Προς το περιεχόμενο

Αγορα 5χορδου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!Ειμαι μεταξυ των εξης μοντελων χωρις να τα εχω ακουσει ακομα..Αυτα ειναι

 

G&L L-2500

Warwick streamer

Warwick Jazzman

(ολα 5ορδα)Eπισης εχω στο μυαλο μου να δοκιμασω καποια Spector και τα Pedulla που απο οτι εμαθα τα φερνει ο Κουρμπης.Θα θελα τη γνωμη σας για τα μοντελα αυτα αν τα εχετε στη κατοχη σας η γενικοτερα οτι γνωριζετε απο προσωπικη σας γνωμη για αυτα..Προσωπικα παντως κλεινω προς το G&L καθως οσον αφορα τα 4 χορδα ειμαι της σχολης fender precision-musicman.Και κατι τελευταιο..Εχω ακουσει οτι τα 5χορδα Ameican deluxe precision και american deluxe jazzbass δεν ειναι ''ισαξια''(σχετικο βεβαια ειναι παντα αυτο) αλλων 5χορδων που κυκλοφορουν..Εσεις θα περνατε 5χορδο fender..??Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε αυτήν την κατηγορία που λες, όλα όσα αναφέρεις είναι πολύ καλα όργανα, το καθένα με τον τρόπο του και για διαφορετικούς λόγους. Είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και κατασκευαστικά αλλά και ηχητικά. Κατά τη γνώμη μου είναι ατοπο να κάνεις σύγκριση ενός Fender Deluxe, ενός Warwick και ενός G&L. Εχουν και τα τρια κορυφαία ποιότητα κατασκευής και υλικών αλλά απο'κει και πέρα πολλες διαφορές.

Μια βόλτα σε Λογοθέτη, Μεταλλίδη και Κουρμπή είναι απαραίτητη σε αυτήν τη φάση. Να δεις τι σου κανει καλύτερα στο χέρι, στο αυτί και βέβαια αν κάνει και για το στυλ που θέλεις.

Και μια και το'παμε, τι στυλ παίζεις???

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την τοποθέτηση του Vrass. Αν ήταν να συμπληρώσω κάτι, θα ήταν τα εξής:

 

α) Τα Pedulla ανεβαίνουν αρκετά σε κόστος, αλλά είναι πολύ καλά all around μπάσσα. Το bolt-on thunderbolt νομίζω τιμολογείται εν Ελλάδι πάνω από 2500-2600Ε. Κι επειδή υποθέτω πως δεν αναφέρεσαι στο neck-through streamer, απλά επισημαίνω την διαφορά στο κόστος. Τα Spector είναι πιο κοντά στα 1800-2000Ε των υπολοίπων- αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτά ως όργανα.

 

β) Αν παίζεις πολύ slap, μάλλον τα warwick δεν θα σε καλύψουν απόλυτα. Όχι ότι δεν κάνεις την δουλειά σου, αλλά το πιο κοντά στη musicman προσέγγιση G&L νομίζω πως υπερτερεί. Σε ήχο όμως γενικότερα, τα Warwick έχουν ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα τονικά χαρακτηριστικά που κάποιοι λατρεύουν- δεν μπορώ να ξέρω αν ανήκεις σε αυτούς. Να ξεκαθαρίσω όμως πως έχω συναντήσει άτομα που τους αρέσει ο ήχος του slap του Warwick επειδή είναι κάπως διαφορετικός- εγώ όμως πιστεύω πως είναι μουντός!

 

γ) Σχετικά με αυτό που λες για τα Fender. Έχω παίξει με 5άρι Deluxe Jazz και ίσως να ισχύει το ότι δε νιώθεις πολύ σφιχτή την Β. Ίσως να μην ταιριάζει απόλυτα με την φιλοφοσία του, ή η συγκεκριμένη υλοποίηση να έτυχε να μην είναι κορυφαία. Δε μπορώ να γενικεύσω- άλλωστε βγήκε ένα Marcus Miller V το οποίο λόγω άλλης γέφυρας κτλ ενδέχεται να είναι εξαιρετικό.

 

Έτσι, δε ξέρω αν θα έπαιρνα 5χορδο fender. Προσωπικά και μόνο, αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα π.χ. σε ένα thunderbolt pedulla και ένα 5άρι fender, θα έπαιρνα το πρώτο. Ή ένα musicman.

 

Από κει και πέρα, παίξει και κρίνε. Ηχητικά μόνο εσύ ξέρεις τι σου πάει- πάντως σε επίπεδο κατασκευής τα warwick είναι σχεδόν άμεμπτα, μιας που το θυμήθηκα...!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιχτηκε αυτο το θεμα,εχει καποιος απο εδω εμπειρια η αποψη για τη σειρα CURBOW της cort(μιλωντας παντα για 5χορδο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την άποψή μου βγες στην αγορά και άκουσε όργανα!Τα χρήματά σου δε μας έχεις πει που φτάνουν. Από τα όργανα που ανέφερες αν ξεκινήσουμε απο τα G&L έχω δοκιμάσει 2 μοντέλα και δε με ικανοποίησαν. Πέρα από το playability που είναι προσωπικό θέμα ο ήχος τους για τα χρήματά τους είναι μέτριος ενω η Β τους απλά δεν υπάρχει.

Για τα Warwick έχω ακούσει το streamer που δεν είναι κακό όργανο αλλά θα το χαρακτήριζα 'μονόχνωτο' που δεν είναι απαραίτητα κακό. Έχει να κάνει με το τι θέλεις να παίξεις

Όσον αφορά τα fender προσωπικά δεν μπορώ να παίξω με 5χορδο γιατι απλά τα fender είναι ΜΟΝΟ 4χορδα :)

Τα Pedula είναι πολύ ωραία όργανα.Πολύ καλά στημένα κ αξιόπιστα. Και έχουν τη 2η καλύτερη Β που έχω ακούσει. Αλλά εδώ μπάινει το οικονομικό...

Μία πρόταση που θα σου έκανα θα ήταν αν θες να ακούσεις τα Smith στον Τρίμη. Είναι ονειρεμένα όργανα. Η τιμή τους όμως επίσης είναι υψηλή όχι μόνο εδώ αλλά γενικότερα αλλά αυτά τα όργανα είναι πάρα πολύ καλά.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

 

My Low Frequency Greetings

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτήν την κατηγορία που λες, όλα όσα αναφέρεις είναι πολύ καλα όργανα, το καθένα με τον τρόπο του και για διαφορετικούς λόγους. Είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και κατασκευαστικά αλλά και ηχητικά. Κατά τη γνώμη μου είναι ατοπο να κάνεις σύγκριση ενός Fender Deluxe, ενός Warwick και ενός G&L. Εχουν και τα τρια κορυφαία ποιότητα κατασκευής και υλικών αλλά απο'κει και πέρα πολλες διαφορές.

Μια βόλτα σε Λογοθέτη, Μεταλλίδη και Κουρμπή είναι απαραίτητη σε αυτήν τη φάση. Να δεις τι σου κανει καλύτερα στο χέρι, στο αυτί και βέβαια αν κάνει και για το στυλ που θέλεις.

Και μια και το'παμε, τι στυλ παίζεις???

 

 

Συμφωνω οτι ειναι τελειως διαφορετικα οργανα μεταξυ τους και μονο οταν βγω να τα ακουσω θα καταλαβω πραγματικα τι παιζει..Οσον αφορα το στιλ στις μπαντες που παιζω ειναι rock, hard rock,post rock (σε φαση mogwai,isis,explosions in the sky) Παρολα αυτα χρησιμοποιω αρκετο slap αλλα γιαυτη τη δουλεια σκοπευω να εχω μονο το 4xορδο stingray.Μενδιαφερει το 5αρι να εχει εντονη παρουσια στην B και γενικοτερα να εχει εντονες τις χαμηλες...Χωρις να σημαινει αυτο οτι θελω να παιξω ''καφριλες''..Το budget μπορει να φτασει μεχρι 2000 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολα αυτα χρησιμοποιω αρκετο slap αλλα γιαυτη τη δουλεια σκοπευω να εχω μονο το 4xορδο stingray.Μενδιαφερει το 5αρι να εχει εντονη παρουσια στην B και γενικοτερα να εχει εντονες τις χαμηλες...Χωρις να σημαινει αυτο οτι θελω να παιξω ''καφριλες''..Το budget μπορει να φτασει μεχρι 2000 ευρω

 

Αν είναι έτσι, τότε κατά μία έννοια φαίνεται πως το streamer θα αποτελούσε πολύ καλή επιλογή... από χαμηλές και χαμηλομεσαίες καθώς και από Β τα Warwick αριστεύουν κατά την ταπεινή μου άποψη, δίχως παράλληλα να χάνουν σε ευκρίνεια. Σχεδόν μετάνιωσα που έδωσα το δικό μου, αλλά δε μου πήγαινε η καρδιά να το βλέπω να σκονίζεται μιας και δε χρειαζόμουν δεύτερο 5χορδο (το odyssey είναι πιο all around, έστω και αν κάποιος ενδεχομένως να έχει άλλη γνώμη- εμένα μου "έκατσε" απλά!)

 

Από την άλλη, άκουσε το κιόλας, μπορεί και να μην σου αρέσει εν τέλει...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και κάποια καλά μοντέλα της Ibanez...στα μισά χρήματα, κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους στο στύλ που σε ενδιαφέρει, αν και λίγο ουδέτερα σε χαρακτήρα...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια και περισσότερες βόλτες στα μαγαζιά...δεν είναι και λίγα τα χρήματα...να παίξεις, να δοκιμάσεις, να ξαναπαίξεις......και στο τέλος να αγοράσεις το Stingray.... :lol: :lol: :lol:

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου στα παρακάτω είναι :

Spector ΜΟΝΟ Τσέχικο.

Cort πολύ καλό για τα λεφτά του

Pendulla ολοκληρωμένη λύση

 

Παίξε δες και άκου και αμα καταλήξεις μην τσιγκουνευτείς τα χρήματα και πάρεις κάτι που δεν σε ικανοποιεί πλήρως. Βάλε μερικές δόσεις και δεν θα το μετανοιώσεις..(ουτε σε τράπεζα να δούλευα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου