Προς το περιεχόμενο

Αγορα 5χορδου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια και περισσότερες βόλτες στα μαγαζιά...δεν είναι και λίγα τα χρήματα...να παίξεις, να δοκιμάσεις, να ξαναπαίξεις......και στο τέλος να αγοράσεις το Stingray....

 

Το 5αρι το stingray το εχω δοκμασει και οφειλω να ομολογησω πως δεν τρελαθηκα...Δεν μου ειπε τιποτα αντιθετα με το 4χορδο που εχω..Κατι με χαλασε στη B.Το ιδιο ισχυει και για ενα custom ibanez που δοκιμασα στο Τριμη που εκανε 2100 ευρω και γενικοτερα τα ibanez δεν τα σκεφτομαι σαν λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 5αρι το stingray το εχω δοκμασει και οφειλω να ομολογησω πως δεν τρελαθηκα...Δεν μου ειπε τιποτα αντιθετα με το 4χορδο που εχω..Κατι με χαλασε στη B.Το ιδιο ισχυει και για ενα custom ibanez που δοκιμασα στο Τριμη που εκανε 2100 ευρω και γενικοτερα τα ibanez δεν τα σκεφτομαι σαν λυση..

 

Το συγκεκριμενο οργανο που επαιξες στον Τριμη ειναι ενα μετριο-κακο για τα λεφτα του οργανο. Μετρητα πρεπει να εχει γυρω στα 1800

Αν θες απο ibanez θα δοκιμασεις ΜΟΝΟ το SR-1005 το maple. Ερχεται περιπου στα 1300.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr1005efm_ntf.htm

Ειναι πολυ αξιολογο για τα χρηματα του. Όχι όμως το walnut γιατι ειναι αρκετα σφιχτο σε σημειο που πνιγεται.

 

My Low Frequency Greetings

azobasix

www.myspace.com/planitesenplo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου στα παρακάτω είναι :

Spector ΜΟΝΟ Τσέχικο....

 

Εντάξει βασικά Τσέχικο να δεις πρώτα αλλά και το Rex Brown (Κορέα) σαν όργανο μετράει!!! Βέβαια αφού σκέφτεσαι να διαθέσεις παραπάνω....

Χώσ’ τα :)

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου στα παρακάτω είναι :

Spector ΜΟΝΟ Τσέχικο....

 

Εντάξει βασικά Τσέχικο να δεις πρώτα αλλά και το Rex Brown (Κορέα) σαν όργανο μετράει!!! Βέβαια αφού σκέφτεσαι να διαθέσεις παραπάνω....

ΧώσΆ τα :)

 

Αν μου επιτρέπεται, να αναφέρω οτι έχω δει πολύ καλό custom odyssey 5χορδο. Είχε κοστίσει 2.500. Παντως ομολογω οτι δεν έχω δοκιμάσει τα προαναφερθέντα στο thread όργανα οπότε δεν μπορώ να το κατατάξω σαν απόδοση. Τα ibanez όντως τείνουν να είναι μουντά στον ήχο τους ενώ τα warwick και σαν 5άρι και σαν 6άρι έιχαν καλούτσικη B.

Έψαξες κριτικές στο Harmony Central?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πάντως να πάρεις κάτι με πιό χοντρό μπράτσο, αν ενδιαφέρεσαι για καλή B. Στα μπουζουκια-πεντάχορδα η Β ακούγεται σαν κλανιά, δεν είναι μόνο θέμα ηλεκτρονικών δηλαδή.

 

 

 

 

 

 

 

 

Στο πεντάχορδο Studio Thunderbird, με την ταστιέρα-κορμό δέντρου η Β ακούγεται σαν τσουνάμι και σεισμός 10 ρίχτερ, αλλά άστο αυτό, δεν είναι για σένα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το έφερε η κουβέντα, θεωρητικά τα μπάσσα με κλίμακα 35' τα πάνε καλύτερα με την Β- εννοείται βέβαια πως έχουμε όλες τις άλλες μεταβλητές σταθερές.

 

Επίσης, τουλάχιστον σύμφωνα με τη μικρή μου εμπειρία, η αναπαραγωγή των συχνοτήτων της 5ης χορδής έχει να κάνει και με το ενισχυτή σε κάποιο βαθμό. Για παράδειγμα, σε ηχογράφηση (με di) έχω δει να "ανοίγει" η B πολύ περισσότερο από ότι στον άθλιο ενισχυτή που πρόβαρα πριν...

 

Θέλει να παίξεις και λίγο με το ΕQ πάντως πριν αρχίσεις να χτυπάς αλύπητα σε τόσο χαμηλές συχνότητες! Και μάλιστα είναι αρκετά σημαντικό το θέμα του setup, όπως εκ των υστέρων συνειδητοποίησα- lol!

 

Ακόμη, το ζητούμενο είναι να είναι και κάπως ισορροπημένη η Β σε σχέση με τις άλλες χορδές και όχι να παράγει ανεξέλεγκτες χαμηλές, όπως συχνά γίνεται (για αυτό δε χώνεψα ποτέ το 130 gauge!).

 

Αλήθεια, έτσι από περιέργεια, δεν τσεκάρεις και τα peavey cirrus (όχι τη φτηνή σειρά), για τα οποία ακούγονται καλά λόγια στις ΗΠΑ; Αφού έχεις ήδη το musicman, φαντάζομαι ένα 35' scale "μοντέρνο" 5χορδο δεν θα ήταν κακό ως ενδεχόμενο! Δεν έχω παίξει ποτέ με peavey, αλλά μου έχουν κινήσει την περιέργεια και τα neck through 5χορδα παίζουν κάπου στα 1800 ευρώ...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι μπασίστας,αλλά σε ένα live μίλησα με το μπασίστα ο οποίος έπαιζε με ένα αμερικάνικο peavey 5χορδο, και μου είπε ότι για τα λεφτά τους ( 2000 περίπου) είναι πολύ καλά όργανα.Αν και αυτός είχε ξυλώσει όλα τα ηλεκτρονικά από το δικό του γιατί δεν του άρεσαν λέει.Τωραα αν δεν είναι καλά τα ηλεκτρονικά τους ή απλά δεν άρεσαν σε εκείνον δε ξέρω.Πάντως είπε ότι είναι καλό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε που μπορω να βρω να ακουσω peavey στην Αθηνα?Δεν ηταν καθολου στο μυαλο μου..Επισης για τα Carvin τι γνωμη εχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν μιλάμε για αυτά, ε;

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/list/cat/23/catalog/33/begin/1/5-String.cfm

 

Από κει και πέρα, το Guitarstore στα Εξάρχεια έχει κάποια κομμάτια, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ αν είναι η φθηνή σειρά BXP ή τα κανονικά Cirrus (πιθανολογώ το δεύτερο αλλά όλα παίζουν).

 

Τα Carvin φαίνονται καλά και δεν είναι λίγοι οι μπασσίστες που τα εμπιστεύονται στις ΗΠΑ, ενώ ξεχωρίζουν για τις απίστευτες τιμές τους. Κι αυτό γιατί μπορείς τα παραγγείλεις και να τα πάρεις από την εταιρία κατευθείαν.

 

Έτσι, παραλείπεις μεσάζοντες και φτιάχνεις το όργανο όπως το θέλεις- αλλά στην Ελλάδα; Θεωρητικά, τα αντιπροσωπεύει ένας τύπος στην Ακαδημίας, αλλά δεν έχει ούτε ένα δείγμα, και αν του παραγγείλει κάποιος ένα μοντέλο θα πληρώσει τα διπλάσια από την τιμή που αναφέρεται στο site της εταιρίας!

 

Βέβαια δεν έχω δει από κοντά carvin, δεν έχω ιδέα πως παίζουν, ούτε αν κατασκευαστικά "παραδίδουν" όσο υπόσχονται. Εγώ πάντως θα έπαιρνα το ρίσκο να παραγγείλω κι ένα στα τυφλά από ΗΠΑ αν δεν ήταν να πληρώσω στο τελωνείο, γιατί οι τιμές είναι πρόκληση...! Π.χ. αυτό:

 

http://www.carvinguitars.com/products/guitar.php?ItemNumber=IC5

 

Ε, τζάμπα είναι! Λες;!;

 

Edit: Βέβαια όλα αυτά είναι neck through και δεν ξέρω αν σου αρέσουν τα τονικά χαρακτηριστικά τους- άλλο που είναι πανέμορφα! Αλλά αφού υπάρχει το musicman, μάλλον δεν έχει σημασία...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου