Προς το περιεχόμενο

Τρόπος εκμάθησης κομματιών


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να διευκολύνει την εκμάθηση νέων κομματιών για κιθάρα;

Μιλάω για riffs αλλά και solo..

 

Με το αυτί δεν τα πάω καθόλου καλά,και μαθαίνω με tabs και με το guitar pro.

Αλλά πραγματικά με δυσκολεύει πολύ το να απομνημονεύσω ένα τραγούδι.

Τελικά το μαθαίνω το κομμάτι αλλά η διαδικασία με κουράζει..

Ποιά η γνώμη σας;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές με βοηθάει και να βλέπω ένα τραγούδι στο youtube.

Απλά γράφω το όνομα του τραγουδιού και μετά guitar cover ή και guitar lesson μερικές φορές. Αυτό βοηθάει πολύ στη δαχτυλοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oselifer

Επειδη και εγω παλιοτερα αντιμετωπιζα το ΙΔΙΟ ακριβως προβλημα - ενω ειχα μπροστα μου την παρτιτουρα μπορει να εκανα και 5 μερες να το βγαλω και παλι επρεπε να το παιξω κοντα στις 100 ωρες μεχρι να μην κανω λαθος και να πω οτι "το εχω μαθει"....

 

Ο τροπος μου δεν ειναι και στανταρ οτι μπορει να λειτουργησει καθως ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληψη

 

Αυτο που εκανα ηταν το εξης - χωριζα το κομματι σε ενοτητες και υποενοτητες (αναλογα με τι ειδους ηταν)

Π.χ. πρωτα την εισαγωγη ή τις πρωτες 3 φρασεις κ.ο.κ. συνεχιζοντας ετσι "σπαζοντας" το

αποστηθιζα ετσι αυτο το σημειο και μετα οταν ηταν να περασω στο επομενο (σπασμενο απο εμενα) μερος του κομματιου το επαιζα απο την αρχη - μετα το επομενο και μετα το επομενο - ετσι οταν τελειωνα μπορουσα να το παιξω με 6-7 επαναλυψεις...........

 

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες πες μου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με τη δαχτυλοθεσία ή την τεχνική..

Η δυσκολία μου είναι να θυμηθώ τις νότες ή τις αλλαγές.

Για παράδειγμα στο rythm του paranoid που είναι γελοίο μου πήρε μέρες μέχρι να μάθω όλες τις παραλλαγές που παίζει και ποιά παίζει κάθε φορά.

Στα σόλο ειδικά στα γρήγορα σημεία πρέπει να τα παώ πολύ αργά και να τα παίξω δεκάδες φορές μέχρι να μου αποτυπωθούν.

 

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό,και αν υπάρχει τρόπος να τα οργανώνω στο μυαλό μου για να τα μαθαίνω ταχύτερα.

 

Μεσσάλιον,κάτι τέτοιο ψάχνω.Μια μεθοδολογία για να θυμάμαι ευκολότερα.

 

υγ.είμαι και γέρος άνθρωπος και δε βοηθάει.(μοντέλο '83  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό,και αν υπάρχει τρόπος να τα οργανώνω στο μυαλό μου για να τα μαθαίνω ταχύτερα.

Θεωρώ ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και εγώ δεν μπορώ να απομνημονεύσω αμέσως ένα τραγούδι και τα πράγματα σίγουρα δυσκολεύουν πολύ περισσότερο στα σόλο τα οποία χρειάζονται αρκετό χρόνο.

 

Εγώ προσωπικά, ακολουθώ τη μεθοδολογία που περιέγραψε παραπάνω ο messalion και μπορώ να πω ότι με βοηθάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί αποστηθίζουν τη δομή με τρόπο πχ "4 μέτρα αυτό, 5 μέτρα εκείνο". Εγώ βαργέμαι και δε νομίζω οτι αποδίδει και τόσο να επιβαρύνεις τη σκέψη σου μετρώντας.

 

Τα κομμάτια που ξέρω, τα έμαθα παίζοντας πάνω από το δίσκο και αυτά που μαθαίνω ούτως ή άλλως ασχολούμαι να τα βγάλω επειδή μ' αρέσουν πάρα πολύ και τα έχω ακούσει άπειρες φορές. Αλλά ποτέ με το στανιό. Βρίσκω λάθος το να παίζεις παράλληλα με το guitar pro (ή οποιοδήποτε άλλο midi πράμα) αφότου έχεις βγάλει τις μελωδίες και τα ακκόρντα, αφού δεν σου δίνουν καμία ένδειξη για το πότε αλλάζει το κομμάτι. Αντίθετα, στα κανονικά ηχογραφημένα κομμάτια μαθαίνεις (ακόμα και ασυνείδητα) οτι η αλλαγή γίνεται εκεί που αλλάζουν οι δυναμικές πχ, ή μετά από τον στίχο τάδε.

 

Το αυτό ισχύει και για τα ίδια τα μέρη : προϋποτίθεται οτι μπορείς να τραγουδήσεις ένα σόλο πριν ξεκινήσεις να το παίζεις. Αν δεν το θυμάσαι να το τραγουδάς πώς θα πάνε τα χέρια σου? Και οι δεκάδες φορές λίγες είναι :)

 

Ε και όσο πιο πολλά κομμάτια βγάζεις τόσο παρατηρείς κοινά στοιχεία μεταξύ τους και κάθε επόμενο είναι ευκολότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σόλο ειδικά στα γρήγορα σημεία πρέπει να τα παώ πολύ αργά και να τα παίξω δεκάδες φορές μέχρι να μου αποτυπωθούν.

αναγκαστικα πρεπει να τα παιξεις ΠΟΛΥ αργα στην αρχη και μετα σταδιακα αυξανεις την ταχυτητα - δεν μπορεις να τρεξεις αν πρωτα δεν μαθεις να περπατας - και δεν θα μαθεις να περπατας αν πρωτα δεν "μπουσουλησεις" if you know what i mean

Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό αυτό,και αν υπάρχει τρόπος να τα οργανώνω στο μυαλό μου για να τα μαθαίνω ταχύτερα.

ο καθενας βρισκει την δικια του μεθοδο - ειναι απολυτα φυσιολογικο (εκτως και αν εισαι καποιου ειδους savant οποτε εκει δεν ξερω τι να σου πω) γιατι το καθε τι που μαθαινεις χριαζεται χρονο για να το επεξεργαστει ο εγκεφαλος - και αυτη η διαδικασια που του βαζεις δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα (απομνημονευση)

Μεσσάλιον,κάτι τέτοιο ψάχνω.Μια μεθοδολογία για να θυμάμαι ευκολότερα.

προσπαθησε να κανεις οτι περιεγραψα πιο πανω - σιγα σιγα στην αρχη και μικρα μικρα κομματια - ισως σε βοηθησει να το κανεις σπαζοντας το σε δευτερολεπτα - μην σου φανει βουνο αυτο που σου λεω γιατι μετα θα δεις οτι ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ και θα τα βγαζεις τα κομματια σε χρονο 0 - φαντασου οτι σου δινουν 1 ποιημα να μαθεις - πρωτα μαθαινεις τον πρωτο στιχο κ.ο.κ. σωστα ? ετσι ειναι και με τις παρτιτουρες και την εκμαθηση/αποστηθηση τους

 

Βασικο ειναι να ξερεις και να εχεις ΠΟΛΥ καλα το τραγουδι στο μυαλο σου

και παιζε πανω απο το ιδιο το κομματι

 

Να σου δωσω ενα παραδειγμα - αν δεις την παρτιτουρα του cliffs of dover ισως να κλαψεις - αν προσπαθησεις να την μαθεις μονορουφι δεν θα την βγαλεις ουτε σε 4 χρονια - προσωπικα την εβγαλα σε 2 μηνες (σημ. σκληρη δουλεια ) με αυτη τη μεθοδο - θελει υπομονη ομως οπως και σε οτι θες να κανεις στην ζωη  ;)

υγ.είμαι και γέρος άνθρωπος και δε βοηθάει.(μοντέλο '83  ;D)

σου μιλαει μοντελο του '85 οποτε........ :) :) :)

 

edit με προλαβε ο blue :) :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχοληθεις σε μεγαλύτερο βάθος με τη μουσική θεωρία και μαθεις καλά τα στοιχεία της αρμονιας, του ρυθμού και της μελωδίας, θα μπορεις να τα κωδικοποιείς πιο εύκολα, αρα και να τα θυμάσαι.

 

Θα μπορεις να ομαδοποιείς τις αρμονικες ή ρυθμικές ακολουθιες, κι ετσι δε θα χρειάζεται να αποστηθίζεις πχ όλες τις συγχορδιες με τη σειρα. Απλά θα θυμάσαι ότι είναι μια ακολουθία I-IV-V πχ (στο πολυ απλο). Και επειδή πάρα πολλά τραγουδια της ποπ-ροκ μοιαζουν σ'αυτο το κομματι, δε θα χρειάζεται να θυμάσαι το καθένα ξεχωριστα, αλλά απλά να αναγνωρίζεις τα επιμερους στοιχεια του ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές με βοηθάει και να βλέπω ένα τραγούδι στο youtube.

Απλά γράφω το όνομα του τραγουδιού και μετά guitar cover ή και guitar lesson μερικές φορές. Αυτό βοηθάει πολύ στη δαχτυλοθεσία.

 

+1000

 

Αν με την μια πιάνεις την απαιτούμενη ταχύτητα(αν είναι γρήγορη)ΟΚ,αν όχι τότε να το πας όσο αργά χρειαστεί έτσι ώστε να το βγάζεις σταθερά και χωρίς λάθος και η ταχύτητα θα έρθει από μόνη της. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω μεγάλες γνώσεις θεωρίας και βλέπω τις νότες σαν απλά νούμερα που πρέπει να παπαγαλίσω.

Επίσης είναι αλήθεια οτι αν ήξερα το κομμάτι στο μυαλό μου θα ήταν πολύ εύκολο να περάσει και στα δάχτυλα.

Θα ακολουθήσω πάντως τη μέθοδο σπάζοντας τα κομμάτια σε μικρά κομματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου