι θέλει' πάντως, λόγω άγνοιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάτε για windows αν δεν βαριέστε να ασχοληθείτε και λίγο με τα προβλήματα του καλού σας φίλου cos_dr που τόσο σας αγαπάει όλους.

 

Πείτε μου τι να κάνω γιατί:

 

Κάποια βλακεία έκανα και όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου βγάζει στην αρχή ένα μύνημα ,

 

 

 

Με δύο επιλογές

 

windows xp proffecional

windows xp proffecional setup

 

και μετράει αντίστροφα από το 5

 

Και πρέπει να διαλέξω γιατι αν το αφήσω διαλέγει το setup , σηκωνει μια μπάρα απο κάτω και δεν την ολοκληρώνει και κολλάει.

 

Απλό πρέπει να είναι, ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον root φάκελο του δίσκου C συνήθος υπάρχει ένα κρυμένο αρχείο boot.ini. το ανοίγεις και βλέπεις, στην περίπτωσή σου 2 γραμμές. Βρίσκεις ποιά πιά είναι η xp setup, την διαγράφεις και την επόμενη φορά δεν θα στο ξαναβγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου alsofocus, είχα καιρό να δώ post σου και χάρηκα :)

 

Αν θές πές μου πως μπορώ να μπώ εκεί γιατι ειμαι άσχετος.

 

Μήπως μπορώ να μπώ γράφοντας στο run msconfig, εκεί είχα δεί κάτι τέτοιο , και να το διαγράψω απο εκεί?\

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου