Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για Distortion pedal.


aggelosmor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω προτασεις για distortion. Θελω ενα πεταλι που να εχει γκαζια αλλα οχι καθαρα μεταλ ηχο. θελω να ειναι καπως ευελικτο στον ηχο του. να μπορει ας πουμε οταν χαμηλωνεις τον ηχο να ακουγεται και σαν overdrive.

 

Digitech Hardwire SC-2

 

+1000

 

Σούπερ πεταλάκι για τα λεφτά του και όχι μόνο. Με 2 κανάλια (overdrive και saturated) και true bypass.

 

HardWire SC-2 Valve Distortion

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου και γω ειχα αυτο το θεμα και κατεληξα σε 2 πραγματα

 

1)ΠΟΤΕ 9βολτο distortion (απιστευτη διαφορα με παραπανω βολτ σε ογκο γκαζι ανεση κλπ)

2)ενα ειναι το distortion BLACKSTAR HTDUAL

Δεν υπαρχει κατι που δεν εχει αυτο το πεταλι ειτε κοιτας τα βασικα ειτε και τις λεπτομερεις!!2καναλο με(3 ουσιαστικα) με πραγματικα τρομερα ολα και ειδικα το clean του που δινει ηχους απο U2 μεχρι αυτο το πολυ ελαφρυ "σπασιμο" Dire Straits κλπ

Βελτιωνει απιστευτα το σημα της αλυσιδας σου και το βρωμικο καναλι του μπορει να παει απο Scorpions μεχρι Thrash αστα να πανε.Εχω ακουσει πολλα απο βιντεο και απο κοντα και εχω παιξει με πολλα και ημουν της νοοτροπιας οτι το γκαζι το καλο ειναι μονο του ενισχυτη.Μονο αυτο με ιντριγκαρε.Και ολα αυτα στα 200 ευρω αλλα για να εχεις σουαιστικα 3 καναλια.Πιστευω καθαριζεις αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό all around Dist είναι το MI audio Crunch box (edit: oops, τώρα είδα ότι κατ' εκεί κινήθηκες κι εσύ)

 

 

 

Για μια οικονομική δοκιμή, μπορείς να χτυπήσεις το ακριβές αντίγραφό του (όχι "behringer" αντίγραφο και τέτοια, καλή copy)

 

 

το παράγει η Joyo και το φέρνει ο thomann υπό τη δικό του HB label:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_crunch_distortion.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε οπωσδήποτε το blackstar, νομίζω τα φέρνει ο Τριμης στην Αθήνα.

Αν θες να καλύψεις μεγάλο φάσμα ήχων και μάλιστα διαφορετικών δεν θα σου κάνει για όλα ένα απλό μονοκάναλο distortion με Gain - Level - Tone.

To ΗΤ dual παίζει κυριολεκτικά τα πάντα με πολύ καλό ήχο. Δοκίμασε το.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω το blackstar και σου βαζω το χερι μου σε στρατ (φωτια) οτι θα σε καλυψει στα παντα!!! (κανει και strat να ακουγωνται κιθαρες  :P ) επισεις εχει και amp emulator και το κοτσαρεις απευθιας στην κονσολα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου προείπα πιστεύω ότι το με το suhr riot ή με το okko

 

θα σε καλύψει στις περισσότερες ανάγκες σου.

 

Ακόμα για να σε βοηθήσουμε καλύτερα πές μας για τι budget μιλάμε και τι ακριβώς

 

ήχο θες να βγάλεις (γιατί απο κλασσικό ροκ μέχρι progresive είναι λίγο γενικό).

 

Ας μιλησουμε καλυτερα για δυο πεταλια αν οχι δυο σε ενα. Ενα dist και ενα od. θελω να εχω ενα overdrive να παιζω blackmore και με το distortion το πιο βαρυ dream theater , opeth.. οσο για τα λεφτα το πολυ δεν εχω σκοπο να δωσω 200 ευρω ας πουμε μονο για distortion και να ειμαι χωρις overdrive. για αυτο αν ειναι με οριο τα 200 ευρω να ειχα δυο πεταλια 1 dist και 1 od η ενα διπλο οπως το blackstar dual , jekyll and hyde κλπ. το okko και το Riot ειναι πολυ καλα αλλα αρκετα ακριβα και επισης δεν θα εχω ενα κλασικο overdrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης το blackstar μου γεμιζει πολυ το ματι. και με τον tone zone στον bridge νομιζω δεν θα εχει προβλημα για αυτο το ΄λιγο παραπανω' που θελουμε απο τις Stratocaster!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο σε πετάλια dist και Od's (πραγματικά υπάρχουν αρκετά εκεί έξω) έχω καταλήξει σ' ένα συμπέρασμα(?). Κάνε λιγάκι υπομονή αποταμίευε όσο μπορείς ,όταν μπορείς και πάρε έναν λαμπτάτο  ενισχυτή με δυο κανάλια.  Αν η βάση (ενισχυτής)  που έχεις είναι κάτω του μετρίου ,ότι και να βάλεις πριν απ’ αυτόν δεν θα είναι αυτό που πραγματικά θέλεις. Άσε που θα φας αρκετά λεφτά μέχρι να καταλήξεις στο dist ήχο που θέλεις (αυτό από προσωπική εμπειρία). Επίσης πρόσεχε στις δοκιμές που θα κάνεις αν τελικά καταλήξεις σε πεταλάκι , πάρε τον δικό σου ενισχυτή μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλησουμε καλυτερα για δυο πεταλια αν οχι δυο σε ενα. Ενα dist και ενα od. θελω να εχω ενα overdrive να παιζω blackmore και με το distortion το πιο βαρυ dream theater , opeth.. οσο για τα λεφτα το πολυ δεν εχω σκοπο να δωσω 200 ευρω ας πουμε μονο για distortion και να ειμαι χωρις overdrive. για αυτο αν ειναι με οριο τα 200 ευρω να ειχα δυο πεταλια 1 dist και 1 od η ενα διπλο οπως το blackstar dual , jekyll and hyde κλπ. το okko και το Riot ειναι πολυ καλα αλλα αρκετα ακριβα και επισης δεν θα εχω ενα κλασικο overdrive.

Τοτε ξεχνας suhr riot γιατι θα σκασεις πανω απο 180 για distortion ενω με 200 θα χεις τα παντα που μπορει να χρειαζεται ενας ροκας σε βρωμα.Το επομνο βημα απο το πεταλι αυτο ειναι να παρεις JCM800 η 900.Το jekyl καλουλι εινια αλλα παρε ενα δειγμα διαφορας drive απο 9 σε παρπανω βολτ και πες μου αν θα παρεις 9 βολτο drive

Στο 7.40 παιζει με 18 βολτ και μετα με 9.Η διαφορα ειναι τεραστια αρα γνωμη μου να αφισεις τα "κλασσικα" βρωμοπεταλα.Πιστευω το distortion πρεπει να ειναι διπλο,τολαχιστον 16βολτοκαι λαμπατο.

Τωρα ακους και βλεπεις οντως τα φερνει ο Τριμης στην Αθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για distortion χρησιμοποιώ το tube king της ibanez το οποίο είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά με χαμηλα το gain δεν βγάζει ήχο distortion. Τέτοιο αποτέλεσμα πετυχαίνω με το φθηνό πλην τίμιο hot head της Digitech το οποίο αν και δεν το πιάνει το μάτι σου (λόγω φθηνής τιμής) είναι πάρα πολύ καλό πεταλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου