Προς το περιεχόμενο

Τρόπος εκμάθησης κομματιών


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να σπας το κομματι σε "φρασεις" και υποενοτητες ειναι κλασσικο κολπο που σε πολλες περιπτωσεις βοηθαει πολυ. Μην σπας σε πολυ μικρα κομματια και προσπαθεις να θυμηθεις τοσα μετρα το Χ τοσα το Υ - σπασε το σε μουσικες φρασεις που ειναι ευκολα διαχωρισημες και μαθε την καθεμια στο συνολο της.

 

Ενα αλλο κολπο ειναι το παρακατω - το χρησιμοποιουν πολλοι κλασσικοι μουσικοι για να αποστηθισουν περιπλοκα μουσικα εργα. Προυποθετει βεβαια οτι μελετας απο καποια παρτιτουρα ή εστω tab, οτι δηλαδη διαβαζεις απο καπου τη μουσικη. Αφου αποκτησεις μια πρωτη οικειοτητα με το κομματι και το εχεις μαθει σχετικα καλα, ξεκινας να μελετας με πολυ χαμηλο φωτισμο. Δηλαδη ισα που να μπορεις να διακρινεις τι γραφει η παρτιτουρα σου. Με αυτο τον τροπο εκπαιδευεις ασυνειδητα τον εαυτο σου να μην βασιζεται αποκλειστικα στα visual cues (το να βλεπεις τι γραφει το χαρτι) και ετσι γινεται πιο ευκολο να αποστηθισεις το κομματι. Απο ενα σημειο και μετα παρατηρεις οτι δεν μπαινεις καν στον κοπο να κοιταξεις την παρτιτουρα παρα μονο μερικες πεταχτες ματιες που και που για επιβεβαιωση.

 

Το τελευταιο αυτο κολπο ειναι πολυ αποτελεσματικο αλλα θελει λιγο χρονο και αρκετη εξασκηση. Και οπως ειπα, προυποθετει οτι βασιζεσαι στην αναγνωση μουσικης κατα την μελετη σου - ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση σου δε ξερω αν μπορεις να το εφαρμοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι σε ακόμα χειρότερη μοίρα από αυτά που περιγράφετε. Συνοψίζω την κατάστασή μου στα εξής:

1. Παίζω μπλουζ και με ενδιφέρει να ξεσηκώνω φράσεις από τα τραγούδια και κυρίως το feeling μιας και σαν δομή η μουσική αυτή έχει στανταρ φόρμες.

2. Προσπαθώ να τραγουδήσω το lick και στη συνέχεια να το βρω στη κιθάρα. (οταν η φράση είναι πολύ γρήγορη τη βάζω σε αυτά τα προγράμματα που την επιβραδύνουν χωρίς να αλλάζουν την τονικότητα και ...προσπαθώ)

3. Το καταγράφω σε ταμπλατούρα (δυστυχώς μέχρι εκεί φτάνω)

4. Προσπαθώ να βγάλω τη φράση και σε διαφορετικές θέσεις και να το αναπτύξω (όσο μπορώ)

 

Αποτελέσματα:

 

1. Ενώ ακολουθώ τη μέθοδο καταλήγω σε μεγάλες απλοποιήσεις και χάνεται το feeling.

2. Ξεχνάω τη φράση πολύ εύκολα με αποτέλεσμα να χρειάζομαι τις ταμπλατούρες για να παίξω ολοκληρωμένο το σόλο (μάλλον φταίει ότι ειμαι μοντέλο '79 χαχαχαα)

3. Όταν ανατρέχω στις ταμπλατούρες προχωράω σε ακόμα μεγαλύτερες απλοποιήσεις.

 

Θα ήθελα αν έχετε κάποιες παρατηρήσεις για τη μέθοδο ή αν έχετε να προτείνετε κανένα συγκεκριμένο τραγούδι με βατό σόλο να δουλέψω πάνω στε αυτό για να πάρω τα πάνω μου και να συνεχίσω σε άλλα.

 

 

Υ.Γ η ιδέα με το διάβασμα σε ημίφως που πρότεινε συμφορουμίτης είναι πάρα πολύ καλή και θα την εφαρμόσω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα κομμάτια που ξέρω, τα έμαθα παίζοντας πάνω από το δίσκο και αυτά που μαθαίνω ούτως ή άλλως ασχολούμαι να τα βγάλω επειδή μ' αρέσουν πάρα πολύ και τα έχω ακούσει άπειρες φορές. Αλλά ποτέ με το στανιό. Βρίσκω λάθος το να παίζεις παράλληλα με το guitar pro (ή οποιοδήποτε άλλο midi πράμα) αφότου έχεις βγάλει τις μελωδίες και τα ακκόρντα, αφού δεν σου δίνουν καμία ένδειξη για το πότε αλλάζει το κομμάτι. Αντίθετα, στα κανονικά ηχογραφημένα κομμάτια μαθαίνεις (ακόμα και ασυνείδητα) οτι η αλλαγή γίνεται εκεί που αλλάζουν οι δυναμικές πχ, ή μετά από τον στίχο τάδε.

 

+2112

just go on with the music Που λεγαν και οι παλιοι!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να διευκολύνει την εκμάθηση νέων κομματιών για κιθάρα;

Μιλάω για riffs αλλά και solo..

Ο ένας τρόπος είναι να τα διαβάσεις, εννοώ σε πεντάγραμμο. Ο άλλος τρόπος είναι το παίξεις καθαρά με τ'αυτί ή με την βοήθεια κάποιων σημειώσεων.

 

Με το αυτί δεν τα πάω καθόλου καλά,και μαθαίνω με tabs και με το guitar pro.

Αλλά πραγματικά με δυσκολεύει πολύ το να απομνημονεύσω ένα τραγούδι.

Το καλό αυτί είναι ένα από τα όπλα του μουσικού καθώς και η μνήμη. Σημαντικό είναι να καταλαβαίνεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις. Βασικά θεωρητικά πράγματα που έχουν να κάνουν με την μουσική κατάρτιση βοηθούν αρκετά έως πάρα πολύ.

 

Τελικά το μαθαίνω το κομμάτι αλλά η διαδικασία με κουράζει..

Ποιά η γνώμη σας;  :)

Όλα κουράζουν ειδικά στην αρχή. Άλλους λιγότερο άλλους περισσότερο.

Αν σου αρέσει αυτό που κάνεις, με υπομονή και επιμονή θα το πετύχεις. Η μελέτη είναι σημαντικός παράγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου