Προς το περιεχόμενο

Gibson Standard Vs Gibson Studio Vs Epiphone (sustain test)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι τουλαχιστον αστειο ( ανταξιο του μαχογκανι καοοο για μεταλ?) να κρινεται το sustain απο το ποσο διαρκει η νοτα σε γκαζωμενο ενισχυτη...

 

+1

 

η επι εντωμεταξύ μπήκε σε feedback, δλδ απλά τυχαίνει το συγκεκριμένο σετάπ της (οι μαγνήτες της περισσότερο) σε συνδυασμό με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις του ενισχυτή να εχει αυτές τις ιδιότητες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

@ Earendil

 

Καταχάς να συμφωνήσω σε κάτι. Ναι, οι τύποι είναι βλαμμένοι.  ;D ;D ;D ;D

 

Never the less….τόσο το sustain όσο και το feedback…τα λατρεύω!

 

Είτε σε Poser-ιές , είτε σε «σκοτεινιές» (δικός μου όρος :P ;D ;D)….ξέρεις πάνω- κάτω σε τι αναφέρομαι….αλά Neil young…και όχι μόνο….

Νομίζω ότι είναι η μαγεία του ηλεκτρισμού…..

 

Παράδειγμα όλο το κομμάτι είναι στο 1:22 έως 1:30  ;D ;D:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τα προηγούμενα ποστ περί άκυρης και παιδαριώδους σύγκρισης, όπως επίσης ειδικά και με τον εκνευρισμό από τις γκαγκάουα χαριτωμενιές των δυο πλασιέ, ο οποίος έχει σχολιασθεί αρνητικά και στο παρελθόν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τουλαχιστον αστειο ( ανταξιο του μαχογκανι καοοο για μεταλ?) να κρινεται το sustain απο το ποσο διαρκει η νοτα σε γκαζωμενο ενισχυτη...

 

+1

 

Αυτό διότι το unplugged sustain μιας κιθάρας δεν έχει καμιά σχεδόν σχέση με το feedback απ΄τον ενισχυτή που παρουσιάζουν οι "monkey Lords" στο βίντεο...

 

+1

 

 

Y.Γ.Τι μ@κ@κες είναι οι τύποι..Δεν τους αντέχω λεπτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ τους αντέχω, αλλά κάνουν χρυσές δουλειές (+ το χαβαλέ τους)...

Μην τα παίρνετε όλα τόσο σοβαρά, live and let live. Αλλοίμονό μας αν περιμέναμε από τους πωλητές του Anderton να μας μας πουν για το sustain της κιθάρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος μιας epiphone black beauty αυτό που έχω να πω περί σαστέιν έιναι ότι δεν περίμενα μία έπιφον να έχει τόσο σαστέιν (απεριόριστο) για τα λεφτά της σε σχέση με άλλα όργανα παρόμοιας αξίας, αλλά αυτό που θα επισημάνω είναι οι έπιφον δεν συγκρίνονται με τις γκίμπσον με τίποτα και σε κανέναν τομέα. ακόμα και μαγνήτες να αλλάξεις και πυκνωτές και να βάλλεις από γκιμπσον απλά θα πλησιάζει σε γκίμπσον πιο πολύ ο ήχος (προσωπικά έχω βάλει ηλεκτρικά από γκιμπσον και μαγνητες γκίμπσον στην κιθάρα μου) ποτέ δεν θα γίνει μία gibson les paul standard ή studio ή traditional διότι παίζουν κι άλλα πραγματα ρόλο όπως τα ξύλα , ο τρόπος κατασκευής και η τεχνοτροπία στο να την κατασκευάσεις . απλά οι έπιφον στα πιο πολλά μοντέλα της ο λόγος τιμής προς απόδοσης είναι πολύ καλός,παίρνοντας ένα αξιόλογο όργανο γι' αυτά που δίνεις εξάλλου οι έπιφον φτιάχνονται σαν "απομιμήσεις" των γκίμπσον. Για εμένα είναι λίγο άτοπο να γίνονται τέτοιες συγκρίσεις με αυτές τισ συνθήκες όπως στο παραπάνω βίντεο διότι την πρώτη φορά αφού πήρα την επιφον, και έπαιξα μετά με την αντίστοιχη γκίμπσον , όταν γύρισα σπίτι και έβαλα την έπιφον στον ενισχυτή (με τους μαμά τότε μαγνήτες), τότε κατάλαβα την διαφορά των δύο οργάνων και έμεινα έκπληκτος σε σημείο να το σκέφτομαι αν θα παίξω με την έπιφον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαμάχη δεν έγινε και δε θα γίνει.  8)

Αν κάπου νομίζετε ότι η ροή του thread "κολλάει", προσπεράστε. Ας πέσει και τίποτα κάτω. Σε ο,ποιοδήποτε thread...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν του οτι ειναι αχρηστο,αν θελουν να ειναι αντικειμενικοι ας το εκαναν χωρις βυσμα...

 

+ endless sustain  ;D

 

(κυριολεκτικά και μεταφορικά για το βύσμα...  ;D)

 

Spinal Tap Les Paul

 

:D ;D

 

(earendil δεν σε ξέχασα.Χρόνο μόνο να βρω... :))

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου