Προς το περιεχόμενο

Roland EXR-GR5 Help


KROKIDISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομάδα του noiz. Εχω το Roland gr5 όμως έχω χάσει το manual. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει πως μπορώ να βάλω split και να κάνω την επιλογή ήχων που θέλω εγω. Δηλαδή, για παραδειγμα θέλω να έχω μπάσσο στο αριστερό χέρι και ακκορντεόν στο δεξί... Αν γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να το κάνω αυτό παρακαλώ να βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Πατάς το κουμπί [sPLIT] για να ενεργοποιήσεις την λειτουργία.

2. Πατάς το κουμπί [TONE] για να επιλέξεις ήχο για το δεξί χέρι.

3. Έχοντας πατημένο το κουμπί [TONE] επιλέγεις ήχο για το αριστερό χέρι.

4. Την όποια ρύθμιση την αποθηκεύεις σε κάποια θέση [uSER] για μελλοντική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση Μανώλη. Στο βήμα 3 πρέπει τελικά να έχω πατημένο το κουμπι split για να επιλέξω τον ήχο. Πάντως ευχαριστώ πολύ, χωρίς τη βοηθειά σου και την ιδέα σου δεν θα τα κατάφερνα :D. Μήπως ξέρεις για αυτο το όργανο αν έχει portamento; Αν ναι πώς μπορώ να το χρησιμοποιώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο βήμα 3 πρέπει τελικά να έχω πατημένο το κουμπι split για να επιλέξω τον ήχο.

Ναι, αυτό ισχύει για τον δεύτερο ήχο που θες να χρησιμοποιήσεις ως split ή dual. Επίσης, μπορείς να ρυθμίσεις τις εντάσεις τους καθώς και το split point του κλαβιέ από τις λειτουργίες, κουμπί [FUNCTION].

 

Μήπως ξέρεις για αυτο το όργανο αν έχει portamento; Αν ναι πώς μπορώ να το ρησιμοποιώ;

Ναι έχει. Θα πατήσεις το κουμπί [FUNCTION] και με τα βελάκια θα πας στις λειτουργίες που αφορούν την λειτουργία portamento κλπ.

Ρυθμίζεις την ταχύτητα του portamento ανάλογα και μετά αν θες το αποθηκεύεις.

 

Σημαντικό 1.

Όπως σου είπα και πριν, ότι κάνεις καλό είναι να τα αποθηκεύεις στις θέσεις [uSER] για μελλοντική χρήση και βάζοντας μία ονομασία καλού κακού για να τα βρίσκεις πιο εύκολα (ονομαστικά).

 

Σημαντικό 2.

Επίσης καλό είναι αφού τελειώσεις με το σετάρισμα να κάνεις ένα backup (αντίγραφο ασφαλείας) σε δισκέτα, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι να έχεις τις ρυθμίσεις σου αποθηκευμένες κάπου. Διαφορετικά θα πρέπει να τα κάνεις όλα από την αρχή.

 

Σημαντικό 3.

Εάν αυτά που θες τα έχεις αποθηκευμένα στις θέσεις USER θα δουλέψεις πολύ πιό γρήγορα. Η δύναμή του είναι το κουμπί USER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου