Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για Distortion pedal.


aggelosmor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικά πρέπει να πάρεις πρώτα ένα καλό λαμπάτο ενισχυτη αν θες καλό ήχο, αλλά αφού θες συμβουλή μόνο για το πετάλι ακου: Με αυτά που λες, "θέλω od για να παιζω blackmore και μετα να το γυριζω σε opeth κ σια" είναι σαν να μας περιγράφεις το blackstar dual. Εχει εκπληκτικό ήχο, και  θα σου κάνει όλη τη δουλειά. Είναι ακριβούτσικο αλλά το παντρευεσαι. Εγώ έχω το μονό και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο γκάζι που είχα ποτε. Είναι σχεδόν ίδιο με το γκάζι που θα πάρεις απο εναν ενισχυτή blackstar, οπότε αξίζει! Με κλειστά τα μάτια. Και καποιος το έδινε στις αγγελιες 150 γιούρια αλλα σιγά μην το έχει ακόμη...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανονικά πρέπει να πάρεις πρώτα ένα καλό λαμπάτο ενισχυτη αν θες καλό ήχο

 

Πολύ σωστός! Οι καλλιτέχνες που αναφέρει ο OP σίγουρα δεν παίζουν με roland cube30...

Η καλύτερη βάση για τα πετάλια είναι ένας λαμπάτος με ένα καθαρό κανάλι αξιοπρεπές. Όχι κατ ανάγκη πολλά watt ή με πολλά κανάλια. Μετά μπορείς να τον κάνεις rock&roll amp ή metal"τέρας" με ό,τι πετάλι του βάλεις μπροστά. 

Έχω δοκιμάσει ένα απείραχτο metal zone MT-2 μπροστά σε Fender bassman και twin reverb... Βλασφημία στο μέγιστο, I know, αλλά ακουγόταν μια χαρά καθώς το MT-2 δεν γινόταν τζιτζίκι ακόμη και με τέρμα το treble και η παραμόρφωση είχε καλύτερη χροιά στις μεσαίες απ ότι σε οποιοδήποτε solid state ή digital ενισχυτή το έχω συνδέσει. Οι tube amps σίγουρα εξομαλύνουν την "ψηφιακούρα" ή το "τζιτζίκι" πολλών distortion πεταλιών (ακόμη κι ένα fab metal που είχα ακουγόταν καλά μέσω ενός blackheart 5w head).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ 9βολτο distortion (απιστευτη διαφορα με παραπανω βολτ σε ογκο γκαζι ανεση κλπ)

Ως blanket statement γίνεται κατευθείαν υποψήφια για απόρριψη, κάτι που η πείρα μου το επιβεβαιώνει (προσωπική και από εκατοντάδες setups pro γνωστών και μη κιθαριστών).

 

Καλό all around Dist είναι το MI audio Crunch box (edit: oops, τώρα είδα ότι κατ' εκεί κινήθηκες κι εσύ)

Προσωπικά μου είχε φανεί πολύ μονοδιάστατο (αρκετά "τσαντισμένο") και τζιτζικέ μετά από λίγο καιρό ιδιοκτησίας (το πούλησα), χώρια που δεν τον καλύπτει για να φτάσει και σε overdrive σημεία όπως ζήτησε στην αρχή, κάτι που δεν κάνει ούτε το Riot καλά.

 

Οχι δεν εχω λαμπατο. Εναν Rolland 30W εχω. Για το σπιτι καλος ειναι δεν εχω παραπονο αλλα οταν παμε με την μπαντα για προβα νιωθω γυμνος χωρις πεταλια. Επισης ενα αλλο που ειχα δει ειναι το visual sound jekkyl and hyde αλλα ειναι λιγο των ακρων. η αριστερη μερια που ειναι το overdrive ειναι πολυ αδυναμο (πιο πολυ σαν boost) ενω το distortion ακουγεται πολυ "ψηφιακο". Βεβαια απο youtube δεν μπορεις να βγαλεις σωστο συμπερασμα

Είναι καλό πετάλι που μπορεί να σου κάνει. Είναι σχετικά εύκολο να το βρεις και να το ακούσεις από κοντά. Η μια του πλευρά είναι ένα tubescreamer και η άλλη (μάλλον) ένα Marshall Shredmaster, με επιμέρους διακοπτάκια που αλλάζουν τον ήχο τους ελαφρά. Mπορούν να συνδυαστούν. Αλλά θα συνιστούσα να μην ξοδέψεις πολλά χρήματα για το πεταλάκι τώρα, και να φυλάξεις μερικά έτσι ώστε στο μέλλον να αναβαθμίσεις τον ενισχυτή σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1)ΠΟΤΕ 9βολτο distortion (απιστευτη διαφορα με παραπανω βολτ σε ογκο γκαζι ανεση κλπ)

 

 

Σ αυτό το ζήτημα, μάλλον είναι θέμα τοπολογίας του κάθε pedal παρά κανόνας. Κάποια πετάλια ακούγονται καλύτερα λόγω extra volts άλλα όμως ακούγονται καλύτερα (σαν tone και χροιά πάντοτε) με χαμηλότερο voltage!...

 

Δείτε το σχετικό άρθρο του beavis audio:

http://www.beavisaudio.com/Projects/DBS/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως blanket statement γίνεται κατευθείαν υποψήφια για απόρριψη, κάτι που η πείρα μου το επιβεβαιώνει (προσωπική και από εκατοντάδες setups pro γνωστών και μη κιθαριστών).

Σιγουρα υπαρχουν τροποι για να αυξησεις το γενικο σου headroom αλλα σε "εργοστασιακες ρυθμισεις" ενισχυτη και σε νορμαλ επιπεδα volume οσα distortion 9V εχω ακουσει μου ακουγονται "φτηνα"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτό το ζήτημα, μάλλον είναι θέμα τοπολογίας του κάθε pedal παρά κανόνας. Κάποια πετάλια ακούγονται καλύτερα λόγω extra volts άλλα όμως ακούγονται καλύτερα (σαν tone και χροιά πάντοτε) με χαμηλότερο voltage!...

 

Δείτε το σχετικό άρθρο του beavis audio:

http://www.beavisaudio.com/Projects/DBS/

 

Σιγουρα θα ισχυει και κατι τετοιο απλα εγω αυτο που λεω ειναι οτι απο τα "κλασσικα" βρωμοπεταλα τα εχω ακουσει σε αρκετους ενισχυτες και κανενα δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.Ειναι και θεμα αυτιου σιγουρα,τωρα καλου κακου δεν ξερω.Πιστευω οτι τα παραπανω βολτ σε ενα πεταλι γενικα ειναι ατου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα υπαρχουν τροποι για να αυξησεις το γενικο σου headroom αλλα σε "εργοστασιακες ρυθμισεις" ενισχυτη και σε νορμαλ επιπεδα volume οσα distortion 9V εχω ακουσει μου ακουγονται "φτηνα"

 

Το καταλαβαίνω - κι εγώ λίγα έχω ακούσει που να με ικανοποιούν όσο ένας κανονικός ενισχυτής στα διστόρσια του - αλλά δεν μιλούσα για headroom... απλά τονικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβαίνω - κι εγώ λίγα έχω ακούσει που να με ικανοποιούν όσο ένας κανονικός ενισχυτής στα διστόρσια του - αλλά δεν μιλούσα για headroom... απλά τονικά.

Συμφωνουμε τοτε απολυτα.Τονικα υπαρχουν πανεμορφα πεταλια αλλα σε συνθηκες live αν θες να "χωσεις" και να χει αντερα ο ηχος και η βρωμα σου πιστευω ειναι απαραιτητο και μολις ακουσεις την διαφορα δεν γυρνας πισω.

Κατι τετοιο εχω ακουσει για το να παιζεις με 2 ενισχυτες,για αυτο αποφευγω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενισχυτη το εχω σκεφτει πολλες φορες. απλα αρχικα θελω κανα δυο πεταλια για προβες η για κανενα μικρο λαιβ. οποτε το blackstar ht dual μου φαινεται πως θα κανει καλουτσικη δουλεια με τους ενισχυτες του στουντιο/μαγαζιου οσο μετριοι και αν ειναι! και επισης ειναι οτι ειναι και σε καλη τιμη για διπλο πεταλι και σου λυνει τα ποδια απο το να εχεις πολλα πεταλακια απο κατω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω ειμαι της αποψης να εχεις ενα και ενα . (Εγω αυτο κανω )

To λεω γιατι ετσι αν κατι δεν σου αρεσει μελλοντικα μπορεις να το πουλησεις και να κρατησεις το αλλο , γιατι τα γουστα αλλαζουν με τα χρονια .

 

Εγω εχω για dist ενα fulltone ocd και για overdrive ενα tubescreamer clone απο εδω

http://www.generalguitargadgets.com/

 

Αν εχεις καποιον να σου το φτιαξει η μπορεις εσυ ( εμενα μου τα φτιαχνει ο αδελφος μου )

σου προτεινω να κοιταξεις απο αυτο το site , ειναι πολυ καλα και οικονομικα !! Με ενα shredamaster και ενα tubescreamer εισαι τζετ ( εγω το δικο μου tubesceamer το πηρα απο εκει 70 ευρω με μεταφορικα και ενα πακετακι γεματο μοντες να του κανεις !! )

 

Aν θες διπλο το jekyl & hide, το εχω ακουσει live απο φιλο και με σχετικα μετριο ενισχυτη (marshall valvestate ) και ηταν πολυ καλο . Και οταν εψαχνα για tubescreamer ημουν στο τσακ να παρω το αντιστοιχο της visual sound . Πολυ καλο το διπλο, πολυ καλο tubescreamer και καλο το πιο γκαζατο καναλι .

 

Αλλιως για δυο μονα το tubescreamer της visula sound ( route 808 ) και για πιο γκαζι δες το boss ds-1 keeley

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου