Προς το περιεχόμενο

Ήχοι Midi


mobynik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους midi ήχους. Έχω κατεβάσει κάποια κομμάτια Midi από το Internet και όταν τα βάζω να παίζουν (στο Cubase SX), ενώ αλλάζω το programme, όταν πηγαίνει από την αρχή το κάθε part έχει τον "original" ήχο και όχι το programme που έβαλα. Γιατί γίνεται αυτό, αφού δεν αφήνω την ρύθμιση any στα κανάλια????

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως θα αλλάξω έναν ήχο Midi? Δηλαδή η κάρτα μου έχει π.χ. κάποια συγκεκριμένα πιάνα στα programme 1-6. Πώς μπορώ να φορτώσω διαφορετικούς ήχους πιάνων????

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθε Midi track ανοιξε το με list editor

και θα δεις στην αρχη του καθε track οτι εχει ενα program change

η σβησε αυτη την εντολη ή βαλτο στο programm που θες εσυ

 

Υ.Γ ειναι ο μονος τροπος που εχω βρει κ το κανω αυτο...τωρα αν καποιος ξερει καποιο πιο ορθοδοξο...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθε Midi track ανοιξε το με list editor

και θα δεις στην αρχη του καθε track οτι εχει ενα program change

η σβησε αυτη την εντολη ή βαλτο στο programm που θες εσυ

 

Υ.Γ ειναι ο μονος τροπος που εχω βρει κ το κανω αυτο...τωρα αν καποιος ξερει καποιο πιο ορθοδοξο...

 

Δεν ξέρω αν είναι ορθόδοξο, αλλά σίγουρα δουλεύει!!! Thanx. Σχετικά με την άλλη ερώτησή μου? Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις?

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως θα αλλάξω έναν ήχο Midi?

 

1. Χειρωνακτικά

2. Με Program Change

3. Με Sys-ex μήνυμα

 

Έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα μάλλον χρειάζεσαι το 2. Μπορείς να κάνεις ένα insert στο event editor στο σημείο που θες να γίνει η αλλαγή του ήχου και ρυθμίζεις α) την τράπεζα ήχου (bank) και β) τον αριθμό του ήχου μέσα στην τράπεζα αυτή έχοντας υπόψη ότι πολλές φορές ο πρώτος ήχος είναι το 000 και όχι το 001, αυτό εξαρτάται από το πως έχει γίνει η αρίθμηση. Π.χ. αν θες να διαλέξεις από την δεύτερη τράπεζα τον 7ο ήχο, βάζεις Β006 (ή Β007 ανάλογα).

 

Αν έχεις κανένα μυστήριο synth, τότε πάμε σε sysex μηνύματα και εκεί τα πράγματα μπλέκονται αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως θα αλλάξω έναν ήχο Midi?

 

1. Χειρωνακτικά

2. Με Program Change

3. Με Sys-ex μήνυμα

 

Έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα μάλλον χρειάζεσαι το 2. Μπορείς να κάνεις ένα insert στο event editor στο σημείο που θες να γίνει η αλλαγή του ήχου και ρυθμίζεις α) την τράπεζα ήχου (bank) και β) τον αριθμό του ήχου μέσα στην τράπεζα αυτή έχοντας υπόψη ότι πολλές φορές ο πρώτος ήχος είναι το 000 και όχι το 001, αυτό εξαρτάται από το πως έχει γίνει η αρίθμηση. Π.χ. αν θες να διαλέξεις από την δεύτερη τράπεζα τον 7ο ήχο, βάζεις Β006 (ή Β007 ανάλογα).

 

Αν έχεις κανένα μυστήριο synth, τότε πάμε σε sysex μηνύματα και εκεί τα πράγματα μπλέκονται αρκετά.

 

Ευχαριστώ. 'Οχι δεν έχω κανένα μυστήριο synth. H ερώτησή μου είναι επομένως η εξής: οι τράπεζες ήχου έρχονται μαζί με την κάρτα? Μπορώ να αγοράσω άλλες τράπεζες, όπου το πρόγραμμα 1 π.χ. που είναι πιάνο, να έχει έναν καλύτερο ήχο πιάνου? μπορώ να κατεβάσω άλλες τράπεζες από το διαδίκτυο??

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες τράπεζες; Αυτό που θες είναι βιβλιοθήκες με samples, από τα οποία το καθένα έχει διάφορα banks σαν preset 1 πράμα, ώστε όταν τα φορτώσεις και θες πχ σολο βιολιά ή τύμπανα, φορτώνεις το κάθε bank βάζεις με το midi το τι θα παίξει και βουαλά. Και το midi δεν ήχος, αλλά πληροφορία, οπότε το midi ήχοι είναι κάτι που δεν στέκει!

 

Και μερικές από αυτές έρχονται με κάρτες και διάφορα sample players (όπως το κοντακτ) αλλά συνήθως οι καλές βιβλιοθήκες είναι αυτές που προσφέρουν εξειδικευμένες εταιρίες παραγωγής samples (vienna symphonic, garritan, audio criminals κτλ κτλ) και δεν είναι τπτ άλλο από ομαδοποιημένα αρχεία ήχου, που βρίσκονται μέσα σε dvd πλέον.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου