Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω το gain σε Bogner Alchemist?


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην θεση σου, υπο την προϋποθεση οτι δεν θες να προσθεσεις τονους gain στο ηδη βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου, θα δοκιμαζα εναν compressor, ειτε μπροστα, ειτε στη λουπα του ενισχυτη. Θα σου σφιξει τον ηχο και θα σου δωσει λιγο παραπανω sustain δινοντας ετσι την αισθηση του παραπανω gain χωρις τα οποια "κακα" μπορει να προκυψουν αν προσθεσεις ενα ακομα gain stage στην αλυσιδα σου (αυξημενος θορυβος, ασαφεια κλπ κλπ).

 

Αν επιλεξεις να τον βαλεις μπροστα δε, θα μπορεις να πουσαρεις και την εισοδο του ενισχυτη, κερδιζοντας ετσι και απο κει λιγο gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρε ενα suhr riot θα αυξήσεις κατα πολύ το gain σου...

 

επισης θελω να φτιαξω το distortion του ενισχυτη και οχι να βαλω distortion πεταλι στο καθαρο καναλι.Μου αρεσει πολυ η χροια της παραμορφωσης του ενισχυτη και θα ηθελα να τη κανω πιο παχια και σφιχτη(ωχ δε ξερω πως ακουστηκε αυτο!!!).Μερικα πραγματα που διαβασα γενικα για την περιπτωση μου,οπως πεταλακια eq,booster,treble booster και overdrive.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός o bloody_sunday!

Πάντως η ιδέα για compressor δεν είναι καθόλου κακή. Δουλεύει ως ιδιαίτερο boost αλλά θέλει καλή ρύθμιση για να μην έχεις θόρυβο κλπ. Δεν είναι πάντα αθόρυβος και μάλιστα μερικά πετάλια comp βγάζουν φυσηματάκι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω τρείς λύσεις.

 

Μάθε τον ενισχυτή σου καλά, δες τι μπορείς να κάνεις με το eq σου και κατέλειξε σίγουρα κάπου, απότι διάβασα τον έχεις λίγες ημέρες.

 

Παίξε full power και ανέβασε το volume σε μεγαλυτερη ένταση ίσως παρατηρήσεις

 

αλλαγές στον ήχο σου.

 

Αν δεν βγάλεις άκρη δοκίμασε να αλλάξεις τα ηχεία του.(αν δε κάνω λάθος φοράει τα celestion greenback), αλλά αμφιβάλω να πετύχεις αυτό που θες με celestion vintage 30.

 

Τέλος μεγαλύτερη πιθανότητα να πετύχεις αυτο που θες με άλλη καμπίνα κλειστού τύπου.(τι σου λέω τώρα).

 

Κατα τη γνώμη μου αν είχα το θέμα σου αυτά θα έψαχνα και θα έκανα.

 

Οι λύσεις που σου λέω έχουν σκοπό να σε βοηθήσουν

 

και να σκεφτείς ενδεχόμενα που μπορεί να μην έχουν περάσει απο το μυαλό σου

 

και οχι να σε αποπροσανατολήσουν.

 

Παντα φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα η γνώμη μου είναι ότι μ'ένα απλό booster ή Equalizer στο input, μπορείς ν'αυξήσεις το gain του ενισχυτή στο επίπεδο που χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διαφορες συζητησεις που ειχα με ενα παιδι,μου ειπε οτι με emg παιρνει αυτο το gain που θελει,αλλα αυτη τη στιγμη δε θελω να αλλαξω μαγνητες...την παρασκευη θα εχω στα χερια μου διαφορων ειδων πεταλακια,ωστε να βρω τι ειδος εφφε θα με βολεψει...αν δε βρουμε ακρη και με αυτα,θα παω σε αλλαγη λυχνιας!Ευχαριστω για τη μεχρι τωρα συμμετοχη σας στο θεμα!!!Μολις βρεθει η λυση,θα ποσταρω για να λυσουν κ αλλα παιδια παρομοια προβληματα!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον αφου εκανα την ερωτηση οφιελω να γραψω και τη λυση...Λοιπον ξεκινησα να δοκιμαζω πεταλακια,ωσπου βρηκα σε πολυ καλη τιμη αυτο:

 

http://www.thomann.de/gr/artec_seeq8_graphic_eq.htm

 

Αφου το σκαλισα και ασχοληθηκα μερικες μερες μαζι του καταφερα να βγαλω το distortion που ηθελα...μπολικα σφιχτα μπασα και οσο gain χρειαζεται...βοηθησε παρα πολυ και το σηκωμα των μαγνητων κοντα στις χορδες....να τονισω για αλλη μια φορα αυτο που εχει ειπωθει απο πολλα παιδια εδω μεσα...ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΕΤΑΛ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ DISTORTION ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφου εκανα την ερωτηση οφιελω να γραψω και τη λυση...Λοιπον ξεκινησα να δοκιμαζω πεταλακια,ωσπου βρηκα σε πολυ καλη τιμη αυτο:

 

http://www.thomann.de/gr/artec_seeq8_graphic_eq.htm

 

Αφου το σκαλισα και ασχοληθηκα μερικες μερες μαζι του καταφερα να βγαλω το distortion που ηθελα...μπολικα σφιχτα μπασα και οσο gain χρειαζεται...βοηθησε παρα πολυ και το σηκωμα των μαγνητων κοντα στις χορδες....να τονισω για αλλη μια φορα αυτο που εχει ειπωθει απο πολλα παιδια εδω μεσα...ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΕΤΑΛ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ DISTORTION ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ!!!

 

Πολύ ωραία λύση! Το είχαμε προτείνει κι αρχικά. Το είπε μέχρι και ο Paul Gilbert στην εμφάνισή του στην Αθήνα:  για να πάρει όγκο το σήμα της κιθάρας του με κάθε ενισχυτή που του έχουν στα live, χρησιμοποιεί ένα EQ pedal και το έχει σχεδόν πάντα ανοικτό. Υπάρχει σχετικό βίντεο σε άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία λύση! Το είχαμε προτείνει κι αρχικά. Το είπε μέχρι και ο Paul Gilbert στην εμφάνισή του στην Αθήνα:  για να πάρει όγκο το σήμα της κιθάρας του με κάθε ενισχυτή που του έχουν στα live, χρησιμοποιεί ένα EQ pedal και το έχει σχεδόν πάντα ανοικτό. Υπάρχει σχετικό βίντεο σε άλλο θέμα.

Εψαχνα να βρω ποιος μου ειχε στειλει π.μ για το πεταλακι και τελικα εισαι εσυ που εδωσες τη λυση ;D

 

Ναι το θεμα το εχω δει!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου