Προς το περιεχόμενο

Ωτοασπιδες σε προβες


zakky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι :)

 

Πραγματικά λυπάμαι και μόνο που διαβάζω για τη ζημιά που έπαθες. Ελπίζω να αναστραφεί παρόλες τις προβλέψεις.

 

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πραγματικά για την ευχή σου. Για τις εμβοές/απώλεια ακοής δεν υπάρχει μέχρι σήμερα καμία θεραπεία. Σε σπάνιες περιπτώσεις ωστόσο επανέρχονται τα πράγματα εκεί που δεν το περιμένεις. Υπάρχουν βέβαια χιλιάδες πολύ πιο δύσκολα πράγματα που μπορούν να σε βρουν. Να 'σαι καλά.

 

@CarpeOmnious

Πράγματι οι μελέτες που βγαίνουν (κυρίως από Αμερική) αλλά και από Βρετανία δείχνουν πολύ ανησυχητικά πράγματα για τις "ψείρες". Και είναι λογικό καθώς το αυτί δεν "αναπνέει", σε αντίθεση με τα headphones. Δυστυχώς, στην Ελλάδα δεν έχουμε παιδεία σχετικά με το πόσο επιβλαβείς μπορεί να είναι τέτοιες δραστηριότητες. Εδώ στο αεροδρόμιο πας και βλέπεις άτομα στο διάδρομο χωρίς προστασία. Κρίμα.

 

( Εδώ ένα ενδιαφέρον chart για τα iPod:

http://www.noisehelp.com/ipod-hearing-loss.html )

 

Όσον αφορά στο βαμβάκι, δυο ιατροί (ακοολόγοι) τους οποίους είχα συμβουλευτεί μου είχαν απαντήσει κατηγορηματικά "όχι". Είχαν βασίσει την απάντησή τους στο ότι δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ τρόπος τοποθέτησης με αποτέλεσμα η προστασία, συχνά, να πέφτει κάτω από τα -4dB (φαντάσου ότι οι μέσες ωτοασπίδες μουσικών, αυτά που λέμε εδώ "δεντράκια", έχουν attenuation από 12dB έως και 27dB). Εν ολίγοις, ότι είναι επικίνδυνο.

 

ζημια στο αυτι γινεται και απο λαιβ, και απο προβες, και απο μελετη (αν εισαι σε λαθος χωρο και αναλογα με το τι οργανο παιζεις), και απο βολτες σε μαγαζια (στις εντασεις που παιζουν στην ελλαδα  ;D). ειναι προσθετικη και εχει να κανει με το επιπεδο και το χρονο εκθεσης. εχω παρα πολλους φιλους μουσικους με διαφορετικου βαθμου απωλεια ακοης και σας διαβεβαιωνω οτι δεν τους ειναι καθολου ευχαριστη εκπληξη οταν τελικα αποφασιζουν και κανουν καποιο τεστ ακοης. παντα μου φαινοταν απιστευτο να βλεπω μουσικους να μην προσεχουν τα αυτια τους, ειναι καπως σαν να μην προσεχεις τα χερια σου..

 

Συμφωνώ 100%. Η ζημιά δε ξέρεις ακριβώς πότε θα γίνει και έχει να κάνει και με τον ...άνθρωπο. Κανείς ωστόσο (για δικό του καλό) δεν πρέπει να πιστέψει για πάρτη του πως ..."εγώ έχω αυτιά ...ατσάλι και δε μασάνε". Ζημιά μπορείς να πάθεις (όπως εγώ) σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου. Δε μπορείς να ξέρεις όμως αν ήδη είχες καταπονήσει τα αυτιά σου. Επομένως προστασία, προστασία, προστασία, δίχως φυσικά υπερβολές, καθώς η κατάχρηση ωτοασπίδων οδηγεί στο ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Κάποια παραπάνω στοιχεία εδώ: http://www.noisehelp.com/noise-dose.html

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω πως αντιμετωπιζω το θεμα...

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ωτοασπιδες.Περαν των βολων στο στρατο...

Ο λογος? Ειναι εστια μικροβιων και εχω και παρελθον σε οτιτιδες οποτε δεν ενδεικνεται για χρηση σε καμια των περιπτωσεων...

Εγω λοιπον κανω το εξης:

Γνωριζουμε ολοι οτι η καμπινα προβαλει ευθεια τις συχνοτητες της...Αν κατσω λοιπον απεναντι απο τη καμπινα αλλα οχι απεναντι στο logo ακριβως αλλα πιο δεξια η αριστερα,στο σημειο που κουμπωνουν τα ροδακια φανταστειτε,τα πριμα,που αυτα ειναι που δημιουργουν το πονο,δεν ειναι τοσο δυσαρεστα...αν ακομα "ξυριζει"κινουμαι ακομα περισσοτερο προς τις ακρες...

Ειναι ακριβως σα να τοποθετειτε μικροφωνο ηχογραφησης...

Αν ειστε κοντα στο κωνο ξυριζει...οσο απομακρυνεστε γινεται πιο μπασσος ο ηχος...κανω λοιπον το ιδιο πραγμα με τη καμπινα να παιζει το ρολο του κωνου και το κεφαλι μου το ρολο του μικροφωνου...

Οποτε κατ'εμε πρεπει να δειτε λιγο περισσοτερο τη διαταξη του χωρου...προσεξτε να μην πεφτετε πανω σε συχνοτητες αλλου οργανου...

Και αν ακομα υπαρχει προβλημα αντι για ωτοασπιδες χρησιμοποιω σκουφακι και καλυπτω συνηθως το αυτι που ειναι πιο κοντα στη καμπινα αφηνοντας το αλλο ακαλυπτο(σε προβα ετσι μη ξεφτυλιστουμε).

Βεβαια εγω ειμαι καραφλος και μου παει το σκουφι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ωτοασπίδες πράγματι μπορεί υπό συνθήκες να δημιουργήσουν πρόβλημα (και από ωτίτιδα μπορεί να χάσεις ποσοστό ακοής). Οι πιθανότητες όμως γίνονται απειροελάχιστες αν τηρούνται απλοί κανόνες υγιεινής => Δεν τις τοποθετώ καθώς τρώω ..πιτόγυρα, ή μόλις έβγαλα τα σκουπίδια. Πλένουμε χέρια και πλένουμε και τις ωτοασπίδες κάθε δυο τρεις χρήσεις (σε ένα δοχείο/ποτήρι με λίγο χλιαρό νερό και σαπούνι) Επίσης καθαρίζοντας τα αυτιά (όχι με ...μπατονέτες φυσικά, αλλά με λίγο απαλό χαρτί, μετά το μπάνιο).

 

Ο χώρος του στούντιο στον οποίο αναφέρεσαι, όπως και το που στεκόμαστε είναι εξαιρετικά σημαντικοί παράγοντες. Πρώτα απ' όλα όταν μιλάμε για ταβάνι χαμηλότερο των τριών μέτρων και χώρο μικρότερο από 25 τ.μ. τότε ενδέχεται να υπάρχει εξ αρχής σημαντικός κίνδυνος. Δε θέλω να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες (τις οποίες δε θυμάμαι καν από τις σπουδές χαχα), όμως σαν κανόνας ίσχυε, τότε έστω, το παραπάνω.

 

Ναι μεν δε χρειάζονται delay και πολλές "σπόντες" στον ήχο, όμως πρέπει και αυτός να έχει χώρο να "ταξιδέψει". Ειδάλλως οι πιέσεις είναι πολύ μεγάλες για τα αυτάκια μας :)

 

ΥΓ: Μόνο ξεφτίλα δεν είναι να προσέχεις τα αυτιά σου! Και σκούφο με κορδέλες και αυτάκια playmate θα έβαζα αν ήταν να διαφυλάξω την ακοή μου για το μέλλον χαχα

 

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μιας και ασχολούμαι σοβαρά με τις εμβοές μπορώ με λίγα λόγια να ενημερώσω για μερικές πτυχές του προβλήματος: καταρχάς δεν πρόκειται για πρόβλημα του αυτιού (εσωτερικού ή εξωτερικού). Πλέον υπάρχει στην σχετική επιστημονική κοινότητα αρκετή συμφωνία για την πηγή του προβλήματος (όχι όμως για τις λεπτομέρειές του). Συγκεκριμένα, ύστερα από κάποιον ακουστικό τραυματισμό που έχει ως αποτέλεσμα την μείωση εισροής μιας συχνότητας στον ακουστικό φλοιό του εγκεφάλου, πυροδοτείται μια δυσλειτουργική διαδικασία αλλαγών – πλαστικότητας του ακουστικού φλοιού, που βασίζεται στην πλευρική αναστολή (lateral inhibition) και αυτή είναι που προκαλεί την αίσθηση της εμβοής. Σε νευροεπιστημονικούς όρους παρομοιάζεται με το μέλος φάντασμα (όταν κάποιος νοιώθει ένα μέλος – χέρι, πόδι – που πρόσφατα έχει χάσει –ακρωτηριάσει). Όντως θεραπείες δεν υπάρχουν αποτελεσματικές, αν και έχουν δημοσιευτεί αρκετά υποσχόμενες παρεμβάσεις πρόσφατα, τουλάχιστον σε ότι αφορά τους ανθρώπους που έχουν τονικό tinnitus (δεν μετακινείται η συχνότητα φάντασμα). Σε μία από αυτές http://www.pnas.org/content/early/2009/12/15/0911268107.abstract  η τεχνική είναι σχετικά απλή. Πυροδοτώντας τον ίδιο μηχανισμό πλευρικής αναστολής μέσω ακουστικού σήματος (δηλαδή απλά παρέχοντας ακουστικό σήμα πχ μουσική από ακουστικά) με φιλτραρισμένη (κομμένη)  την συχνότητα φάντασμα δημιουργείται μια διαδικασία εκπαίδευσης του υπόλοιπου ακουστικού φλοιού και αποδυνάμωσης των νευρώνων που παράγουν αυτήν την συχνότητα με αποτέλεσμα την σημαντική μείωση του αισθήματος των εμβοών με σχετικά μακροχρόνιο αποτέλεσμα (στο follow up της έρευνας το αποτέλεσμα παρέμεινε αν και λίγο μειωμένο). Το καλό με αυτήν την παρέμβαση είναι ότι μπορεί να γίνει από τον καθένα, εύκολα και δεν πειράζει να ξαναχρειαστεί μετά από 3 μήνες πχ ακριβώς γιατί είναι εύκολη (απλά ακούει ο ασθενής μουσική με ένα φίλτρο). Πρόσφατα (επειδή πλέον συμμετέχω στην ερευνητική ομάδα που  δημοσίευσε την παραπάνω μελέτη) επαναλάβαμε την έρευνα  με ποιο αυτοματοποιημένο τρόπο και καλύτερα ακόμα αποτελέσματα. Φαντάζομαι ότι αυτή η μελέτη θα δημοσιευτεί μέχρι το φθινόπωρο. Στην νέα μελέτη η παρέμβαση διήρκησε 2 μήνες ενώ στο follow up ένα μήνα μετά τα αποτελέσματα συνέχιζαν να βελτιώνονται ακόμα και χωρίς παρέμβαση! Μία κλινική δοκιμή βασισμένη σε αυτή την παρέμβαση έχει εγκριθεί και είναι στα σκαριά. Σίγουρα δεν μιλάμε για θεραπεία αλλά για μείωση του πόσο ακούει κάποιος την συχνότητα, πόσο την προσέχει, πόσο τον ενοχλεί αλλά και κυρίως ότι αυτά τα αποτελέσματα συσχετίζονταν απόλυτα με τις μαγνητοεγκεφαλικές μετρήσεις της λειτουργίας του ακουστικού φλοιού σε αυτές τις συχνότητες.

 

My 2 cents

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parasvag σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και για την απάντηση.

Δυστυχώς το αρχικό σοκ ήταν τόσο μεγάλο που νομίζω και εγώ - που δεν έχω φυσικά την ελάχιστη γνώση μπροστά σε αυτό που φαντάζομαι κάνεις - έχω "κατεβάσει" ...βιβλιογραφία.

Πράγματι, η εμβοή, με απλά λόγια θα μπορούσε να θεωρηθεί ως η "αναζήτηση από τον εγκέφαλο (όχι το αυτί) μιας συχνότητας που πλέον το αυτί (εδώ έχει να κάνει ο τραυματισμός πιθανώς τριχιδίων, σύμφωνα με τους ακοολόγους) δε μπορεί να αναπαράγει". Στη διαδικασία αυτή, υπάρχουν επιστήμονες που θεωρούν ότι, ο εγκέφαλος στέλνει τονικό σήμα (τη χαμένη συχνότητα) πίσω στο αυτί, όμως λόγω δυσλειτουργίας δε μένει στους ...νευροδιαβιβαστές αλλά γίνεται αντιληπτός ως ήχος στον άνθρωπο.

 

Υπάρχουν πολλοί περίεργοι μηχανισμοί στο πως λειτουργεί (πχ σε τι αντιδρά, γιατί είναι πιο δυνατό και πολύ πιο high pitched όταν ξυπνάς τη νύχτα)

 

Έχω διαβάσει και για τα neuromonics και εν γένει για τις θεραπείες (ή "θεραπείες") μέσω ήχου (retraining therapies). Προσωπικά, είμαι σε σημείο που έχω ξεπεράσει την αρχική (μεγάλη) δυσκολία και δεν αναζητώ κάτι άλλο. Όλα έχουν επιστρέψει στους κανονικούς ρυθμούς.

 

Θα επικοινωνήσω μαζί σου όμως και μέσω πμ, γιατί ίσως βγαίνω εκτός θέματος με όλο αυτό, καθώς με ενδιαφέρει πάρα πολύ το πεδίο σου. Χαίρομαι να βλέπω ότι υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με αυτή την "πάθηση", που παρότι συναντάται σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού δεν είναι ευρέως γνωστή.

Θεωρώ πάντως ότι τόσο οι εμβοές, όσο η απώλεια ακοής και οι τρόποι προστασίας της υπερπολύτιμης ακοής μας θα έπρεπε να είναι στις πρώτες θέσεις στο "handbook" κάθε μουσικού, ηχολήπτη, μηχανικού.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι ;)

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου