Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά audio laptop


Shades

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά laptop με στόχο ότι έχουμε συνηθίσει να αποκαλούμε ένα αξιοπρεπές όσο γίνεται Audio Workstation. To budget μου είναι περίπου στα 700-800 ευρώ, αλλά αν υπάρχει σημαντικός λόγος να πάμε λίγο παραπάνω (στα 900 max) το συζητάμε. Μιλάμε για PC καθώς τόσο το budget όσο και το workflow μου αποκλείουν τη δεδομένη χρονική στιγμή mac book. Αποκλείονται επίσης δυστυχώς και λύσεις Elitebooks γιατι πολύ απλά ξεπερνούν (κατά πολύ κιόλας μερικές φορές) τα 1000 ευρώ όπως επίσης και desktops (για διάφορους λόγους).

Θα τρέχω Cubase 5 οπότε θέλω να αποκλειστεί κάθε είδους ενδεχόμενη πιθανότητα conflict/ασυμβατότητας και οποιουδήποτε άλλου προβλήματος. Σκοπεύω να τρέχω διάφορα vst/plugins (κάποια απαιτητικά) να φορτώνω samples libraries και να γράφω φωνή και κιθάρες (ηλεκτροακουστική & ηλεκτρική) καθώς και να του βάλω πάνω synth/midi controller. Θα ήθελα να μπορώ να το χρησιμοποιώ και σε live αφού αυτός είναι και από τους βασικούς λόγους που μιλάμε για laptop. Εννοείται πως θα επενδύσω και σε μια αξιοπρεπή κάρτα ήχου/audio interface εκτός αυτού του budget που ανέφερα που προορίζεται για το laptop, σκεφτόμουν κάτι γύρω στα 200 ευρώ.

Μερικά σημεία που θα ήθελα να επισημάνω:

 

1. Ιδανικά μιλάμε για i7 και όχι λιγότερο από 8 GB ram ώστε να είναι και λίγο futureproof το μηχάνημα και να τα καταφέρνει απροβλημάτιστα με απαιτητικά vst/libraries αλλά γνωρίζω πως με αυτό το budget τα περιθώρια στενεύουν… Αναρωτιέμαι αν στη περίπτωση μου είναι πιο σημαντικό να ρίξω το βάρος μου στον επεξεργαστή ή στη μνήμη, ξέρω καλά πως και τα δύο είναι σημαντικά. Σίγουρα περιθώριο για επεκτασιμότητα στη μνήμη στο μέλλον είναι plus. Απαραίτητη και η ύπαρξη usb 3.0 port(s).

 

2. Σκεφτόμουν, επειδή βλέπω πως τα περισσότερα laptops σε αυτό το price range έρχονται με 500άρη δίσκο στα 5400 rpm, να πάρω με άλλα 80 ευρώ έναν 128άρη SSD για windows και προγράμματα και να βάλω αυτόν του laptop σε μια εξωτερική θήκη (20 ευρώ) και να φορτώνω απο εκεί τα projects/samples/libraries μου. Θα έχει πρόβλημα το laptop να φορέσει τον ssd; Αξίζει μια τέτοια κίνηση; Δεν θα βελτιώσει κατά πολύ το σύστημα;

 

Γενικά θα ήθελα να ακούσω γνώμες, προτάσεις και πράγματα που θα πρέπει να προσέξω/αποφύγω για να μην βρεθώ αργότερα προ τετελεσμένων. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ απλά με μπέρδεψε ένας τύπος σε μαγαζί που ρώταγα για πληροφορίες λέγοντας μου πως ο ssd θα προξενούσε κάποια απώλεια σε σχέση με την audio χρήση του πράγματος την οποία δεν πολυκατάλαβα γι'αυτό και δεν θυμάμαι. Πρόβλημα συμβατότητας δεν παίζει με το laptop έτσι; Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να μου τον βάλει και ο ίδιος κατασκευαστής (dell πχ.) γιατί δεν θα ήθελα να μπλέκω με τέτοιου είδους επεμβάσεις.

Τα Projects/Libraries δεν θα ζορίζονται στον 5400rpm με τη θήκη, έτσι;

 

Είδα και αυτό

http://www.amazon.com/gp/product/B007ZO3BQY?ie=UTF8&tag=craetive-20&linkCode=xm2&camp=1789&creativeASIN=B007ZO3BQY

το οποίο φαίνεται να είναι killer και εντελώς value for money και μάλλον θα αποτελούσε την ιδανική λύση για το budget μου αν μπορούσα να το βρω εδώ στα 880-900 ευρώ τα οποία αντιστοιχούν στα $ που κάνει αλλά δυστυχώς με ένα search για greek results δεν βλέπω να υπάρχει πουθενά εδώ για κάποιο λόγο.

Δεν ξέρω αν η HP θα μπορούσε να κάνει κάτι γι αυτό (στα ίδια χρήματα όμως) ή αν θα μου προσέφερε υποστήριξη εδώ ΑΝ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ το αγόραζα απο το amazon.com ΑΝ το στέλνανε και ΑΑΑΑΝ δεν στοίχιζε παραπάνω με τα μεταφορικά (που θα στοίχιζε). Κρίμα γιατί οι επιδόσεις του είναι αλλού σε σχέση με ότι έχω δει μέχρι τώρα σε αυτό το budget.

Αν μπορούσα να το βρω ή κάποιο με ίδιες επιδόσεις/build σε αυτό το budget θα κατέληγα μάλλον εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπλεξεις ασχημα αν το φερεις απο Αμερικη,θα φτασει σε τιμες αντιστοιχου ελληνικου προϊόντος με τελωνεια,δασμους κλπ. Η ΗΡ εχει φιξ τιμες,αν εσυ το βρεις φθηνοτερα σε αλλη χωρα αυτο ειναι γιατι τα κερατιατικα τα παιρνει το κρατος κ οχι η οποιαδηποτε ΗΡ.Οποτε δεν αξιζει.

Τωρα οσο αφορα τα ΗΡ να ξερεις οτι η εταιρια εχει πολυ σωστο service τουλαχιστον οσο ειναι στην εγγυηση,πολυ καλα λαπτοπ,απλα τα pavillion του '08(τέλη του ετους) αν θυμαμαι καλα εχουν προβλημα υπερθερμανσης κ δεν ξερω αν εχει διορθωθει αυτο.Επισης δεν νομιζω να ξερεις εκ των προτερων αν καποιο υλικο λογω ασυμβατοτητας προκαλει προβλημα στον ηχο,κ να σου πως την αληθεια,νομιζω πως ο σκληρος θα ειναι ο τελευταιος που θα συμβαλει σε τετοιο προβλημα.Μια καλη μητρικη αν εχεις υπαρχουν προϋποθεσεις καλης συμβατοτητας.

Επισης,σε μια παρτιδα Toshiba satellite(τελη 10) υπηρχε οντως προβλημα στον ηχο(πολλα dropouts),με αποτελεσμα το λαπτοπ αν και καλο να μην την παλευει στον ηχο.Μεχρι και η Native instruments ειχε βγαλει ανακοινωση πως το traktor δεν ενδεικνυται για αυτα τα λαφτοφια,η toshiba νομιζω πουλαγε τα κομματια της συγκεκριμενης παρτιδας ως β διαλογης,αλλα ο φιλος μας ο Κοτσωβολος τα πωλουσε σαν να μην τρεχει τιποτα,προφανως με κανονικη τιμη(ετσι για την ιστορια ολα αυτα).Οποτε αν βρεις για ποιο λογο κανει τα dropouts αυτο το λαφτοφι,πιστευω εχεις λυσει  το θεμα σου ετσι ωστε να αποφυγεις τετοιου ειδους ασυμβατοτητες.

Για να πω την αληθεια,λογω εξειδικευσης του θεματος(σαν του toshiba με τα drop outs ας πουμε) ισως βρεις πιο ευκολα κ αμεσα ακρη αν ποσταρεις το ιδιο θεμα σε φορουμ αποκλειστικα υπολογιστων, στο adslgr.com ας πουμε,δοκιμασε,κ μεις εδω θα μαστε βεβαια και για ο,τι νεοτερο ενημερωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπλεξεις ασχημα αν το φερεις απο Αμερικη,θα φτασει σε τιμες αντιστοιχου ελληνικου προϊόντος με τελωνεια,δασμους κλπ. Η ΗΡ εχει φιξ τιμες,αν εσυ το βρεις φθηνοτερα σε αλλη χωρα αυτο ειναι γιατι τα κερατιατικα τα παιρνει το κρατος κ οχι η οποιαδηποτε ΗΡ.Οποτε δεν αξιζει.

 

Ναι, φαίνεται δυστυχώς πως το συγκεκριμένο είναι για την Αμερική μόνο. Κρίμα.

 

Τωρα οσο αφορα τα ΗΡ να ξερεις οτι η εταιρια εχει πολυ σωστο service τουλαχιστον οσο ειναι στην εγγυηση,πολυ καλα λαπτοπ,απλα τα pavillion του '08(τέλη του ετους) αν θυμαμαι καλα εχουν προβλημα υπερθερμανσης κ δεν ξερω αν εχει διορθωθει αυτο.Επισης δεν νομιζω να ξερεις εκ των προτερων αν καποιο υλικο λογω ασυμβατοτητας προκαλει προβλημα στον ηχο,κ να σου πως την αληθεια,νομιζω πως ο σκληρος θα ειναι ο τελευταιος που θα συμβαλει σε τετοιο προβλημα.Μια καλη μητρικη αν εχεις υπαρχουν προϋποθεσεις καλης συμβατοτητας.

Επισης,σε μια παρτιδα Toshiba satellite(τελη 10) υπηρχε οντως προβλημα στον ηχο(πολλα dropouts),με αποτελεσμα το λαπτοπ αν και καλο να μην την παλευει στον ηχο.Μεχρι και η Native instruments ειχε βγαλει ανακοινωση πως το traktor δεν ενδεικνυται για αυτα τα λαφτοφια,η toshiba νομιζω πουλαγε τα κομματια της συγκεκριμενης παρτιδας ως β διαλογης,αλλα ο φιλος μας ο Κοτσωβολος τα πωλουσε σαν να μην τρεχει τιποτα,προφανως με κανονικη τιμη(ετσι για την ιστορια ολα αυτα).Οποτε αν βρεις για ποιο λογο κανει τα dropouts αυτο το λαφτοφι,πιστευω εχεις λυσει  το θεμα σου ετσι ωστε να αποφυγεις τετοιου ειδους ασυμβατοτητες.

Για να πω την αληθεια,λογω εξειδικευσης του θεματος(σαν του toshiba με τα drop outs ας πουμε) ισως βρεις πιο ευκολα κ αμεσα ακρη αν ποσταρεις το ιδιο θεμα σε φορουμ αποκλειστικα υπολογιστων, στο adslgr.com ας πουμε,δοκιμασε,κ μεις εδω θα μαστε βεβαια και για ο,τι νεοτερο ενημερωνε.

 

Το έχω κάνει αυτό με το adslgr.com ήδη και έχω πάρει αυτές τις προτάσεις:

http://www.skroutz.gr/s/1964955/HP-Pavilion-g6-2001-ev-i7-3612QM-4GB-500GB.html

http://www.skroutz.gr/s/425360/Samsung-300V5A-S05-i7-2670QM-4GB-500GB.html

 

Το θέμα είναι όπως λες πως μπορούν να παίζουν 1000 διαφορετικές ασυμβατότητες και προβλήματα που τα καθιστούν ακατάλληλα για σοβαρή audio χρήση. Τόσο αυτά, όσο και οποιοδήποτε άλλο βάλω ένα ταβάνι στο skroutz στα 800 ευρώ και πάω απλά και το πάρω με αυτό σαν παράγοντα. Αυτά τα προβλήματα (όπως και τις ανάγκες ενός μουσικού) δεν είναι σίγουρο πως μπορούν να τα γνωρίζει ο άλλος που σου προτείνει ένα καλό "all around" σύστημα. Θα ήθελα να πιάσουν τόπο τα χρήματα που θα βάλω. Γι' αυτό ζητάω βοήθεια και από δω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι στα λεφτά αυτά και στα χαρακτηριστικά που θες το κοντινότερο που μπορείς να πάρεις είναι αυτό που το βρισκεις από Ελλάδα οριακά κάτω από τα 900 ευρώ.

 

http://www.skroutz.gr/s/388554/HP-Pavilios-DV7-6b11-ev-i7-2670QM-6GB-640GB.html

 

ΗΡ με 6άρα μνήμη αντι για 8 και επεξεργαστή i7 στα 2.2 αντί για 2.3 και σκληρό 640 στα 5400 όμως.

Μια χαρά θα σε καλύψει το συγκεκριμένο για audio χρήση για χρόνια.

 

Για τις ασυμβατότητες όπου και εαν αυτές υπάρχουν είναι δύσκολο να τις ξέρεις πριν το δοκιμάσεις ο ίδιος σε κανονική χρήση με την κάρτα και  με τα προγράμματα που θα χρησιμοποιείς. Γνώμη μου είναι πως η πιθανότητα να μην μπορεις να κάνεις σωστα τη δουλειά σου είναι ελάχιστη εως μηδαμινή.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου