Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω το gain σε Bogner Alchemist?


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πριν μερικες μερες απεκτησα τον Bogner Alchemist 2*12 και παιζω με μια fender deluxe strat hss.Ο ενισχυτης εχει ενα εκπληκτικο φεντερισιο καθαρο καναλι που φτανει μεχρι ενα απαλο crunch.To δευτερο καναλι εχει θα ελεγα ενα σκοτεινο distortion,το οποιο ομως δε φτανει για πιο σκληρο ηχο.Παιζω απο ροκ μεχρι μεταλ (οχι ακραιο,ας πουμε μεχρι iced earth)και η παραμορφωση δε φτανει...δεν θα ηθελα να αλλαξω μαγνητες μαγνητες στη κιθαρα,αφου στο μελλον υπαρχει στοχος για μεταλλοκιθαρα,οπως επισης θελω να φτιαξω το distortion του ενισχυτη και οχι να βαλω distortion πεταλι στο καθαρο καναλι.Μου αρεσει πολυ η χροια της παραμορφωσης του ενισχυτη και θα ηθελα να τη κανω πιο παχια και σφιχτη(ωχ δε ξερω πως ακουστηκε αυτο!!!).Μερικα πραγματα που διαβασα γενικα για την περιπτωση μου,οπως πεταλακια eq,booster,treble booster και overdrive.Επειδη ομως μενω επαρχια και δε μπορω να δοκιμασω πολλα πραγματα,θα ηθελα τις γνωμες σας και κυριως αυτων που εχουν τον ιδιο ενισχυτη!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπέρα φίλε,

 

Εφόσον δεν θέλεις να χρωματίσεις τον ήχο σου αλλά σου αρέσει αυτό που ακούς, σκέψου ένα booster. Με αυτό τον τρόπο υπεροδηγείς ακόμα περισσότερο τον ενισχυτή σου.

 

Εγώ χρησιμοποιούσα γι αυτό το σκοπό το λαμπάτο booster της blackstar. Σου προτείνω να το ακούσεις καθώς σε φέρνει κοντά σε αυτό που θέλεις ηχητικά.

Κώστας

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα booster μπροστα και το gain να μην ξεπερναει το "και δεκα" περιπου που αρχιζει να "λασπωνει" ο συγκεκριμενος μαλλον θα εισαι μια χαρα.

Το δικο του boost ειναι καπως διαφορετικο γιατι "φουσκωνει" και ενα χαμηλομεσαιο φασμα με αποτελεσμα να ειναι πιο "μπουκωμενο" τελικα το αποτελεσμα.

Εγω επισης αλλαξα και την πρωτη (V1) προενισχυτρια με μια μετρημενη αρκετα πιο γκαζατη απο την "μαμα" eh,αλλα ετσι εχασα και κατι απο το καθαρο καναλι ("αρπαζει" ευκολοτερα).

 

Αυτα απο μενα,με γεια και καλοπαιχτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα booster μπροστα και το gain να μην ξεπερναει το "και δεκα" περιπου που αρχιζει να "λασπωνει" ο συγκεκριμενος μαλλον θα εισαι μια χαρα.

Το δικο του boost ειναι καπως διαφορετικο γιατι "φουσκωνει" και ενα χαμηλομεσαιο φασμα με αποτελεσμα να ειναι πιο "μπουκωμενο" τελικα το αποτελεσμα.

Εγω επισης αλλαξα και την πρωτη (V1) προενισχυτρια με μια μετρημενη αρκετα πιο γκαζατη απο την "μαμα" eh,αλλα ετσι εχασα και κατι απο το καθαρο καναλι ("αρπαζει" ευκολοτερα).

 

Αυτα απο μενα,με γεια και καλοπαιχτος!

εχεις χρησιμοποιησει booster?Φοβαμαι πως επειδη τα μπασα του ειναι αρκετα και πλαδαρα,μηπως γινει χειροτερα.Ελεγα για treble booster καλυτερα ή οχι?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές συμβουλές, και μια ακόμη είναι ένα απλό και ποιοτικό tubescreamerάκι, όπως πχ. αυτό: http://www.maxonfx.com/Reissue_OD808.php

 

Θα το ρυθμίσεις να πουσάρει ελαφρά τον ενισχυτή στο διστόρσιο που θες, προσθέτοντας και λίγο gain δικό του, και με τo tone εκεί που σου επιτρέπει να διατηρείς μια σαφήνεια στον ήχο σου. Τα TS επειδή κλασσικά κόβουν λίγα μπάσα, "μαζεύουν" τα πλαδαρά όπως γράφεις και αποτελούν κλασσική συνταγή για να τονίζεται το gain ενισχυτών, με εφαρμογές και στο metal. Ίσως μάλιστα για αυτόν το σκοπό σου κάνει περισσότερο το ΤS9 αντί του 808, μιας και είναι ελαφρά πιο πρίμο και με απειροελάχιστα περισσότερο gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις χρησιμοποιησει booster?Φοβαμαι πως επειδη τα μπασα του ειναι αρκετα και πλαδαρα,μηπως γινει χειροτερα.Ελεγα για treble booster καλυτερα ή οχι?

 

 

Ναι χρησιμοποιουσα ενα fulltone,αλλα με τη λυση που σου προτεινε ο bloody sunday,με ενα overdrivetubescreamerοειδες  θα εισαι ακομη καλυτερα μιας και εχεις πιο πολλες ρυθμισεις στα χερια σου για να βρεις τη χρυση τομη σε αυτο που θελεις  ;)

(Εγω κατεληξα να χρησιμοποιω την drive πλευρα απο ενα tc nova drive τελικα για να boostαρω και αυτον τον ενισχυτη μου αλλα και τον jsx μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις χρησιμοποιησει booster?Φοβαμαι πως επειδη τα μπασα του ειναι αρκετα και πλαδαρα,μηπως γινει χειροτερα.Ελεγα για treble booster καλυτερα ή οχι?

 

To linear booster, που δίνει έμφαση σε όλες τις συχνότητες της κιθάρας ίσως λασπώσει/μπουκώσει με χαμηλές τα πράγματα στο drive. Εκτός βέβαια αν θέλεις ελάχιστο boost παραπάνω.

  Ένα dist/od/eq/treble boost/rangemaster pedal κόβει λίγο απ τις μπάσες και δίνει έμφαση στα πρίμα-μεσαία. Το αποτέλεσμα είναι πως "ξελασπώνει" το drive ενώ παράλληλα δίνει ένα boost για lead/solo έως και metal. Απλά θέλει λίγο πειραματισμό για να πετύχεις το καλύτερο αποτέλεσμα (συνήθως με χαμηλά το gain του pedal βγαίνει καλό το drive).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι και με τη σειρα μου, και καθε φορα που το παιδι θα παταει να αλλαξει καναλι θα πρεπει να παταει και το booster του? ειτε παει απο το καθαρο στο βρωμικο, ειτε απο το βρωμικο στο καθαρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι και με τη σειρα μου, και καθε φορα που το παιδι θα παταει να αλλαξει καναλι θα πρεπει να παταει και το booster του? ειτε παει απο το καθαρο στο βρωμικο, ειτε απο το βρωμικο στο καθαρο?

 

Koίτα, αν έχεις ένα booster/eq/treble boost πετάλι που δε βάζει παραμόρφωση στο σήμα, μπορείς να ρυθμίσεις το level/gain/eq του καθαρού σου ώστε να λειτουργεί καλά με το boost αναμμένο. Άρα μάλλον δε θα χρειάζεται να χορεύεις on stage.

Aν όμως βάλεις TS/οd/dist πετάλι στο βρώμικο, η εναλλαγή σε καθαρό(όχι crunch ας πούμε), θα είναι δυσκολότερη. Εκτός βέβαια αν σ αρέσει ένα ελαφρύ crunch.

Απ την άλλη, προσωπικά μου λύνει τα χέρια να έχω 3 βασικούς ήχους σε live: καθαρό (χωρίς boost), κατόπιν το στοκ βρώμικο του ενισχυτή και τέλος το solo boost με πεταλάκι για να βγαίνει μπροστά η κιθάρα όταν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,ακουστε μια λυση...

Λοιπον, εχω τον ιδιο ενισχυτη.

Το βρωμικο του δεν με καλυπτει.

Αυτο που εχω κανει ειναι το εξης,

φτιαχνω και ρυθμιζω το καθαρο οπως ακριβως μου αρεσει!

επιδη το crunch του ενισχυτη δεν ειναι footswitchtable  εχω ρυθμισει το δευτερο καναλι του ενισχυτη να κανει τη δουλεια του crunch,Για να το εχω υπο τον ελεγχο μου οποτε το θελω (σε live π.χ.).

και εχω ενα πεταλι για τη βρωμικη δουλεια.

Boost δουλευω του ενισχυτη ειναι πολυ καλο για τη δουλεια του να βγαινεις και μπροστα και λιγο πιο στρογγυλος.

το delay δε μου αρεσει αλλα με ενα πεταλακι στη λουπα θα ειμαστε κυριοι.

Για μενα ηταν η καλυτερη λυση που μπορουσα να κανω για να εκμεταλευτω τον ενισχυτη οσο πιο φυσικα μπορουσα και οσο πιο ανετα.

πεταλακι βρωμικο αποκλιεται να μην βρεις καποιο να σ'αρεσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου