Προς το περιεχόμενο

Advice needed : Les Paul από τον Papazoglou (Dr. Fret)


Amar4nth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιος ο λόγος να δώσεις τόσο πολλά λεφτά για ένα αντίγραφο?

 

Πολλοί και διάφοροι.Ο κυριότερος είναι ότι υπάρχουν "σκληροπυρηνικοί" συλλέκτες και παίκτες οι οποίοι θέλουν μιά  Les Paul replica η οποία να είναι ακριβώς όπως οι original της δεκαετίας του '50.Ενδεικτικά με BRW,old growth mahogany,correct neck angle και άλλες σημαντικότατες -γι'αυτόν τον λόγο- λεπτομέρειες.Όποιος νομίζει ότι μιά π.χ. R9 από το Custom Shop της Gibson είναι ακριβώς όπως μία original είναι απλά γελασμένος.  ;)

 

(άλλο αν τα Reissue μοντέλα της Gibson είναι ΑΡΙΣΤΑ όργανα και μάλιστα κάποια από αυτά έχουν αυξήσει τις τιμές τους και έχουν και επενδυτικό χαρακτήρα.) 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπαρχει τετοια κιθαρα αγαπητε μου,μονο κιθαρες με κακα κομμενο το nut εχουν προβληματα κουρδισματος,αν αυτη ειναι η ανησυχια σου ενα καλα κομμενο nut κοστιζει το πολυ 40 ευρω σε οποιονδηποτε αξιοπρεπη μαστορα. ;)

 

+40  ;D

 

Πρέπει να έχει γίνει "χοντροειδέστατο" κατασκευαστικό λάθος για να μιλάμε για κιθάρα με μόνιμα "stay-in-tune" προβλήματα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+40  ;D

 

Πρέπει να έχει γίνει "χοντροειδέστατο" κατασκευαστικό λάθος για να μιλάμε για κιθάρα με μόνιμα "stay-in-tune" προβλήματα.

 

Εννοώ πιο πολύ για το intotation, για να μη μπερδευόμαστε.

Γιατί έχω διαβάσει (και δει) σε πολλά rig rundowns και reviews ότι γενικότερα υπάρχει ένα θέμα με πολλές LP.

 

Τέλος πάντων, όπως και να 'χει και μαλακία να γίνει με την κιθάρα, άλλο να την έχεις κάνει σε μάστορα στην πόλη σου, που ξέρει το όργανο και θα το διορθώσει κατευθείαν και άλλο να περιμένεις από την "εξυπηρετικότατη" Gibson που αν δεν είσαι Slash σε γράφουν επιδεικτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και άλλο να περιμένεις από την "εξυπηρετικότατη" Gibson που αν δεν είσαι Slash σε γράφουν επιδεικτικά...

 

Γιατί το λες αυτό,είχες κάποια δυσάρεστη εμπειρία;

 

Επίσης,από περιέργεια,πόσα σου ζήτησε ο Γιώργος,γιατί αυτό με τα "2 χιλιάρικα υπόλοιπο" δεν το κατάλαβα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι εχεις δωσει προκαταβολη?Δηλαδη η ολικη ποσο ειναι?

 

Εννοώ μαζί με τα λεφτά που θα πάρω από το πούλημα της παλιάς μου κιθάρας και κάτι parts από το gear μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ μαζί με τα λεφτά που θα πάρω από το πούλημα της παλιάς μου κιθάρας και κάτι parts από το gear μου :)

δηλ ποσο στοιχησε αν δε γινομαι αδιακριτος?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό,είχες κάποια δυσάρεστη εμπειρία;

 

Επίσης,από περιέργεια,πόσα σου ζήτησε ο Γιώργος,γιατί αυτό με τα "2 χιλιάρικα υπόλοιπο" δεν το κατάλαβα.

 

Εγώ προσωπικά όχι, αλλά ένας αρκετά γνωστός (και γνωστός μου) κιθαρίστας του είχε σπάσει από ατύχημα ο λαιμός και ενώ είχε δώσει 3.500 στη Gibson τον γράφαν κανονικά για 3 μήνες και νομίζω δεν κατάφερε να συνεννοηθεί και καθόλου. Και γενικά έχω ακούσει τα χειρότερα για την εξυπηρέτησή τους (μπορεί και να έτυχε πάντα, αλλά αυτά άκουσα). Ευτυχώς, δεν είχα προσωπική εμπειρία.

 

Για τιμή θα προτιμούσα για πολλούς λόγους να μην το γράψω δημόσια, γι αυτό και έκανα το διορθωτικό post, γιατί μάλλον δεν το είχα γράψει σωστά στην αρχή. Παρ' όλα αυτά, μπορείς να τον πάρεις τηλ και να τον ρωτήσεις, νομίζω δε θα έχει κανένα πρόβλημα να σου πει ο ίδιος τι και πως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε amaranth (nice nick)

από αυτά που λες με αυτά τα λεφτά ή μεταχειρισμένη gibson θα πάρεις(δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει αυτό)ή από εκεί που μας είπες.κατά την γνώμη μου το να δώσεις 4+ χιλιάρικα ενώ μπορείς να έχεις τον ίδιο ήχο με σημαντικά λιγότερα χρήματα και  service σε απόσταση τσιγάρου είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.και αφού έπαιξες και σε κάλυψε go for it.και ανέβασε και φώτο να δούμε.σαν όνομα τώρα παρότι drummer τον ξέρω ακόμη κι εγώ και έχει αρκετά καλό όνομα και το πιο σημαντικό πολλά χρόνια εμπειρίας.

 

όσον αφορά τα χειροποίητα όργανα είμαι υπέρ εφόσον ο αγοραστής ξέρει ακριβώς τι θέλει και γιατί.(συν πως βοηθούμε "δικούς μας μάστορες με την προϋπόθεση φυσικά να το αξίζουν) μέχρι να το βρούμε αυτό τα διάφορα brands κάνουν την δουλειά τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντω είμαι μαζί σου...

Προχώρα το... φτιάξε την κιθάρα...

Αν μη τι άλλο θα έχεις και εσύ συμμετάσχει στην κατασκευή της με τις απαιτήσεις σου...

ΝΑΙ θα την πληρώσεις

ΝΑΙ θα την παντρευτείς

ΝΑΙ δεν θα είναι GIBSON

Θα την πιάνεις όμως και θα σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι πολύ πιο κοντά στην 59άρα από ότι το κάθε GIBSON custom model....

Και γιατί από τα λεφτά που θα πληρώσεις...

το 50-60% θα πάει στα υλικά και το υπόλοιπο στα hand made εργατικά, και όχι το 90% στο brand name και το 10% σε όλα τα υπόλοιπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου