Προς το περιεχόμενο

Άδεια για Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα noiz-αδες!

 

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω. Ένας φίλος μου φτιάχνει ένα home studio. Κυρίως για τον εαυτό του και για κάνα φίλο.

 

Του ήρθε η ιδέα αν μπορέσει να το χρησιμοποιήσει και για "κάτι παραπάνω".

Δηλαδή να κάνει ηχογραφήσεις σε άτομα και να πληρώνεται.

 

Με ρώτησε αν χρειάζεται άδεια από τη στιγμή που θα πληρώνεται. Του είπα δεν νομίζω αλλά δεν επέμενα επειδή δεν ξέρω κιόλας.

 

Ξέρει κανείς επί του θέματος?

 

 

Αν χρειάζεται άδεια.. τι είδους άδεια, που πρέπει να πάει, πόσο κοστίζει και για πόσο καιρό (π.χ 200 για ένα χρόνο κλπ)

 

Ευχαριστώ in advance  8)

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του είπα δεν νομίζω

 

καλα ΕΣΥ δεν νομιζεις...η ΕΦΟΡΙΑ ομως νομιζω οτι θα εχει ΑΛΛΗ αποψη....

 

δεν υπαρχει καμμια ...αδεια..που πρεπει να παρει απλα πρεπει να ιδρυσει μια επιχειρηση..το πως & το γιατι θα τα μαθει περνωντας απο την εφορια της περιοχης του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο απλό είναι να πάει στην εφορία και να κάνει μία έναρξη σαν μουσικός παραγωγός και να κόβει αποδείξείς παροχής υπηρεσιών.

Βέβαι αυτό συμπεριλαμβάνει όλα τα "καλά", έναρξη στο ΤΕΒΕ, πληρωμή συνδρομής στο ΤΕΒΕ, περιοδικές δηλώσεις & αποδόσεις ΦΠΑ, λογιστές και άλλα πολλά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ΕΣΥ δεν νομιζεις...η ΕΦΟΡΙΑ ομως νομιζω οτι θα εχει ΑΛΛΗ αποψη....

 

δεν υπαρχει καμμια ...αδεια..που πρεπει να παρει απλα πρεπει να ιδρυσει μια επιχειρηση..το πως & το γιατι θα τα μαθει περνωντας απο την εφορια της περιοχης του...

 

ωχ καλά κατάλαβα χαχα! το παιδί είπε να βγάλει ένα χαρτζιλίκι κρίμα!

 

τα έξοδα είναι πολλά? μήπως ξέρεις από που κυμαίνεται η τιμή? γιατί σίγουρα κάτι θα δίνεις δε γίνεται

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το ΤΕΒΕ καμμια 300αρα το μηνα για πλακα,αν βαλεις και ολα τα υπολοιπα......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το ΤΕΒΕ καμμια 300αρα το μηνα για πλακα,αν βαλεις και ολα τα υπολοιπα......

Πές του και για τη περαίωση...μην τα κρύβεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το ΤΕΒΕ καμμια 300αρα το μηνα για πλακα,αν βαλεις και ολα τα υπολοιπα......

 

πωωω.. σιγά μην βγάζει τόσα για να τα δίνει.. και τον είπα πως θα τον βοηθήσω να το στήσει τώρα θα τον ξενέρωσω.

 

τόσα πολλά για καμιά ηχογραφηση τον μήνα και άμα.. δε θέλει να κάνει καμία τρελή επιχείρηση απλά να δέχεται στο σπίτι του μπάντες που δεν μπορούν να δίνουν 30-40 ευρώ την ώρα αλλα 15-20. Κάτι σαν ψυχικό που λέμε.

 

και κάτι σαν "ξέρω πως η ποιότητα δεν θα είναι super-τέλεια αλλά για αυτό δίνετε και λιγότερα χρήματα".

 

anyway θα ρωτήσω και στην εφορία αλλά κάτι θα υπάρχει άλλο δεν γίνεται.

 

ελπίζω η άλλη λύση να μην είναι "κάντο στην π*****α"

 

ευχαριστώ παίδες.

ο,τιδήποτε άλλο γνωρίζετε θα το εκτιμούσα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway θα ρωτήσω και στην εφορία αλλά κάτι θα υπάρχει άλλο δεν γίνεται.

 

ακριβως ΔΕΝ γινεται.....

 

απο τη στιγμη που ανοιγεις "μαγαζι" θα ΠΛΕΡΩΣΕΙΣ (& μαλιστα ακριβα) αν δεν μας πιστευεις διαβασε αυτο

 

http://liberalcreta.pblogs.gr/tags/epicheirimatikotita-gr.html

 

Αντίστοιχα, στην ετήσια έκθεση της Παγκόσμιας Τράπεζας για την επιχειρηματικότητα, η Ελλάδα καταλαμβάνει την τελευταία θέση όλων των χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στην παγκόσμια κατάταξη καταλαμβάνει την 100ή θέση. Η Ελλάδα βρίσκεται μαζί με χώρες όπως η Ουρουγουάη, η Δομινικανή Δημοκρατία, η Σρι Λάνκα και η Αιθιοπία. Για τη διαμόρφωση του δείκτη της επιχειρηματικότητας, η Παγκόσμια Τράπεζα λαμβάνει υπόψη τις γραφειοκρατικές δυσκολίες για να ανοίξει ή να κλείσει μια επιχείρηση, την ισχύ των ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων, την ευκολία εισαγωγών και εξαγωγών, το ύψος της φορολογίας και το εργασιακό καθεστώς. Σε όλους αυτούς τους δείκτες η Ελλάδα εμφανίζεται ως η πιό εχθρική για την άσκηση επιχειρηματικών δραστηριοτήτων χώρα της Ευρώπης και πολύ πιο εχθρική από χώρες τις οποίες εμείς οι αριστοκράτες Έλληνες (sic) θεωρούμε "τριτοκοσμικές". Αξίζει να αναφερθεί κανείς και στις 10 καλύτερες χώρες παγκοσμίως από άποψη οικονομικών μεταρρυθμίσεων. Στις οποίες συγκατελέγονται η Αίγυπτος και η Κροατία στην πρώτη θέση και ακολoυθούν η Γκάνα και η FYROM στη δεύτερη.

Με λίγα λόγια, σε χώρες όπως η Ταϋλάνδη, η Εσθονία, η Γεωργία, η Σλοβακία, η Χιλή, η Αρμενία, η Ναμίμπια (!), η Σουαζιλάνδη (!), η Γκάνα (!), η Μολδαβία κλπ. μπορεί κάποιος να ανοίξει πιο εύκολα μία ιδιωτική επιχείρηση από ό,τι στην Ελλάδα. Και σίγουρα, σε αυτές τις «τριτοκοσμικές» χώρες που μας έχουν ήδη ξεπεράσει σε ανάπτυξη, η δημιουργία πλούτου και η επιχειρηματικότητα δεν αποτελούν πράξεις κολάσιμες και καταδικαστέες όπως αξιώνουν οι ΄Ελληνες «προοδευτικοί».

Όλα τα παραπάνω δυστυχώς περιγράφουν με ακρίβεια τους λόγους για τους οποίους θεωρούμαστε η τελευταία κομμουνιστική χώρα στην Ευρώπη. Μία χώρα για την οποία ο Στάλιν θα χαίρεται περήφανος από τον τάφο του. Μία χώρα η οποία κυριολεκτικά αποθεώνει τον κεντρικό έλεγχο. Μία χώρα με «οικονομία της κατσαρόλας». Και η οποία χρειάζεται φιλελεύθερες μεταρρυθμίσεις...όχι σήμερα...χθες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως ΔΕΝ γινεται.....

 

απο τη στιγμη που ανοιγεις "μαγαζι" θα ΠΛΕΡΩΣΕΙΣ (& μαλιστα ακριβα) αν δεν μας πιστευεις διαβασε αυτο

 

http://liberalcreta.pblogs.gr/tags/epicheirimatikotita-gr.html

 

 

 

με κάλυψες πλήρως.. thanks

 

πάντα ήθελα να την κάνω από ελλάδα. βρήκα +1 λόγο

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου