Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω το gain σε Bogner Alchemist?


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραια,ακουστε μια λυση...

Λοιπον, εχω τον ιδιο ενισχυτη.

Το βρωμικο του δεν με καλυπτει.

Αυτο που εχω κανει ειναι το εξης,

φτιαχνω και ρυθμιζω το καθαρο οπως ακριβως μου αρεσει!

επιδη το crunch του ενισχυτη δεν ειναι footswitchtable  εχω ρυθμισει το δευτερο καναλι του ενισχυτη να κανει τη δουλεια του crunch,Για να το εχω υπο τον ελεγχο μου οποτε το θελω (σε live π.χ.).

και εχω ενα πεταλι για τη βρωμικη δουλεια.

Boost δουλευω του ενισχυτη ειναι πολυ καλο για τη δουλεια του να βγαινεις και μπροστα και λιγο πιο στρογγυλος.

το delay δε μου αρεσει αλλα με ενα πεταλακι στη λουπα θα ειμαστε κυριοι.

Για μενα ηταν η καλυτερη λυση που μπορουσα να κανω για να εκμεταλευτω τον ενισχυτη οσο πιο φυσικα μπορουσα και οσο πιο ανετα.

πεταλακι βρωμικο αποκλιεται να μην βρεις καποιο να σ'αρεσει!

Σωστη η σκεψη σου,αλλα οπως εγραψα μου αρεσει το gain του ενισχυτη και δε θελω να το χασω με μεταλλοπεταλο στο καθαρο...το θεμα live αποκλειεται οποτε δεν με χαλαει να ριχνω κ καμια ζειμπεκια με τα πεταλακια,αρκει να παρω ενα ηχο να μου αρεσει...το θεμα ειναι πως θα δοκιμασω ολες αυτες τις λυσεις!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστευετε οτι το Matsumin Valvecaster θα τη κανει τη βρωμοδουλεια?

 

Αν είναι σωστά φτιαγμένο,ίσως.

Το είχα φτιάξει παλιά και δεν είχε πολύ gain/boost. Εντούτοις, έδινε κάτι έξτρα και του είχα βάλει υψιπερατό φίλτρο στην είσοδο γιατί ψιλο-λάσπωνε.

 

Γενικά πάντως, δοκίμασε μερικά πραγματάκια πριν αγοράσεις και όχι πανάκριβα. Έχει πολύ πειραματισμό η αναζήτηση με πετάλια και ό,τι κάνει π.χ. για εμένα δε σημαίνει ότι θα κάνει και για τη χρήση που θέλεις εσύ. Τα αυτιά σου είναι ο καλύτερος κριτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα πήγαινα καν σε λαμπάτη προενίσχυση για boost βρώμικου καναλιού, πόσο μάλλον όταν αυτή είναι 9βολτη.

 

Το μυστικό όταν θέλεις να σπρώξεις το βρώμικό κανάλι ενός ενισχυτή είναι να μην πάς σε smooth πετάλια. Είτε να πας σε εντελώς καθαρό boost, έστω με το ανάλογο κομπρεσάρισμα που επιθυμείς ή την απουσία αυτού, είτε σε πετάλια με οξυ χαρακτήρα όπως fuzzes ή od με assymetrical clipping.

 

Δεν έχω ακούσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά από τις περιγραφές και τα θέλω σου, προτείνω το SHO του ZVEX. Υπάρχουν και πολλοί πάμφθηνοι ακριβείς κλώνοι του της α' και της β' version. Πολύ δυνατό boost, προσθέτει ευκρίνεια και έναν κάποιο χαρακτήρα στα πρίμα, χαμηλό compression ενώ είναι volume και touch sensitive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λεω και εδω για να σε περικυκλωσω χαχαχαχαχα.....

 

http://www.xotic.us/effects/ep_booster/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πήγαινα καν σε λαμπάτη προενίσχυση για boost βρώμικου καναλιού, πόσο μάλλον όταν αυτή είναι 9βολτη.

 

Το μυστικό όταν θέλεις να σπρώξεις το βρώμικό κανάλι ενός ενισχυτή είναι να μην πάς σε smooth πετάλια. Είτε να πας σε εντελώς καθαρό boost, έστω με το ανάλογο κομπρεσάρισμα που επιθυμείς ή την απουσία αυτού, είτε σε πετάλια με οξυ χαρακτήρα όπως fuzzes ή od με assymetrical clipping.

 

Δεν έχω ακούσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή αλλά από τις περιγραφές και τα θέλω σου, προτείνω το SHO του ZVEX. Υπάρχουν και πολλοί πάμφθηνοι ακριβείς κλώνοι του της α' και της β' version. Πολύ δυνατό boost, προσθέτει ευκρίνεια και έναν κάποιο χαρακτήρα στα πρίμα, χαμηλό compression ενώ είναι volume και touch sensitive.

 

Για το πρώτο, απλά νομίζω ότι είναι εντελώς overkill να πάει κάποιος σε λαμπάτη προενίσχυση μόνο και μόνο για boost (το Blackstar δεν ανήκει τόσο σε αυτά μιας και είναι απλό boost, και εξαιρετικό). Αλλά το γεγονός πως είναι εννιάβολτη δεν προεξοφλεί σε καμία περίπτωση το αποτέλεσμα (και ναι, έχω παίξει με δεκάδες κανονικά και starved λαμπάτα πετάλια, και εξίσου καλά μπορούν να δουλέψουν αμφότερα).

 

Για το δεύτερο, smooth πετάλια μπορούν να λειτουργήσουν επίσης μια χαρά, όπως πχ. το TS, το οποίο κλασσικά χρησιμοποιείται και ως boost. Aλλά κι εγώ ψηφίζω τη μη χρήση καθαρού boost αλλά ενός έξτρα gain, είτε ήπιο είτε πιο άγριου.

 

Για το τρίτο, θα μπορούσε ίσως να λειτουργήσει κι ένα καθαρό - ολίγον τι λαμπερό - boost όπως το Super Hard On, αλλά απλά θα σήκωνε το noise floor τη στιγμή που ο συνφορουμίτης πιθανόν να περίμενε πιο... εντυπωσιακά αποτελέσματα. Όσο για το αν έχει χαμηλό compression και το αν είναι volume και touch sensitive, αφού ως καθαρό boost σαν όλα τα υπόλοιπα παίρνει ό,τι δέχεται στην είσοδο και το μεγενθύνει, αυτά εννοούνται και δεν αποτελούν ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ διαβασμα στο διαδικτυο διαβασα και αυτη τη λυση

 

The alchemist come stock with a 12ax7b in the phase inverter.......change it out and it and it helps tighten the bottom end a little

 

Διαβασα μετα,αυτο το αρθρο το οποιο μπορει να σας φανει χρησιμο κ εσας...με ποιο τυπο λαμπας θα μπορουσε να αλλαχτει,για να παρουμε το επιθυμητο,τι impact θα εχει αυτο στον ενισχυτη και η αλλαγη γινεται απλα χωρις rebiasing?

 

να το αρθρο

 

http://www.guitaramplifierblueprinting.com/files/Phaseinverter.pdf

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ διαβασμα στο διαδικτυο διαβασα και αυτη τη λυση

 

The alchemist come stock with a 12ax7b in the phase inverter.......change it out and it and it helps tighten the bottom end a little

 

Διαβασα μετα,αυτο το αρθρο το οποιο μπορει να σας φανει χρησιμο κ εσας...με ποιο τυπο λαμπας θα μπορουσε να αλλαχτει,για να παρουμε το επιθυμητο,τι impact θα εχει αυτο στον ενισχυτη και η αλλαγη γινεται απλα χωρις rebiasing?

 

να το αρθρο

 

http://www.guitaramplifierblueprinting.com/files/Phaseinverter.pdf

 

To άρθρο είναι πολύ καλό και τεχνικό. Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής είναι πως η πιο σημαντική λυχνία στο σήμα μας είναι εκείνη που οδηγεί τον τελικό, η τελευταία preamp tube. Έχει δίκιο καθώς εκείνη είναι ο κρίκος σύνδεσης μεταξύ προενισχυτή και τελικού. Όταν μάλιστα βάλεις δυνατά τον ενισχυτή, παραμορφώνει και εκείνη.

Στο randall που έχω, είχε κάνει την εξυπνάδα ένας μάστορας να βάλει τη 12AT7 στη θέση V3 και τη 12AX7 στη θέση V4. Ακούστηκε χάλι... Τις άλλαξα μεταξύ τους και ξελάσπωσε λίγο το drive. H 12AT7 στην τελευταία θέση PI (phase inverter) είναι πιο στιβαρή και δεν παραμορφώνει έντονα.

 

Μπορείς λοιπόν να αλλάξεις τη 12αχ7 με μια 12ΑΤ7 και να δεις αν έχει διαφορά. Δε θα είναι μεγάλη, ούτε θα προσθέσει gain στο προενισχυτή, απλά θα αλλάξει λίγο το eq και η χροιά του ενισχυτή. Σε μεγάλη ένταση ίσως φανεί καλύτερα. Κατά τ΄άλλα, όσα έχουμε πει για boosting του drive καναλιού με εξωτερικά πετάλια ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου