Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρική κιθάρα με floyd rose και πεντάλ για thrash metal


Stef4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτι σου προτεινω ειναι αποκλειστικα και μονο απο τις αγγελειες του νοιζ. Ειδικα για κιθαρα...

 

οκ ευχαριστω πολυ πάντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφήστε τα floyd! Έχω δει τις καλύτερες κιθάρες με floyd να χάνουν από παντού μετά από χρόνια...

Ένας φίλος συλλέγει superstrats και έχω πάρει 2 από εκείνον: μία gibson U2 με Kahler και μία Fender HM Strat US με gotoh floyd Japan. Επίσης, έχει μαζέψει μερικές Bc rich US gunslinger και Kramer US (nightswan), Jackson Phil Collen, EVH 5150 κλπ. Όλες top κιθάρες με μέσο κόστος >1000Ε και τα καλύτερα αυθεντικότατα τρέμολο της αγοράς.

  Ε λοιπόν, δεν είναι όλες τόσο καλές όσο θα νόμιζε κανείς. Έχουν προβλήματα και αυτά τα τρέμολο, μετακινούνται κι αυτά τα ξύλα με τις αλλαγές θερμοκρασίας, θέλουν κάθε τόσο ένα σετάπ κι είναι πονοκέφαλος σε σχέση με άλλες ωραίες κιθάρες σταθερής γέφυρας (έχουμε κι από μια gibson LP).

 

Απ την άλλη, ο Stef4 έχει συγκεκριμένο budget κι έχει καταλήξει σε κάποια λύση. Ας μην το βομβαρδίζουμε με ατάκες: "Η κράμερ δεν αξίζει ούτε να τις αλλάξεις χορδές"(Ούτε γι αστείο μη το λέτε αυτό, θα εκπλαγείτε με μια δοκιμή) ή "πάρε used 500 ευρώ κιθάρα, καλό για μέταλ".

Έχουμε στο στούντιο μια μαύρη Ibanez RG prestige και λοκάραμε το τρέμολο γιατί είχε φάει τα μαχαίρια/knife edges και τα "ψωμιά" του μετά από 5 χρόνια, δεν κρατούσε κούρδισμα... Το hardware κι ειδικά το floyd type τρέμολο είναι αναλώσιμο μετά από χρόνια κι ανάλογα τη χρήση-συντήρηση, ρωτήστε και σε ξένα φόρουμ με ibanez και superstrats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τα floyd! Έχω δει τις καλύτερες κιθάρες με floyd να χάνουν από παντού μετά από χρόνια...

Ένας φίλος συλλέγει superstrats και έχω πάρει 2 από εκείνον: μία gibson U2 με Kahler και μία Fender HM Strat US με gotoh floyd Japan. Επίσης, έχει μαζέψει μερικές Bc rich US gunslinger και Kramer US (nightswan), Jackson Phil Collen, EVH 5150 κλπ. Όλες top κιθάρες με μέσο κόστος >1000Ε και τα καλύτερα αυθεντικότατα τρέμολο της αγοράς.

  Ε λοιπόν, δεν είναι όλες τόσο καλές όσο θα νόμιζε κανείς. Έχουν προβλήματα και αυτά τα τρέμολο, μετακινούνται κι αυτά τα ξύλα με τις αλλαγές θερμοκρασίας, θέλουν κάθε τόσο ένα σετάπ κι είναι πονοκέφαλος σε σχέση με άλλες ωραίες κιθάρες σταθερής γέφυρας (έχουμε κι από μια gibson LP).

 

Απ την άλλη, ο Stef4 έχει συγκεκριμένο budget κι έχει καταλήξει σε κάποια λύση. Ας μην το βομβαρδίζουμε με ατάκες: "Η κράμερ δεν αξίζει ούτε να τις αλλάξεις χορδές"(Ούτε γι αστείο μη το λέτε αυτό, θα εκπλαγείτε με μια δοκιμή) ή "πάρε used 500 ευρώ κιθάρα, καλό για μέταλ".

Έχουμε στο στούντιο μια μαύρη Ibanez RG prestige και λοκάραμε το τρέμολο γιατί είχε φάει τα μαχαίρια/knife edges και τα "ψωμιά" του μετά από 5 χρόνια, δεν κρατούσε κούρδισμα... Το hardware κι ειδικά το floyd type τρέμολο είναι αναλώσιμο μετά από χρόνια κι ανάλογα τη χρήση-συντήρηση, ρωτήστε και σε ξένα φόρουμ με ibanez και superstrats.

 

 

 

εχω καταμπερδεφτεί τελικα αρχιζω και σκευτομαι να παρω κιθαρα χωρις floyd για να ησυχάσω (ξέρω πως δεν θα το χρησειμοποιώ συνεχεια αλλα θεωρω καλυτερα να υπαρχει σε περίπτωση που...) απο την αλλη σκεφτομαι οτι...επαγγελματικη κιθαρα δεν χρειαζομαι γιατι ουτε κανα live θα κανω ουτε τιποτα το σοβαρο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τα floyd!

Για να πείσεις πρέπει να αλλάξεις φωτογραφία, το ξέρεις ε; ;D

 

εχω καταμπερδεφτεί τελικα αρχιζω και σκευτομαι να παρω κιθαρα χωρις floyd για να ησυχάσω (ξέρω πως δεν θα το χρησειμοποιώ συνεχεια αλλα θεωρω καλυτερα να υπαρχει σε περίπτωση που...) απο την αλλη σκεφτομαι οτι...επαγγελματικη κιθαρα δεν χρειαζομαι γιατι ουτε κανα live θα κανω ουτε τιποτα το σοβαρο...  

Φίλε Stef4 σου έχω ήδη προτείνει κάποιες καλές και φθηνές κιθάρες χωρίς floyd:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_256_fm_csb.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_330_bk.htm

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-arctic-white--64591

 

(αυτές οι 3 βγαίνουν και σε άλλα χρώματα)

 

Όποια από αυτές και να πάρεις θα είσαι υπερκομπλέ, πιστεψέ με! Μην το κουράζουμε άλλο το θέμα! Πάρε εσύ το Bugera και τα υπόλοιπα θα έρθουν στη συνέχεια ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω βρε παλουκάρια, όλοι εσείς που καλοπροαίρετα φυσικά προτείνετε τον συγκεκριμένο bugera. Του είπατε του παιδιού ότι είναι 120W και αρα θα πρέπει να μετακομίσει σε κανά βουνό, συν ότι είναι 28 κιλά και αρα θα πρέπει να υπολογίζει και έξοδα χειροπρακτικού;  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην το βομβαρδίζουμε με ατάκες: "Η κράμερ δεν αξίζει ούτε να τις αλλάξεις χορδές"(Ούτε γι αστείο μη το λέτε αυτό, θα εκπλαγείτε με μια δοκιμή) ή "πάρε used 500 ευρώ κιθάρα, καλό για μέταλ".

 

 

Sotto εσυ θα εβαζες σε μια κραμερ 200 ευρω ofr ?

 

Σε ολα τα υπολοιπα θα συμφωνησω... Κι εγω με το σκεπτικο οτι το floyd rose θα το χρησιμοποιει εφοσον το ζητησε , του ειπα τι μπορει να κανει . Δεν τιθεται θεμα ομως οτι οι κιθαρες χωρις floyd ειναι πιο απροβληματιστες... Εξαλλου ηταν οι πρωτες που του προτεινα...

 

Εχω γραψει παραπανω οτι αν ειναι να ακουμπαει απλα το δεξι του χερι καλυτερα να το αφησει το floyd...

 

Οι epiphone ειναι εκπληκτικα οργανα... Ενω υπαρχουν κι αλλες πολυ καλες λυσεις... Αλλα εδω φοβαμαι πως το παιδι δεν ξερει ακριβως τι θελει και γι αυτο εχουμε μπλεχτει λιγο...

 

Ρε παιχταρα μου εσυ που ανοιξες το θεμα , να ξερεις οτι απο εδω και περα θα σε φωναζουμε OP ( επειδη ανοιξες το θεμα )  , τελικα σου ειναι απαραιτητο ενα floyd η απλα δεν ξαναειχες κιθαρα με τετοιο και λες , ``ε πλακα θα εχει`` , γιατι γενικα αν δεν εισαι παιχτης που του κανεις εκτεταμενη χρηση τοτε περισσοτερα προβληματ θα εχεις παρα λιγοτερα...

 

Να σας πω βρε παλουκάρια, όλοι εσείς που καλοπροαίρετα φυσικά προτείνετε τον συγκεκριμένο bugera. Του είπατε του παιδιού ότι είναι 120W και αρα θα πρέπει να μετακομίσει σε κανά βουνό, συν ότι είναι 28 κιλά και αρα θα πρέπει να υπολογίζει και έξοδα χειροπρακτικού;  :)

 

εχει βαση ο προβληματισμος αλλα για το βαρος ειπε οτι δεν εχει προθεση λαιβ , και γενικα ο μπουγκερα παιζει αρκετα χαμηλα... οχι σε επιπεδο να κοιμαται καποιος στο διπλανο δωματιο , αλλα για μεσημερι ας πουμε , παιζεις ανετα χωρις να ενοχλεις γειτονες !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotto εσυ θα εβαζες σε μια κραμερ 200 ευρω ofr ?

 

 

 

Δε θα έβαζα φυσικά!... Απλά του πρότεινα την kramer με τη σταθερή γέφυρα για να γλυτώσει αυτό το πρόβλημα.

Στις κιθάρες με licenced floyd, να φανταστείτε το τρέμολο κοστίζει ~20ευρώ. Καταλαβαίνετε πόσο μαλακά(=soft, μην το τονίσουμε λάθος ;D) έχει από κατασκευής...

 

@MetalMike

Στη φωτό του προφίλ μου είναι μια fender mustang 80s με απλό τρέμολο 6point...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έβαζα φυσικά!... Απλά του πρότεινα την kramer με τη σταθερή γέφυρα για να γλυτώσει αυτό το πρόβλημα.

 

 

 

E OK το ιδιο λεμε... Εμενα το σχολιο μου αφορουσε την αντικατασταση του reccesed floyd της κραμερ με γνησιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από ότι κατάλαβα ο ερωτήσας δεν έχει εμπειρία.

Προτείνω :

 

1. Πάρε την μπάντα σου και παίξτε σε καμιά δεκαριά στούντιο. Δοκίμασε ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτές κιθάρας που θα υπάρχουν διαθέσιμοι. Παίξε με βρώμα με καθαρά, παίξε καφρίλες, παίξε λαϊκα. Αφού τελειώσεις , πάρε τις κιθάρες των φίλων σου και κάνε ακριβώς τα ίδια.

 

2.Πήγαινε σε όλα τα μουσικά μαγαζιά και κάνε συζήτηση-έρευνα αγοράς με τους πωλητές-οργανοπαίχτες-τεχνικούς. Χωρίς φόβο μπορείς να δηλώνεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ότι είσαι άσχετος και άχρηστος αλλά ρε παιδί έχεις καύλα έχεις πόθο έχεις πάθος. Μετά δοκιμάζεις ότι  σου κάθεται ΣΤΟ ΜΑΤΙ. Μετά δοκιμάζεις ΣΟΒΑΡΑ ότι σε βολεύει ΣΤΟ ΧΕΡΙ. Αν σου κάθησαν μάτι και χέρι σε ένα όργανο. Πάρ'το και καλόπαιχτο. Αλλιώς είσαι ένας από εμάς   :-\  .

 

3.Πάρε την κιθάρα σου και παίξε στους ενιχσυτές των φίλων σου.

 

4. Κάνε ένα setup στην κιθάρα σου. Ξανά όλα από την αρχή.

 

Ναι καλά το κατάλαβες τα παραπάνω σημαίνουν εμπειρία. Μικρή αλλά εμπειρία. Όσο πιο πολλές φορές επαναληφθούν τα παραπάνω τόσο μεγαλώνει η εμπειρία σου    ;)

 

 

Όσο για συγκεκριμένο μοντέλο κιθάρας

 

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_masterpiece_tr.htm

media_bdbviewer_AR_115508.html?image=0

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Other-models/Ibanez-RGA32-MOL-Mahogany-Oil/art-GIT0015052-000

art-GIT0015052-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πείσεις πρέπει να αλλάξεις φωτογραφία, το ξέρεις ε; ;D

Φίλε Stef4 σου έχω ήδη προτείνει κάποιες καλές και φθηνές κιθάρες χωρίς floyd:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_256_fm_csb.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_330_bk.htm

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-arctic-white--64591

 

(αυτές οι 3 βγαίνουν και σε άλλα χρώματα)

 

Όποια από αυτές και να πάρεις θα είσαι υπερκομπλέ, πιστεψέ με! Μην το κουράζουμε άλλο το θέμα! Πάρε εσύ το Bugera και τα υπόλοιπα θα έρθουν στη συνέχεια ;D

 

 

 

 

 

παίρνω εγω τον bugera και μετα παω στο μαγαζακι που εχει εδω...ψαχνω να δω αμα εχει και αυτες που μου προτείνατε και αμα της εχει της δοκιμαζω να με και πιο σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου