Προς το περιεχόμενο

Ωτοασπιδες σε προβες


zakky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και είναι κουφοί. Ξέχασες να το πεις αυτό. Αν δεν κάνω λάθος ένας απο τους λόγους που πλέον κανείς δεν κάνει 8ωρα στα μπουζούκια και οι μουσικοί παίζουν 2 μέρες την εβδομάδα, είναι πολύ απλά γιατί προφανέστατα δεν προλαβαίνει το αυτί να επανέλθει απο τη ζημιά που προκαλείται με συχνότερη έκθεση. 

 

Αν δεις σε εμφανίσεις τεράστιων μπαντών πάντως (το λέω αυτό επειδή αναφέρθηκες σε επαγγελματίες μουσικούς) όλοι ανεξαιρέτως φοράνε in-ear monitors που φυσικά λειτουργούν και σαν ωτοασπίδες αφού η ένταση στη σκηνή είναι μεγάλη. Θα μου πεις βέβαια έχουν τον ήχο τους αφού πρόκειται για monitor.

 

Εξτρά σημείωση: Στο DVD του Beck στο Ronnie Scott's ("μικρό" venue) ο Colaiuta καταδέχεται να φορέσει ωτοασπίδες οι οποίες φαινομενικά τουλάχιστον είναι οι κλασσικές σιλικόνης που φοράμε εμείς.

 

Συγνωμη τωρα τι συγκρινουμε... live gigs με τεραστιες εντασεις και διπλα απο 120αρηδες ενισχυτες που παιζουν στο 5-6 το βολιουμ... και 12 μικροφωνα σε ολα τα τυμπανα και 10 μονιτορς απο κατω ?

 

Επειδη θα αρχισουμε να το χανουμε σιγα σιγα... εδω μιλαμε για προβα... Αν μου βρεις καποιον επαγγελματια που να φοραει ωτοασπιδες σε προβα μεσα σε στουντιο τοτε οκ... θα παω πασο... Και αν το κανει ενας δεν ειναι ο κανονας...

 

Οσο για τις 2 μερες την εβδομαδα που παιζουν οι μπουζουκσιδες θες να μου πεις οτι ο λογος που πλεον ολα τα μαγαζια λειτουργουν πεμτη -παρασκευη και σαββατο ειναι επειδη δεν δεχονται οι μουσικοι να παιξουν αλλες μερες για να μην πονανε τα αυτακια τους ή μηπως επειδη τις αλλες μερες δεν παταει ψυχη στα μαγαζι και δεν ανοιγουν καθολου...??

 

Επισης ο βασικος λογος του in ear monitor ειναι η λειτουργια τους ως ωτοασπιδα ?

 

Και καλα φορανε απο το ενα αυτι το in ear ... απο το αλλο δεν τους νοιαζει αν κουφαθουνε ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κ

 

Αν δεις σε εμφανίσεις τεράστιων μπαντών πάντως (το λέω αυτό επειδή αναφέρθηκες σε επαγγελματίες μουσικούς) όλοι ανεξαιρέτως φοράνε in-ear monitors που φυσικά λειτουργούν και σαν ωτοασπίδες αφού η ένταση στη σκηνή είναι μεγάλη. Θα μου πεις βέβαια έχουν τον ήχο τους αφού πρόκειται για monitor. Στη δική μας περίπτωση θυσιάζουμε μέρος του ήχου φορώντας ωτοασπίδες ώστε μετά να ακούμε φυσιολογικά.

 

Εξτρά σημείωση: Στο DVD του Beck στο Ronnie Scott's ("μικρό" venue) ο Colaiuta καταδέχεται να φορέσει ωτοασπίδες οι οποίες φαινομενικά τουλάχιστον είναι οι κλασσικές σιλικόνης που φοράμε εμείς.

 

Ο Colaiuta έχει ψιλό γίνει και και αυτός... Μπετόβεν  ;D ;D ;D Βέβαια ένας ογκόλιθος και λατρεμένος ντράμερ.

 

Πάντως οι τεράστιες μπάντες του αναφέρεις- τουλάχιστον πολλές εξ αυτών- δεν παίζουν με τα ασύλληπτα βατ επάνω στην σκηνή. Εκεί ή με monitor ή με in ear, ακούνε αυτό που πρέπει και στην ένταση που πρέπει.

 

Τα γκάζια βγαίνουν από το PA για τους ακροατές.

 

Μια μπάντα υπόδειγμα, είναι οι Rush. Πρέπει να ήταν στις πρόβες της περιοδείας του R30 tour- τις είχαν σαν bonus στο DVD...

 

Σετ ηλεκτρονικά τύμπανα ο «Θεός» και με ακουστικά οι «Τιτάνες». Ελεγχόμενα, ευδιάκριτα, ξεκάθαρα και super επαγγελματικά.

 

Μετά επάνω στην σκηνή, χιλιάδες τα βατ για τον κόσμο, αυτοί με in ear.  ;)

 

       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη τωρα τι συγκρινουμε... live gigs με τεραστιες εντασεις και διπλα απο 120αρηδες ενισχυτες που παιζουν στο 5-6 το βολιουμ... και 12 μικροφωνα σε ολα τα τυμπανα και 10 μονιτορς απο κατω ?

 

Επειδη θα αρχισουμε να το χανουμε σιγα σιγα... εδω μιλαμε για προβα... Αν μου βρεις καποιον επαγγελματια που να φοραει ωτοασπιδες σε προβα μεσα σε στουντιο τοτε οκ... θα παω πασο... Και αν το κανει ενας δεν ειναι ο κανονας...

 

Οσο για τις 2 μερες την εβδομαδα που παιζουν οι μπουζουκσιδες θες να μου πεις οτι ο λογος που πλεον ολα τα μαγαζια λειτουργουν πεμτη -παρασκευη και σαββατο ειναι επειδη δεν δεχονται οι μουσικοι να παιξουν αλλες μερες για να μην πονανε τα αυτακια τους ή μηπως επειδη τις αλλες μερες δεν παταει ψυχη στα μαγαζι και δεν ανοιγουν καθολου...??

 

Επισης ο βασικος λογος του in ear monitor ειναι η λειτουργια τους ως ωτοασπιδα ?

 

Και καλα φορανε απο το ενα αυτι το in ear ... απο το αλλο δεν τους νοιαζει αν κουφαθουνε ?

 

 

 

Στα λάιβ gigs στη σκηνή επικρατούν φυσιολογικές εντάσεις πολύ απλά επειδή τα πάντα (ενισχυτές/τύμπανα) περνάνε σε μικρόφωνα και απο εκεί και πέρα ενισχύονται για να φτάσουν στο κοινό μέσω των μόνιτορς του κοινού και ενισχύονται πάλι αλλά φυσικά πολύ λιγότερο για να ακούνε οι μουσικοί στα δικά τους μόνιτορς. Άρα όχι, αυτό που θα ακούς εσύ κάτω σε 10-20 μέτρα απο τη σκηνή δεν είναι αυτό που ακούει ο άλλος πάνω. Και μη μου πεις για ανακλάσεις γιατί μιλάμε για μελετημένους χώρους ή ανοιχτούς.

 

Πάρε ένα ντεσιμπελόμετρο και βρες ένα μέσο όρο των εντάσεων που επικρατούν σε μια μέση πρόβα. Δεν νομίζω να βρεις άνθρωπο με ειδίκευση στην ακουστική που θα σου πει ότι πρόκεται για ασφαλείς εντάσεις.

 

Αυτό για τους μπουζουξήδες το γνωρίζω απο άνθρωπο του χώρου τόσο ηχολήπτη όσο και ακουστικό. Υπογράμμισα άλλωστε το ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ακριβώς για να μην γίνει παρεξήγηση. Βέβαια έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα σχεδόν κανένας δεν θα είχε πρόβλημα να καταστρέψει τα αυτιά του (γιατί αυτό θα κατάφερνε) αν του προσφέρονταν δουλειά.

 

Τα in ear φοριούνται και στα 2 αυτιά, δεν είδα ποτέ μοντέλο μόνο με ένα ακουστικό (και ποιό θα είναι? το δεξί ή το αριστερό?). Απλά κάποιες φορές λόγω της φόρτισης του λάιβ θα τύχει να δεις κάποιον να τα βγάζει τελείως, ή να φοράει μόνο το ένα.

 

Προφανώς δεν θα πεθάνεις ή θα κουφαθείς απο μια πρόβα την εβδομάδα που κάνεις με τη μπάντα σου και το 1 λάιβ το μήνα. Αλλά μη λες ότι οι ωτοασπίδες είναι και άχρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λάιβ gigs στη σκηνή επικρατούν φυσιολογικές εντάσεις πολύ απλά επειδή τα πάντα (ενισχυτές/τύμπανα) περνάνε σε μικρόφωνα και απο εκεί και πέρα ενισχύονται για να φτάσουν στο κοινό μέσω των μόνιτορς του κοινού και ενισχύονται πάλι αλλά φυσικά πολύ λιγότερο για να ακούνε οι μουσικοί στα δικά τους μόνιτορς. Άρα όχι, αυτό που θα ακούς εσύ κάτω σε 10-20 μέτρα απο τη σκηνή δεν είναι αυτό που ακούει ο άλλος πάνω. Και μη μου πεις για ανακλάσεις γιατί μιλάμε για μελετημένους χώρους ή ανοιχτούς.

 

Πάρε ένα ντεσιμπελόμετρο και βρες ένα μέσο όρο των εντάσεων που επικρατούν σε μια μέση πρόβα. Δεν νομίζω να βρεις άνθρωπο με ειδίκευση στην ακουστική που θα σου πει ότι πρόκεται για ασφαλείς εντάσεις.

 

Αυτό για τους μπουζουξήδες το γνωρίζω απο άνθρωπο του χώρου τόσο ηχολήπτη όσο και ακουστικό. Υπογράμμισα άλλωστε το ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ακριβώς για να μην γίνει παρεξήγηση. Βέβαια έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα σχεδόν κανένας δεν θα είχε πρόβλημα να καταστρέψει τα αυτιά του (γιατί αυτό θα κατάφερνε) αν του προσφέρονταν δουλειά.

 

Τα in ear φοριούνται και στα 2 αυτιά, δεν είδα ποτέ μοντέλο μόνο με ένα ακουστικό (και ποιό θα είναι? το δεξί ή το αριστερό?). Απλά κάποιες φορές λόγω της φόρτισης του λάιβ θα τύχει να δεις κάποιον να τα βγάζει τελείως, ή να φοράει μόνο το ένα.

 

Προφανώς δεν θα πεθάνεις ή θα κουφαθείς απο μια πρόβα την εβδομάδα που κάνεις με τη μπάντα σου και το 1 λάιβ το μήνα. Αλλά μη λες ότι οι ωτοασπίδες είναι και άχρηστες.

 

OK απλη ασυμφωνια χαρακτηρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Δε θέλω να ανοίξω νέο τόπικ, καθώς είναι πολύ παρεμφερές αυτό που θέλω να γράψω.

Ύστερα από δυο συγκεκριμένα συμβάντα προ μηνών (τρομακτικούς κρότους από πολύ κοντά) και σίγουρα έχοντας ήδη καταπονημένα αυτιά από πρόβες, λάιβ, συναυλίες κ.λπ. υπέστην ακουστικό τραύμα και απέκτησα εμβοή, το λεγόμενο tinnitus. Δεν είναι κάτι άλλο από το διαρκές σφύριγμα στα αυτιά, παρεμφερές με το ringing που όλοι σχεδόν έχουμε αντιληφθεί μετά από μια δυνατή συναυλία, μια πρόβα κλπ. Με τη διαφορά, επαναλαμβάνω, ότι είναι διαρκές και μόνιμο.

Είναι μια ιστορία αρκετά περίεργη που σε δοκιμάζει αλλά παρά ταύτα συνηθίζεται (δεν έχεις και άλλη επιλογή, σύμφωνα τουλάχιστον με τους ...5 γιατρούς που έχω δει ως τώρα). Πλέον, ύστερα από 5 μήνες το έχω πραγματικά ξεπεράσει (το ψυχολογικό κομμάτι) και ζω κανονικότατα. Φορώντας ωστόσο ωτοασπίδες ακόμη και σε μπαρ που βαράει πάνω από 90-95dB.

Η μόνη πληγή ωστόσο είναι το ερώτημα "τι κάνουμε με τη μουσική;"

Εδώ με θέλω. Πήγα προ ημερών σε προβάδικο, για να κάνω το τεστ και τα φιλαράκια που παίζαμε παλιά έπαιζαν τρομακτικά δυνατά! Μετρώντας με ένα ντεσιμπελόμετρο που έπαιζε εκεί, διαπίστωσα εξωφρενικά επίπεδα των 100-105dB, με peaks άνω των 125dB!Ο χώρος ήταν, στο μεταξύ, πολύ μικρός και λειτουργώντας με το ένστικτο της ...επιβίωσης αποφάσισα να μη συμμετέχω (παρότι φορούσα ωτοασπίδες που υποτίθεται "κόβουν" περίπου 32dB).

Το θέμα μου πλέον είναι το εξής: Πως επιστρέφουμε στα στούντιο;

Οι δυο προτάσεις που παίζουν στο κεφάλι μου είναι: \

α) Με ...ear muffs (σαν ακουστικά που κόβουν πολύ πράγμα: http://kooybros.com/uploads/imagecache/product_full/Peltor%20Ear%20muffs%20OPTIME%20105.jpg )

β) Με ...άλλη μπάντα

 

Αν έχει κάποιος ιδέα και αν γνωρίζει αν γίνεται να παίξεις με ear muffs, θα ήμουν ευγνώμων.

 

Χαιρετώ σας!

 

 

 

ΥΓ: Ειλικρινά πάντως, και το λέω πρωτίστως στους νεώτερους: ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΑΚΟΗ ΣΑΣ

 

Είναι το μόνο εργαλείο/όργανο από τον εξοπλισμό σας που ΔΕΝ επισκευάζεται με τίποτα.

Ωραία η "κ*βλα" και ένταση, αλλά προσοχή γιατί μετά ...κλαίμε και είναι αργά.

Φορέστε ωτοασπίδα και καν'τε breaks. Όχι 100dB για δίωρα non stop. ;)

 

 

 

 

 

 

 

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πλέον δεν διανοούμαι να μη φοράω ωτοασπίδες σε πρόβες - live αλλά και live άλλων. Παίζουμε black/death σε κτηνώδεις εντάσεις και ξεκίνησα φορώντας κοινές ωτοασπίδες. Άμα τις βάλεις όσο πιο βαθειά επιτρέπεται θα σου κόβει υπερβολικά πολλά πρίμα. Σιγά σιγά άρχισα να τις τραβάω προς τα έξω και ενώ βρήκα τη χρυσή τομή, μου πέφτανε εύκολα. Δοκίμασα απλό βαμβάκι και κάνει τη δουλειά που θέλω. Κόβει κάποια ενοχλητικά πρίμα από πιατίνια κυρίως και αφήνει τον όγκο να ακουστεί καλύτερα.

 

Φίλε δοκίμασε τι σε βολεύει, φτηνές οι ωτόασπίδες, φτηνό και το βαμβάκι. Πάντως το κουδούνισμα στ' αυτιά για ώρες μετά από πρόβα, έχει εξαλειφθέι πλήρως ακόμα και με το βαμβάκι. Επίσης το πόσο μέσα θα τις βάζεις κάνει διαφορά στον ήχο που φτάνει στα αυτιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Soulreaper.

Σε νιώθω γιατί και εγώ σε death(thrash) μπάντα έπαιζα για καιρό.

Έχε πάντως υπόψιν ότι το ευαίσθητο φάσμα συχνοτήτων του ανθρώπινου αυτιού, δεν είναι τα χαμηλά, αλλά οι ψηλές. Η τεράστια πλειοψηφία των ακουστικών τραυμάτων καταγράφεται στα 2.500Hz και πάνω, με μεγαλύτερη προτίμηση στα 4.000Hz.

Γι' αυτό και οι περισσότερες ωτοασπίδες, αν προσέξεις, εστιάζουν την προστασία τους στα ανώτερα τμήματα.

 

Δες πχ στο παρακάτω διάγραμμα των εξαιρετικών κατ' εμέ ωτοασπίδων της Alpine (αν θεωρείται διαφήμιση παρακαλώ βγάλτε το όνομα. ίδιες είναι όλες οι musician's ear plugs έτσι κι αλλιώς. Απλά δεν κόβουν flat)  τι "κόβουν" ανά συχνότητα:

 

Tapones_Oidos_Alpine_MusicSafe_Pro_3.jpg

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ενδιαφέροντας πίνακας! Αυτό λέω κι εγώ, οτι κόβουν τις πρίμες και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Εκεί στόχευα κι εγω αλλά σε λιγότερο βαθμό. Έχω βρει τη χρυσή τομή και χωρίς να εξαφανίζω τα πρίμα, αφήνω να περνάνε όσα χρειάζονται και σε ένταση που δεν με ενοχλούν!

 

Πραγματικά λυπάμαι και μόνο που διαβάζω για τη ζημιά που έπαθες. Ελπίζω να αναστραφεί παρόλες τις προβλέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να προσθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία στο σοβαρό αυτό θέμα.

1. Ο κακός ήχος κάνει περισσότερη ζημιά στα αυτιά απ'ότι η ένταση του ήχου.

2. Οι υψηλές συχνότητες είναι αυτές που κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά.

3. Θα σου πρότεινα ή να πας για πολύ καλές ωτασπίδες (που μάλλον δεν το χρειάζεσαι) ή για βαμβάκι. Το βαμβάκι κόβει πολύ καλά τις υψηλές συχνότητες και την ένταση του ήχου, δεν "μπουκώνει" τον ήχο, επιτρέπει τον αερισμό του αυτιού και είναι ότι πιο καθαρό από άποψης υγιεινής.

4. Ο κάθε μουσικός που ασχολείτε σοβαρά με το ροκενρολ έχει σφύριγμα στ'αυτιά. Οπότε μη το φοβάσαι υπερβολικά. Και κάτι άλλο, οι "ψείρες" που φοράνε όλοι οι νέοι για να ακούνε μουσική κάνουν τρελή ζημιά στο τύμπανο, οι προβλέψεις λένε ότι η γενιά που μεγάλωσε από τα 90ς και μετά θα υποφέρουν από υψηλό ποσοστό κώφωσης μετά τα 50.

5. Να πείτε στους ντράμερ σας πόσο γαμάτοι είναι όταν ΔΕΝ χρησιμοποιούν πολλά πιατίνια. Οι ψηλές συχνότητες είναι για τις κιθάρες και τις ωραίες τους αρμονικές.

6. Δεν γνωρίζω ακριβώς τις συνθήκες στο προβάδικό σας αλλά όπως είπαν και κάποιοι άλλοι, άλλο το δουλεύω ιδέες για το κομμάτι (σε χαλαρές εντάσεις), κι άλλο τα σπάω στο τέλος για να δω αν κάθονται. Και τα 2 απαραίτητα. Και κάθε 40 λεπτάκια διάλειμμα. Βοηθάει να ξελαμπικάρει το αυτί και να είναι πιο ξεκούραστο στη συνέχεια. 

 

Καλή τύχη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απεφυγε ωτασπιδες με βαμβακι η κερι γιατι ειναι ευκολο κομματια να μεινουν μεσα στο αυτι δημιουργωντας ακομα και πολυ σοβαρο προβλημα.

 

οι καλυτερες φτηνες ωτασπιδες ειναι αυτες του τυπου δεντρακι, που βρισκονται σε φαρμακεια και μουσικα μαγαζια για τιμες μεχρι 25 ευρω. οι ακριβες γινονται με εκμαγειο, αλλα κοστιζουν περιπου 10 φορες παραπανω.

 

ζημια στο αυτι γινεται και απο λαιβ, και απο προβες, και απο μελετη (αν εισαι σε λαθος χωρο και αναλογα με το τι οργανο παιζεις), και απο βολτες σε μαγαζια (στις εντασεις που παιζουν στην ελλαδα  ;D). ειναι προσθετικη και εχει να κανει με το επιπεδο και το χρονο εκθεσης. εχω παρα πολλους φιλους μουσικους με διαφορετικου βαθμου απωλεια ακοης και σας διαβεβαιωνω οτι δεν τους ειναι καθολου ευχαριστη εκπληξη οταν τελικα αποφασιζουν και κανουν καποιο τεστ ακοης. παντα μου φαινοταν απιστευτο να βλεπω μουσικους να μην προσεχουν τα αυτια τους, ειναι καπως σαν να μην προσεχεις τα χερια σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου