Προς το περιεχόμενο

Advice needed : Les Paul από τον Papazoglou (Dr. Fret)


Amar4nth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παίξει με όργανά του και μου άρεσαν πολύ, απλώς όχι με LP

 

Βρες οπωσδήποτε τρόπο να παίξεις μία Les Paul του.

Ίσως είναι αδόκιμο το παράδειγμα,αλλά μοιάζει σαν να έχεις κάνει test drive ένα VW Polo,ένα  VW Lupo και επειδή έμεινες ευχαριστημένος από αυτά,

να πας να παραγγείλεις κούτα ένα VW Golf.

 

Για μένα η κατασκευή custom οργάνου γίνεται είτε για αυτόν τον λόγο..

 

Κατά τη γνώμη μου, μια χειροποίητη κιθάρα έχει λόγω ύπαρξης μόνο ως custom- προσωπικό όργανο.  

 

είτε για αυτόν..

 

Επίσης, τα specs που μου ταιριάζουν σαν ήχος και σαν στυλ είναι αυτά ακριβώς (μετά από 18 χρόνια μπορώ να πω ότι ξέρω σε μεγάλο βαθμό τι θέλω) της 59 standard.

 

δηλαδή να σε βολεύουν ακριβώς τα specs ενός γνωστού μοντέλου και επειδή είναι ακριβό να θέλεις να κανεις τον κλώνο του ίσως με κάποιες μικρές προσωπικές παραλλαγές.

 

 

Στο παρακάτω διαφωνώ 100% για τους λόγους που ανέφεραν τα παιδιά

 

σε αντίθεση με τη Gibson όπου μπορεί να πάρεις με 2.5Κ από πολύ καλή μέχρι πολύ μέτρια κιθάρα με "stay in tune" προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολύ καλή μέχρι πολύ μέτρια κιθάρα με "stay in tune" προβλήματα.

Αυτο ειναι αστειο ακομα και για κιθαρες των 500€. Διορθωνεται.

 

Τωρα κατα τα αλλα αμα εχεις δει δουλεια του και ειναι καλη συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα και ειναι σωστος μαστορας, ως προς το αν ειναι ειλικρινης σ αυτα που σου λεει, πραγμα που θα μαθεις απο ανθρωπους που εχουν κανει δουλεια εκει, θα στην κανει την κιθαρα οπως του πεις.

Ολα αυτα χωρις να τον γνωριζω τον ανθρωπο, απλα επειδη ειχα ασχημη εμπειρια απο λαμογιο, μαστορα - απατεωνα της Αγιας Παρασκευης - Χολαργου, που στα λογια ειναι πολυ καλος και συμπαθης αλλα στη πραξη ειναι γ...τα πλεον  μου εγινε μαθημα να το ψαχνω οσο παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις οτι τη συγκερκιμένη κιθάρα που θα φτιάξεις την παντρέυεσαι..

Αν στην πορεία το μετανιώσεις θα χάσεις πολλά λεφτά.

 

Εγώ με 2000 θα έπαιρνα οπωσδήποτε μια μεταχειρισμένη gibson και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο..Δε μου αρέσει; Την πουλάω και παίρνω τα λεφτά μου πίσω..

 

Γιατί να δεσμευτείς;  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις οτι τη συγκερκιμένη κιθάρα που θα φτιάξεις την παντρέυεσαι..

Αν στην πορεία το μετανιώσεις θα χάσεις πολλά λεφτά.

 

Εγώ με 2000 θα έπαιρνα οπωσδήποτε μια μεταχειρισμένη gibson και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο..Δε μου αρέσει; Την πουλάω και παίρνω τα λεφτά μου πίσω..

 

Γιατί να δεσμευτείς;  ;)

 

ααααα μπράβο να γιάσει στόμα σου !!! η αν θες σονι κ καλά custom φτιάξε τ μόνος σου μια χαρά θα τ καταφέρεις πίστεψε με  !! και θα έχεις κ την χαρά τις κατασκευής  ;)

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν δε σε ικανοποιήσει το όργανο  τι συμφωνία έχεις κάνει?

Εγώ αν έπαιρνα custom και τις τάξεις 2000  θα προτιμούσα ενα στοκαρισμενο και αν ήταν δυνατον να έχει στη πλάτη του 1-2 χρονάκια το ότι πληρώνεις 2000 για όργανο δεν σημαίνει ότι δε θα σου βγεί και μούφα  και όταν λεω μουφα δεν μιλάω σκεβρωμένο άλλα να μην σε ικανοποιει πχ να παίρνει απο υγρασίες  κτλ ήχος - sustain κτλ , τώρα θα μου πεις εντάξει δεν είναι και  τόσο ευθραστεςε οι ηλεκτρικες σαν μπουζούκια άλλα εγώ θα έπερνα  καμια bb king signature να χω το κεφάλι μου ήσυχο και φυσικά παίζει ρόλο και η μεταπωληση έρχοντε χρόνια δύσκολα  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Dr fret εχει καλο ονομα οσον αφορα set-up k service les paul κιθαρων...εχω ακουσει απο πολλους φιλους μου (οι οποιοι πηγαν τα οργανα τους σε αυτον) οτι κανει καλη δουλεια...προσωπικα τον εχω γνωρισει,ωραιος τυπος στην κουβεντα κ συμπαθης,αλλα ουδεποτε εχω πιασει οργανο απο τα χερια του...οποτε δεν εχω αποψη για την δουλεια του....τον θυμαμαι που ειχε μια τρυπα μαγαζι σε μια καθετο στην Αλεξανδρου Σβωλου κ μετα ειχε μεταφερθει στην Ιπποδρομιου σε ενα ημι-υπογειο...τωρα εχει μεταφερθει κ απο εκει....ειχε αρκετα σωματα κ μανικια custom φτιαγμενα δικα του,τα θυμαμαι στο δευτερο μαγαζι της Ιπποδρομιου...ετσι για την ιστορια αυτα... ;D

θα συμφωνησω γενικα στα υπολοιπα σχολια των παιδων...νομιζω το εχουν καλυψει το θεμα...βρες κ δοκιμασε οσες περισσοτερες κιθαρες δικες του...στην αναγκη ζητα κ απο τον ιδιο να σου εκθεσει δειγμα της δουλειας του οσον αφορα λεςπολ... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γιωργος περα απο πολυ καλος μαστορας ειναι και πολυ ενταξει ανθρωπος.

ειληκρινεστατος και παντα εχει την καλη διαθεση να σου μιλησει και να σου εξηγισει τα παντα με λεπτομερειες.

 

εγω παω ολα τα οργανα μου εκει για service τα τελευταια 10 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

 

οσο αφορα τις κατασκευες του περα που εχω δει και παιξει πολλα οργανα του τα οποια ολα παιζανε καταπληκτικα μου εχει κανει και μενα μια κιθαρα απο την οποια εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.

 

φιλε Amar4nth θα προτινα να του ζητισεις να ακουσεις και να παιξεις καποιες Les Paul που εχει φτιαξει. σιγουρα θα το δεχτει.

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μάγκες (αν και πολύ καθυστερημένα λόγω απουσίας) κατόπιν συμβουλής σας ρώτησα και δοκίμασα LP του Γιώργου και εκτός ότι οι κάτοχοι ήταν ενθουσιασμένοι (πράγμα σπάνιο για παντρεμένο, όπως λέτε κι εσείς) ενθουσιάστηκα κι εγώ ακόμα παραπάνω.

Αν και η μία ήταν για αριστερόχειρα και δεν μπόρεσα να καταλάβω τόσα πολλά για το feel (για την ποιότητα κατασκευής όμως κατάλαβα), η άλλη φυσούσε και δεν είχε καμία σχέση με τις Gibson που έχω πιάσει μέχρι τώρα. Δε λέω ότι είναι gtp η Gibson, αλλά είναι λίγο σαν τα παγωτά Δωδώνη (πληρώνεις πιο πολύ όνομα παρά όργανο).

Όσο για τα 2000euro που λέω, επειδή ίσως δεν το εξήγησα κι εγώ καλά, δεν ήταν η ολική τιμή, αλλά το υπόλοιπο.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας, μόλις την παντρευτώ θα ανεβάσω και photo να μου πείτε τη γνώμη σας για το χρώμα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες (αν και πολύ καθυστερημένα λόγω απουσίας) κατόπιν συμβουλής σας ρώτησα και δοκίμασα LP του Γιώργου και εκτός ότι οι κάτοχοι ήταν ενθουσιασμένοι (πράγμα σπάνιο για παντρεμένο, όπως λέτε κι εσείς) ενθουσιάστηκα κι εγώ ακόμα παραπάνω.

Αν και η μία ήταν για αριστερόχειρα και δεν μπόρεσα να καταλάβω τόσα πολλά για το feel (για την ποιότητα κατασκευής όμως κατάλαβα), η άλλη φυσούσε και δεν είχε καμία σχέση με τις Gibson που έχω πιάσει μέχρι τώρα. Δε λέω ότι είναι gtp η Gibson, αλλά είναι λίγο σαν τα παγωτά Δωδώνη (πληρώνεις πιο πολύ όνομα παρά όργανο).

Όσο για τα 2000euro που λέω, επειδή ίσως δεν το εξήγησα κι εγώ καλά, δεν ήταν η ολική τιμή, αλλά το υπόλοιπο.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας, μόλις την παντρευτώ θα ανεβάσω και photo να μου πείτε τη γνώμη σας για το χρώμα κτλ.

Εννοεις οτι εχεις δωσει προκαταβολη?Δηλαδη η ολικη ποσο ειναι?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα καθηγητή που πήγαινα πριν 3 χρόνια και έκανα κιθάρα  είχε φτίαξει μια LP.

Αν θυμάμαι καλά του έιχε βγει κάπου στα 1.600 € και μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Ελαφριά και εύπαικτη, με όγκο και σατέιν.

Περισσότερα δε θυμάμαι παρά μόνο πως μου είχε αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου