Προς το περιεχόμενο

Fender Fuzz Wah


panouhl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με το Fuzz Wah της Fender κι ενώ είναι πολύ ωραίο πετάλι για Vintage ηχοχρώματα, το wah του είναι τόσο χαλαρό που μετά βίας ακούγεται! Δεν έχω βρει το πετάλι σε κανένα μαγαζί για να το ακούσω (δεν αποκλείεται να έχει το δικό μου κάποιο προβλημα) και να συγκρίνω.

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που το έχει κατσαβισιάσει για να κάνει πιο χαρακτηριστικό το wah ή που να το έχει και να έχει παρατηρήσει την ίδια αδυναμία.

Ευχαριστώ πολύ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες λίγο τι ήχο θες να βγάλεις. Μπορεί να έχω κάποιες ιδέες να ρίξω  ;)

 

 

Θα ήθελα απλώς να κάνω πιο έντονο το wah effect, να πλησιάζω το cry baby. Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου, ώστε σε συνεργασία με το vintage Fuzz που έχει πάνω θα έχει πιστεύω ενδιαφέρουσες δυνατότητες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι κατάλαβα θέλεις να βγάλεις αρκετά κλασικούς ήχους.

 

Είχα να προτείνω κάποια fuzz-wah που έχουν πιο φιλτροειδείς, πειραγμένους ήχους. Αλλά σαφώς δεν είναι Cry Baby.

 

Edit διορθώνω γιατί τώρα το διάβασα καλύτερα: Αφού έχεις το πετάλι, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να προσεγγίσεις τον ήχο του Cry Baby, μπορεί να είναι απλώς θέμα αλλαγής inductor π.χ. Πάντως και αυτό σαν εργασία δεν θα είναι τσάμπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να είναι απλώς θέμα αλλαγής inductor

 

ειναι reissue το πεταλι?

 

Aπο κατι σχεδια που βρηκα, φαινεται οτι τα παλια ειχαν inductor αλλα τα νεοτερα δεν εχουν. 

 

Αλλωστε το κυκλωμα ειναι πολυ διαφορετικο μεταξυ των δυο εκδοσεων.

Παντα βασει των σχεδιων. Δεν εχω δει ποτε απο κοντα κατι σχετικο.

fender-fuzz-wah-pedal-schematic.pdf

fender_fuzz-wah.thumb.jpg.07b178f048298ead0d4bd5fa7b236243.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν γίνεται αυτό που θες δυστυχώς, αλλά για να είμαι ειλικρινής αν δεν είσαι ηλεκτρονικός ή έμπειρος modder δεν θα στο πρότεινα ούτως ή άλλως, αφού πάλι μια προσέγγιση θα είχες και όχι ένα Cry Baby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν γίνεται αυτό που θες δυστυχώς, αλλά για να είμαι ειλικρινής αν δεν είσαι ηλεκτρονικός ή έμπειρος modder δεν θα στο πρότεινα ούτως ή άλλως, αφού πάλι μια προσέγγιση θα είχες και όχι ένα Cry Baby.

 

Aλλωστε ακομα και το κυκλωμα του παλιου με το πηνιο ειναι τελειως διαφορετικο απο το κλασσικο Vox847/crybaby.

 

 

Λυση:  ...παρε ενα Vox  :)

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου