Προς το περιεχόμενο

Πως θα αναγνωρίσετε ένα κινέζικο αντίγραφο Gibson Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατοχος ρεπλικας και το χα ψαξει αρκετα για LP

Εχω αλλαξει ολο το hardware και ουσιαστικα μειναν μονο τα ξυλα.Και ολα αυτα σε τιμη που ειναι και παλιο πιο φθηνη (μαζι με εργασια) απο μια μετριοτατη Gibson που σε καμια περιπτωση δεν θα ειχε ολα αυτα.

Σε ενα δθο μερη χανουν οι ρεπλικες

Φαινεται η ταστιερα αρκετα οτι ειναι βαμμενη (και πιστευω οτι ηχο χανει το χανει λογω της μετριας κατασκευης μπρατσου) και τα ταστα,τα οποια ομως φτιαχνονται..

Αφηστε τους Αμερικανους να πουλανε χρυσαφι κιθαρες,και παμε αλλου  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω σετάρει ρέπλικες για φίλους και έχω πετύχει διαμάντια αλλά και μεγάλα σκ@τ@!

Μία περίπτωση LP standard ρέπλικας είχε στραβά κολλημένο το μπράτσο με αποτέλεσμα να μην παίζει με τίποτα... Άντε τώρα να κάνεις neck reset στις εποξικές κόλλες, να τρίψεις τάστα κλπ κλπ... το κόστος δε συνέφερε. Έχω πετύχει και κοντραπλακέ flying V μαύρο-χάλι για το τζάκι και κατασκευή πέλετ που ήταν "gibson" μαϊμουδιά.

  Σε 2 άλλες περιπτώσεις (εδώ στο φόρουμ), είδα 2 πολύ καλές κιθάρες. Η μία ήταν Lp custom άσπρη ρέπλικα και ήταν σε επίπεδο-κατασκευή Epi custom. Αλλάξαμε τους μαγνήτες κι ηλεκτρικά με emg, το Nut με γραφίτη και έγινε jet.

H 2η ήταν πολύ ωραία κιθάρα σε στυλ LP custom μαύρη ρέπλικα(του Μίλτου βασικά) και είχε τέλεια ταστοδουλειά! Η κατασκευή επίσης ήταν καλή. Μόνο οι μαγνήτες ήταν epi-copy και βάλαμε S.D. JB/59. Τώρα παίζει βούτυρο! Χρονολογικά, οι τελευταίες replicas ήταν κι οι καλύτερες, παλιά έκαναν μεγάλα λάθη...

Βέβαια, αν είναι να ρίξεις δουλειά σε τάστα και μαγνήτες σε ένα όργανο, προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να το πάρεις οικονομικά και να είναι σε επίπεδο epiphone ή κάτι παρόμοιο για να αξίζει τις αναβαθμίσεις. Να μην έχεις και ρίσκο να πετύχεις πατάτα όπως συμβαίνει καμιά φορά...

  Τα ξύλα δεν αλλάζουν κι ίσως(λέω τώρα) δεν είναι άριστη επένδυση να έχει η lp σου 3piece soft-maple neck και agathis 9-piece ή κοντραπλακέ body στα 300-500ευρώ... 

Γιατί ας πούμε να μην πάρεις μια jack & danny από μαόνι με Seymour Duncans JB/Jazz και Kluson κλειδιά επάνω στα ίδια χρήματα(345euro)?

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitars/Jack-and-Danny-LS500-Seymour-Duncan-CS-Cherry-Sunburst/art-GIT0015700-000#FullDetails

  Επειδή δεν έχει κολλημένο decal Gibson επάνω???  :P :P :P

 

(Υ.γ. δε θέλω να αναφερθώ στο θέμα "αφού έβαλαν decal gibson/fender επάνω, μετράει φίλε!..." Όλοι ξέρουμε ότι δεν εξαπατούμε κανένα και για κανένα λόγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ας πούμε να μην πάρεις μια jack & danny από μαόνι με Seymour Duncans JB/Jazz και Kluson κλειδιά επάνω στα ίδια χρήματα(345euro)?

 

Προσωπικά αναρωτιέμαι το ίδιο για τούτη εδώ, 200Ε πιο κάτω.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_hb.htm

 

Μου αρέσει τόσο πολύ εμφανισιακά που θα την πάρω κι ας μου μείνει ως διακοσμητικό  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αναρωτιέμαι το ίδιο για τούτη εδώ, 200Ε πιο κάτω.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_hb.htm

 

Μου αρέσει τόσο πολύ εμφανισιακά που θα την πάρω κι ας μου μείνει ως διακοσμητικό   ;D

 

Την έχω σε goldtop!.... Απλά δεν την πρότεινα για τους εξής λόγους:

-Έχει καλή ταστοδουλειά χωρίς fret buzz (οι παλιές hb είχαν buzz...) αλλά λίγο αιχμηρές άκρες τάστων. Φτιάχνεται με μια λίμα για frets από stewmac ή απλά περνώντας με μαεστρία ένα μεταλλικό κατσαβιδάκι κάθετα στις άκρες για να γίνουν smooth.

-Το σετάπ είναι ανύπαρκτο... πρέπει να τη σετάρεις μόλις βγει απ την κούτα!

-Οι Wilkinson μαγνήτες είναι hot, απλά μην περιμένει κανείς PAF vintage low output ήχο... Περισσότερα για rock (μέχρι και μέταλ) είναι φτιαγμένοι.

-Όλες οι βίδες σε κλειδιά, γέφυρα κι ηλεκτρικά είναι χαλαρές και θέλουν απλά βίδωμα με κατσαβιδάκι και κλειδί.

-Οι χορδές είναι μουντές 9άρες των 0,95$... Βάλτε 10άρες GHS boomers ή κάτι παρόμοιο και θα λάμψει.

-Είναι γενικά καλό όργανο project αν την περιποιηθείς! Πολλοί κάνουν το μέγα σφάλμα να τη βγάλουν απ το κουτί, να κουρδίσουν και να πάνε να παίξουν... Nope! Τη στέλνουν πίσω Γερμανία και χάνουν 20-40ευρώ και χρόνο. Θέλει σετάπ αμέσως και ό,τι ανέφερα παραπάνω ώστε να μπορέσει να δείξει την αξία της. Η benton σώζει χρήματα απ τη συναρμολόγηση πλέον, όχι τόσο απ τα υλικά(έχει μαόνι και flame tοp όπως οι Epi).

 

Τip: παρατηρείστε το λογότυπο της HB επάνω στο headstock

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_hb.htm

και δείτε oι alden guitars τι έχουν στο headstock:

http://www.thealdenguitars.com/

http://www.aldenguitarsales.com/

950208401_0257.thumb.jpg.0be08e5cfb424bd38346d4be17059a6c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί βίδας  ;D

 

Πριν 3 χρόνια αγόρασα έναν ανεμιστήρα οροφής . Ήξερα πως δεν παίζει τπτ πλην Κίνας ,αλλά ήθελα νάναι κάτι ''ντιζαινάτο'' και της προκοπής .

 

Όταν προσπάθησα να το τοποθετήσω στην οροφή γίναν νιανιά τα κεφάλια και των 3 βιδών του κατασκευαστή που είχε στη συσκευασία απ το κινέζικο επαναφορτιζώμενο δραπανοκατσάβιδο . Μα 3 βίδες ρε π@στη βρήκαν να τσιγκουνευτούν?

Ναι 3 βίδες ,δε βαριέσαι ,αγόρασα 3 ,βασικά μου τις χάρισαν  ;D

 

Μήπως το πάμε μακριά το πράμα?Τόσα πετάλια ,μηχανάκια προσομοιωτές υπάρχουν πλέον ,τι ψάχνουμε αντίκες?

Δεν νομίζω η εποχή δεν τις σηκώνει ,εκτός αν μιλάμε για τπτ χειροποίητα όργανα από μαστόρους που ίσως γίνουν κάποτε επώνυμοι ,μέχρι τότε όσοι είχαν κάποιας επόχής όργανα έχει καλώς ,οι υπόλοιποι ..........

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από: oselifer στις 14:58 - 03/10/12

Απ'ότι φαίνεται το πιο ισχυρό χαρτί μας αυτή τη στιγμή στην αναγνώριση της μαιμούς είναι το binding στα frets..

Αν φτιάξουν και αυτό θα έχουμε πρόβλημα.

 

αυτο ονομαζεται fret edge binding κ οντως οι μαΐμουδες δεν το εχουν (ακομη) Grin Grin

επισης το pressing του serial number κ το made in usa παλια στις ρεπλικες ηταν πολυ εντονο,σε σχεση με τις οριτζιναλ...δεν ξερω εαν το βελτιωσαν κ αυτο.... Tongue

επισης το διαμαντι( στις ρεπλικες ) στο headstock ηταν/ειναι συνηθως μικροτερο του κανονικου...

επισης πολλες φορες τα inlays στα ταστα ιριδιζουν....

η ασυνεχεια στο binding σε λαιμο κ headstock.....

 

Παληκάρια, δυστυχώς κι αυτό το έχουν διορθώσει οι κινέζοι!!! Για παράδειγμα!:

http://www.tradetang.com/for-sale/Dave-QAsupreme-ebony-fretboard-with-fretside-binding-beer-root-gold-hardware/151995-2403770.html

Έχουν ήδη φτιάξει fret binding και one-piece neck...

Εγώ αγόρασα μια supreme πέρυσι από εκεί. Το σώμα και ο λαιμός είναι μια χαρά μαόνι, απλά όχι quarter sawn βέβαια... Η δικιά μου ήταν πριν τον ενιαίο λαιμό, έχει scurf joint. Ωστόσο είναι έβενος, που δεν ξεβάφει ;D, όπως στις παλιότερες...

Γενικά τα λάθη που παραμένουν (μέχρι στιγμής) στις ρέπλικες είναι το tune-o-matic που είναι Epiphone-style, το τετράγωνο jackplate (οι supreme έχουν ένα μακρόστενο μεταλλικό, απ' όπου μπαίνουν τα ηλεκτρικά), το binding στην κεφαλή που καταλήγει λοξά κάτω απ΄την ταστιέρα. Ο λαιμός έιναι γενικά λεπτότερος. Αυτά! Γενικά θέλει πολλή προσοχή, γιατί όντως βελτιώνονται διαρκώς.

Τον καιρό που το΄ψαχνα κι εγώ είχε πολλές τελευταίας κοπής λες πολ σε αυτό το σάιτ. Τώρα δε βρήκα πολλά πράματα... Θα έπεσε σύρμα φαίνεται και προσέχουν περισσότερο :P!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α κλασικά οι κιτρινιάρηδες προσπαθούνε να κάνουν όσο καλύτερά μπορούν με λιγότερα έξοδα (είναι η νοοτροπία βλέπεις ) λυπάμαι αυτούς που την έχουν πατήσει κ έχουν δώσει 2 χιλιαρα και για τέτοια όργανα.

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπάμαι αυτούς που την έχουν πατήσει κ έχουν δώσει 2 χιλιαρα και για τέτοια όργανα.

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα! Και μερικοί φίλοι είδαν πριν 3-4 χρόνια "gibson custom" και supreme "ευκαιρίες" σε αγγελίες (και σε κατάστημα :-[...) με 900ευρώ και της χτύπησαν. Μετά τους "χτύπησαν" κι εκείνες καθώς η ποιότητα τότε δεν ήταν η σημερινή, ακόμη και για ρέπλικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου