Προς το περιεχόμενο

ηλεκτρική κιθάρα με floyd rose και πεντάλ για thrash metal


Stef4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή από ότι κατάλαβα ο ερωτήσας δεν έχει εμπειρία.

Προτείνω :

 

1. Πάρε την μπάντα σου και παίξτε σε καμιά δεκαριά στούντιο. Δοκίμασε ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτές κιθάρας που θα υπάρχουν διαθέσιμοι. Παίξε με βρώμα με καθαρά, παίξε καφρίλες, παίξε λαϊκα. Αφού τελειώσεις , πάρε τις κιθάρες των φίλων σου και κάνε ακριβώς τα ίδια.

 

2.Πήγαινε σε όλα τα μουσικά μαγαζιά και κάνε συζήτηση-έρευνα αγοράς με τους πωλητές-οργανοπαίχτες-τεχνικούς. Χωρίς φόβο μπορείς να δηλώνεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ότι είσαι άσχετος και άχρηστος αλλά ρε παιδί έχεις καύλα έχεις πόθο έχεις πάθος. Μετά δοκιμάζεις ότι  σου κάθεται ΣΤΟ ΜΑΤΙ. Μετά δοκιμάζεις ΣΟΒΑΡΑ ότι σε βολεύει ΣΤΟ ΧΕΡΙ. Αν σου κάθησαν μάτι και χέρι σε ένα όργανο. Πάρ'το και καλόπαιχτο. Αλλιώς είσαι ένας από εμάς   :-\  .

 

3.Πάρε την κιθάρα σου και παίξε στους ενιχσυτές των φίλων σου.

 

4. Κάνε ένα setup στην κιθάρα σου. Ξανά όλα από την αρχή.

 

Ναι καλά το κατάλαβες τα παραπάνω σημαίνουν εμπειρία. Μικρή αλλά εμπειρία. Όσο πιο πολλές φορές επαναληφθούν τα παραπάνω τόσο μεγαλώνει η εμπειρία σου    ;)

 

 

Όσο για συγκεκριμένο μοντέλο κιθάρας

 

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_masterpiece_tr.htm

media_bdbviewer_AR_115508.html?image=0

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Other-models/Ibanez-RGA32-MOL-Mahogany-Oil/art-GIT0015052-000

art-GIT0015052-000

 

 

 

συγνώμη φιλε τωρα ειδα αυτο που εγραψες...ζω σε μια μικρη πολυ οπως ειπα και πιο πριν και γι αυτο δεν εχω την πολυτέλεια να δοκιμάσω ούτε studio ουτε πολλές κιθαρες/ενισχυτες γι αυτο ψαχνω τοσο στο διαδίκτυο..γιατι δεν εχω την ευκαιρια να δοκιμάσω απο κοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@MetalMike

Στη φωτό του προφίλ μου είναι μια fender mustang 80s με απλό τρέμολο 6point...

 

To ξέρω, αλλά δε μπορούσα να μη σε πειράξω, γιατί κι ας μην είναι floyd, τρέμολο είναι κι αυτό ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ διαβάζοντας μόνο την πρώτη σελίδα (Γτ 6 βγήκαν πολλές lol) οπότε αν πω τα ίδια με κάποιον συμπαθάτε με!!!

Από τη στιγμή που ψάχνεις κιθάρα και πεταλάκι (και για μένα, καλά κάνεις), μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις jackson αφού θέλεις floyd. Φυσικά τι άλλο θα πρότεινα? Σαν γνωστός jacksonάκιας, κ αφού σου αρέσει V σχήμα, ρίξε μια ματιά στη σειρά RR η οποία είναι αγαπημένη :Ρ Υπέροχα μανίκια, εκπληκτικά καλός ήχος (αν και η RR3 είναι στα 700 κ όχι στα 600...)

Για πεταλάκι θα ξαναβγώ άλλη μια φορά στα περιθώρια λέγοντας μια επιλογή που δεν παίζει να έχει υποθεί, εντός του εύρους των 100 ευρω. Line6 Uber metal. Εκπληκτικά καλό πετάλι με πολύ καλό metal ήχο και built-in noise gate για να σου κόβει ακριβώς όσο χρειάζεται από τον ήχο. Με αυτό το πεταλάκι έχω κάνει ένα σωρό συναυλίες με σταθερά πολύ καλό ήχο.

 

Εναλλακτικά (για κιθάρα, γιατί για πετάλι δεν προτείνω κάτι άλλο :ΡΆλλη μια ωραία (metal) επιλογή θα ήταν πάντως να κοιτάξεις λίγο κ τις LTD κιθάρες που γενικά αποδίδουν καλά σε αυτό το εύρος τιμής. Τέλος, εκπληκτικές -παρ'ολο που δεν είμαι και πολύ fan- σε αυτή τη τιμή είναι οι epiphone, εκ των οποίων μερικές ειδικά αγγίζουν την τελειότητα...Ρίξε μια ματιά στις les paul special edition με τους EMG μαγνήτες, οι οποίες είναι 500-700 ευρω με πολυ γλυκό ήχο και όμορφα τάστα,design κ άλλα τέτοια μπιχλιμπίδια που θέλουμε να κοιτάμε ενώ παίζουμε :Ρ Δεν νομίζω όμως ότι βγαίνουν με floyd...

 

Πριν αγοράσεις πάντως από μαγαζί, ρίξε μια ματιά τι σου αρέσει στο site Thomann, καθώς και την τιμή του. Εάν ο μαγαζάτορας σου ρίξει την τιμή κ στην πάει +/- 20 ευρω από του Thomann, είναι καλή τιμή αλλιώς κάποιος κλέβει ^_^ Και μην ξεχνάς: Οικονομική κρίση= ΠΑΖΑΡΙΑ. Μη σου πούνε "ε έχει 600 ευρω", παζάρεψε. Πάνε οι εποχές του "θα βρω άλλων πελάτη" :)

Καλή τύχη φίλε!!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ διαβάζοντας μόνο την πρώτη σελίδα (Γτ 6 βγήκαν πολλές lol) οπότε αν πω τα ίδια με κάποιον συμπαθάτε με!!!

Από τη στιγμή που ψάχνεις κιθάρα και πεταλάκι (και για μένα, καλά κάνεις), μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις jackson αφού θέλεις floyd. Φυσικά τι άλλο θα πρότεινα? Σαν γνωστός jacksonάκιας, κ αφού σου αρέσει V σχήμα, ρίξε μια ματιά στη σειρά RR η οποία είναι αγαπημένη :Ρ Υπέροχα μανίκια, εκπληκτικά καλός ήχος (αν και η RR3 είναι στα 700 κ όχι στα 600...)

Για πεταλάκι θα ξαναβγώ άλλη μια φορά στα περιθώρια λέγοντας μια επιλογή που δεν παίζει να έχει υποθεί, εντός του εύρους των 100 ευρω. Line6 Uber metal. Εκπληκτικά καλό πετάλι με πολύ καλό metal ήχο και built-in noise gate για να σου κόβει ακριβώς όσο χρειάζεται από τον ήχο. Με αυτό το πεταλάκι έχω κάνει ένα σωρό συναυλίες με σταθερά πολύ καλό ήχο.

 

Εναλλακτικά (για κιθάρα, γιατί για πετάλι δεν προτείνω κάτι άλλο :ΡΆλλη μια ωραία (metal) επιλογή θα ήταν πάντως να κοιτάξεις λίγο κ τις LTD κιθάρες που γενικά αποδίδουν καλά σε αυτό το εύρος τιμής. Τέλος, εκπληκτικές -παρ'ολο που δεν είμαι και πολύ fan- σε αυτή τη τιμή είναι οι epiphone, εκ των οποίων μερικές ειδικά αγγίζουν την τελειότητα...Ρίξε μια ματιά στις les paul special edition με τους EMG μαγνήτες, οι οποίες είναι 500-700 ευρω με πολυ γλυκό ήχο και όμορφα τάστα,design κ άλλα τέτοια μπιχλιμπίδια που θέλουμε να κοιτάμε ενώ παίζουμε :Ρ Δεν νομίζω όμως ότι βγαίνουν με floyd...

 

Πριν αγοράσεις πάντως από μαγαζί, ρίξε μια ματιά τι σου αρέσει στο site Thomann, καθώς και την τιμή του. Εάν ο μαγαζάτορας σου ρίξει την τιμή κ στην πάει +/- 20 ευρω από του Thomann, είναι καλή τιμή αλλιώς κάποιος κλέβει ^_^ Και μην ξεχνάς: Οικονομική κρίση= ΠΑΖΑΡΙΑ. Μη σου πούνε "ε έχει 600 ευρω", παζάρεψε. Πάνε οι εποχές του "θα βρω άλλων πελάτη" :)

Καλή τύχη φίλε!!

 

ναι αλλα τελικα λεω να παρω τον ενισχυτη πρωτα και μετα να ψαξω για κιθαρα...ευχαριστω πολυ πάντως για την συμβουλη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα τελικα λεω να παρω τον ενισχυτη πρωτα και μετα να ψαξω για κιθαρα...ευχαριστω πολυ πάντως για την συμβουλη σου!

 

Έτσι μπράβο . Μετά τον ενίσχυτη πάρε μια κιθάρα χωρίς τρεμολο για ράχη . Και σε ένα 6 μηνός βλέπεις τι θα κανείς . Υπάρχουν εξαιρετικές κιθάρες με σταθερή γέφυρα σε αυτα τα λεφτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπράβο . Μετά τον ενίσχυτη πάρε μια κιθάρα χωρίς τρεμολο για ράχη .

Για κοιλιακούς έχεις τίποτα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοιλιακούς έχεις τίποτα;

 

Άντε βρε κούτε... Τωρα το είδα και με πιάσανε τα γέλια με αυτο που εγραψες ... Σιγά το λάθος . Έτυχε μια φορά . Αφού εγω ξέρετε δεν γράφω ποτε βιαστικά ως εκ τούτου δεν κάνω ποτέ λάθη  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου