Προς το περιεχόμενο

Windows setup


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθόλου κουταμαρες δεν είναι αυτά που λέει ο boody,κι εγω χρησιμοποιω μια τετοια εγκατασταση windows.

 

έχω φτιάξει ένα cd,slipstreamed με service pack2 & hotfixes,εχω βγάλει πολλά άχρηστα προγράμματα κ drivers της αρχικής εγκαταστασης,έχω προσθεσει drivers (για το δικό μου hardware) και λίγα προγραμματακια εντελώς απαραιτητα (πχ acrobat reader,winrar κλπ) και η διαδικασία εγκαταστασης είναι automated (δλδ το έχω φτιαξει ετσι ωστε να μην ζηταει region settings,keyboard input,windows serial number κλπ).

 

εγκατασταση windows σε 12-15 λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Cos_dr: αν δεν άργισα να απαντήσω :D ναι μπορεις και από το msconfig. ο τρόπος που θα ακολουθούσα εγώ είναι να ανοίξω τον windows explorer και να πάω στο δίσκο C. το αρχείο boot.ini είναι κρυφό και μπορεί να μην το δεις. αν το βλέπεις τότε κάνεις 2πλό κλίκ και το ανοίγεις βρίσκεις την εγγραφή και την διαγράφεις. Αν δεν το βλέπεις τότε από τον windows explorer επιλέγεις το menu εργαλία->επιλογές φακέλων ή tools->folder options και μετά από το παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγεις το tab προβολή (view) και ξετσεκάρεις την 5η επιλογή (Απόκρυψη προστατευμένων αρχείων) στα αγγλικά τώρα δεν θυμάμε πως είναι. και αν θέλεις επιλέγεις και το Εμφάνιση κρυφών αρχείωνκαι φακέλων. όλα αυτά τα κάνεις γιατί το msconfig όταν κάνεις αλλαγές μέσω αυτού ανεβάζει στη μνήμη ένα αρχείο που τρέχει στην εκκίνηση και προσωπικά μου σπάει τα νεύρα. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου κουταμαρες δεν είναι αυτά που λέει ο boody' date='κι εγω χρησιμοποιω μια τετοια εγκατασταση windows.

 

έχω φτιάξει ένα cd,slipstreamed με service pack2 & hotfixes,εχω βγάλει πολλά άχρηστα προγράμματα κ drivers της αρχικής εγκαταστασης,έχω προσθεσει drivers (για το δικό μου hardware) και λίγα προγραμματακια εντελώς απαραιτητα (πχ acrobat reader,winrar κλπ) και η διαδικασία εγκαταστασης είναι automated (δλδ το έχω φτιαξει ετσι ωστε να μην ζηταει region settings,keyboard input,windows serial number κλπ).

 

εγκατασταση windows σε 12-15 λεπτά...[/quote']

 

Να περιμένουμε το άρθρο δηλαδή, ή είναι επαγγελματικό μυστικό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά τα κάνεις γιατί το msconfig όταν κάνεις αλλαγές μέσω αυτού ανεβάζει στη μνήμη ένα αρχείο που τρέχει στην εκκίνηση και προσωπικά μου σπάει τα νεύρα. :twisted:

 

Αν θυμάμαι καλά, μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτό που σου σπάει τα νεύρα. Σίγουρα είναι ασφαλέστερο να τα πειράζεις όλα αυτά από το msconfig παρά να πειράξεις το boot.ini.

 

Ένα λάθος στο boot.ini και θα τρέχεις σα το Βέγγο... ! :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και από το msconfig το boot.ini πειράζεις. η ρύθμηση αφορά το να μην σε ειδοποιεί όταν ξεκινάνε τα windows ότι ανεβάζει ένα tsr απ'ότι θυμάμαι --- ¶σε που απ'ότι βλέπω μόνο κάποιες επιλογές μπορείς να προσθέσεις και δεν μπορείς να αφαιρέσεις γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και από το msconfig το boot.ini πειράζεις.

 

Ναι αλλά από το msconfig πειράζεις τις ρυθμίσεις του boot.ini ενώ αν το ανοίξεις με έναν text editor μπορεί να σβήσεις και τίποτα άλλα, καμιά αγκύλη, κανένα γραμματάκι, τέτοια πράματα που μετά... τρέχα γύρευε! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και από το msconfig το boot.ini πειράζεις. η ρύθμηση αφορά το να μην σε ειδοποιεί όταν ξεκινάνε τα windows ότι ανεβάζει ένα tsr απ'ότι θυμάμαι --- ¶σε που απ'ότι βλέπω μόνο κάποιες επιλογές μπορείς να προσθέσεις και δεν μπορείς να αφαιρέσεις γραμμή

 

Ναι, έχεις δίκιο, απλά το είπα επειδή ο cos_dr δεν είναι τόσο βαθειά στους υπολογιστές (απ' ότι ξέρω). Καλωσήρθες και από εμένα. Θα κάτσεις να φάμε ή θα φύγεις;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο άρθρο ,ούτε είναι "επαγγελματικό μυστικό".

 

googlαρε ( :D ) απλά, "windows slipstreamed","windows automated installation","windows modified installation" και θα βρεις δεκαδες site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς απο το msconfig δεν μπορώ να απαλείψω την επιλογή μονο να την μετακινήσω μπορώ

 

Τώρα το άλλο δεν το βρίσκω, βρίσκω μόνο το boot.ini. back up

:x

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κανα και κάνω επανεκκίνηση

 

Ειστε όλοι φίλοι μου και ξέρετε οτι σες αγαπάω ότι και αν γίνει

 

Το κρίμα στο λαιμό σας :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου