Προς το περιεχόμενο

Advice needed : Les Paul από τον Papazoglou (Dr. Fret)


Amar4nth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παίδες, θα ήθελα τη συμβουλή σας εφόσον ξέρετε (είτε από προσωπική εμπειρία, είτε από αυτά που έχετε ακούσει).

Σκοπεύω να φτιάξω μια Les Paul στον fret (ή αλλιώς G. Papazoglou) και θα ήθελα την άποψη σας κατά πόσο αξίζει. Θα μου βγει κάπου στα 2000 euro και θα έχει τα specs της 59 standard.

Έχω παίξει με όργανά του και μου άρεσαν πολύ, απλώς όχι με LP και επειδή έχω ακούσει τα καλύτερα θα ήθελα κάποιον που να ξέρει κάτι παραπάνω

Thx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Και ποιος ο λόγος να δώσεις τόσο πολλά λεφτά για ένα αντίγραφο?

 

Αν είναι να φτιάξεις κιθάρα κατά παραγγελία φτιάξε κάτι ιδιαίτερο ή κάτι που δεν υπάρχει στις LP του εμπορίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, φαντάζομαι ότι του OP του έχουν τάξει μια 59άρα επιπέδου Historic Makeovers, Guitar Clinic, Max Baranet ή Chris Derrig ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων. Μια κιθάρα δηλαδή που για να την αγόραζε θα έπρεπε να δώσει από 10 έως 25 χιλιάδες. Αν κάποιος το δει έτσι, τα 2 χιλιάρικα είναι τζάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος ο λόγος να δώσεις τόσο πολλά λεφτά για ένα αντίγραφο?

 

Αν είναι να φτιάξεις κιθάρα κατά παραγγελία φτιάξε κάτι ιδιαίτερο ή κάτι που δεν υπάρχει στις LP του εμπορίου.

 

+ ότι θα χάσεις κ πολλά αν θες να τ πουλήσεις αργότερα!!!! με 2.000κα βρίσκεις les paul που φυσάει custom και  εννοώ  gibson  

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, φαντάζομαι ότι του OP του έχουν τάξει μια 59άρα επιπέδου Historic Makeovers, Guitar Clinic, Max Baranet ή Chris Derrig ή κάτι ανάλογο τέλος πάντων. Μια κιθάρα δηλαδή που για να την αγόραζε θα έπρεπε να δώσει από 10 έως 25 χιλιάδες. Αν κάποιος το δει έτσι, τα 2 χιλιάρικα είναι τζάμπα...

 

Μια χειροποίητη κιθάρα δεν μπορεί να φτιάχνεται ως "οικονομική εναλλακτική" μιας ίδιας κιθάρας που βρίσκεται σε (μικρή ή μεγάλη) γραμμή παραγωγής. Είναι -εκ των πραγμάτων- ασύμφορο. (Εκτός αν για κάποιο λόγο είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε ότι τα 2/3 της αξίας μιας Gibson custom shop βρίσκονται στο logo και στα χαρτιά.)

 

Κατά τη γνώμη μου, μια χειροποίητη κιθάρα έχει λόγω ύπαρξης μόνο ως custom- προσωπικό όργανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά τη γνώμη μου, μια χειροποίητη κιθάρα έχει λόγω ύπαρξης μόνο ως custom- προσωπικό όργανο. 

+1000

 

Επειδή τυχαίνει να έχω φτιάξει μερικά όργανα για  " προσωπική χρήση " έστω και αντίγραφα δεν εχουν καμμία σχέση με τα όργανα σειράς, απο custom και πάνω το μόνο μειονέκτημα οτι δεν έχουν μεταπωλητική αξία..

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMHO, αξίζει εφόσον

 

Ι) έχεις παίξει εκτενώς με άλλες τύπου LP κιθάρες του ίδιου κατασκευαστή και πιστεύεις ότι η κιθάρα που θα προκύψει θα είναι συμβατή με εσένα και εσύ με εκείνη,

ΙΙ) έχεις παίξει εκτενώς με τις LP που βρίσκονται στην τιμή που σε ενδιαφέρει (για Gibson μιλώντας είναι οι Traditional απ' ότι βλέπω αλλά δε βγάζει μόνο η Gibson τύπου LP κιθάρες) και εκτιμάς ότι θες κάτι παραπάνω,

ΙΙΙ) έχεις κάποια πολύ ιδιαίτερη απαίτηση που δεν καλύπτεται αλλιώς (π.χ. 25.5 κλίμακα, μουρλό χρώμα, τελείως "δικά σου" contours).

 

Όλα τα παραπάνω θεωρώ ότι είναι αλληλένδετα με δύο ακόμα σημεία:

Πρώτον, να έχεις πολλά χρόνια στην πλάτη με μια τύπου LP ως βασική σου κιθάρα, οπότε και την εξοικείωση να έχεις και να καταλαβαίνεις αυτό που αναφέρθηκε και παραπάνω: ότι θα την παντρευτείς.

Δεύτερον, θέματα όπως μαγνήτες, hardware, kit ηλεκτρικών νομίζω πως πρέπει να είναι λυμένα εξαρχής με επιλογές συνειδητές και φυσικά...απ' το πάνω ράφι.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω όλοι έχετε πολύ σωστά points και χαίρομαι που υπάρχει constructive comment και καθόλου trolling.

Θα ήθελα ωστόσο να τονίσω ότι ο λόγος που την φτιάχνω χειροποίητη (ok εκτός από το χρώμα που θα είναι τελείως άλλο από αυτά που κυκλοφορούν) είναι ότι τον εμπιστεύομαι σαν ποιότητα κατασκευής σε αντίθεση με τη Gibson όπου μπορεί να πάρεις με 2.5Κ από πολύ καλή μέχρι πολύ μέτρια κιθάρα με "stay in tune" προβλήματα.

Επίσης, τα specs που μου ταιριάζουν σαν ήχος και σαν στυλ είναι αυτά ακριβώς (μετά από 18 χρόνια μπορώ να πω ότι ξέρω σε μεγάλο βαθμό τι θέλω) της 59 standard. (το hardware είναι εύκολο να αλλάξει, για τα ξύλα μιλάω πιο πολύ)

Τέλος, έχετε 100% δίκιο για τη μεταπωλητική αξία αλλά

1) δεν πουλάω τις κιθάρες μου γενικότερα και

2) αν με ενδιέφερε να την πουλήσω κάποια στιγμή ποιος ο λόγος να την κάνω custom?

 

Βtw, θα ήθελα αν υπάρχει και μια άποψη από κάποιον που έχει παίξει με LP του συγκεκριμένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίθεση με τη Gibson όπου μπορεί να πάρεις με 2.5Κ από πολύ καλή μέχρι πολύ μέτρια κιθάρα με "stay in tune" προβλήματα.

 

Δεν υποτίθεται όμως ότι θα τη δοκιμάσεις πριν την πάρεις και άρα θα ξέρεις αν θα έχει τα προβλήματα που μπορεί να έχει; Δεν παίρνεις κιθάρα των 200 ευρώ που δε σε νοιάζει ας πούμε και να έχει κάποιο ψιλοπροβληματάκι ή ατέλεια, γιατί δικαιολογείται από την τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από πολύ καλή μέχρι πολύ μέτρια κιθάρα με "stay in tune" προβλήματα.

 

Δεν υπαρχει τετοια κιθαρα αγαπητε μου,μονο κιθαρες με κακα κομμενο το nut εχουν προβληματα κουρδισματος,αν αυτη ειναι η ανησυχια σου ενα καλα κομμενο nut κοστιζει το πολυ 40 ευρω σε οποιονδηποτε αξιοπρεπη μαστορα. ;)

 

Ολες οι Gibson VOS LP ειναι φανταστικες κιθαρες αν αυτος ειναι ο στοχος σου,οποτε σε αυτα τα επιπεδα δεν υπαρχει θεμα ποιοτητας,αλλα δεν κανουν 2000 ευρω,μπορεις βεβαια με να βρεις μεταχειρισμενες κοντα σε αυτη την τιμη.

 

Τωρα για τον συγκεκριμενο κατασκευαστη που μας ρωτας δεν ξερω αλλα ΕΣΥ δεν εχεις παιξει καποια κιθαρα του? Μαλλον θα πρεπει να το κανεις για να εισαι σιγουρος για την επιλογη σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου