Προς το περιεχόμενο

Phos Duo...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Και τέλος, ένα καινούριο κομμάτι, το weaver of Dreams, σε αρκετά περίεργο ρυθμό. Ηχογραφημένη πρόβα:

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Είναι το πρώτο της νέας σαιζόν, στην οποία πλέον έχουμε κάποια αρκετά διαφοροποιημένη προσέγγιση στα Jazz standards.  Καλή ακρόαση!

 

-Σ.Α.-

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
  • Guru

υπέροχη δουλειά με μια "εκφραστική αρτιότητα" που με άγγιξε ιδιαίτερα... συγχαρητήρια....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μπραβο και στους δυο .Δυνατη δουλεια με πολυ πληροφορια .

Δε σου κρυβω βεβαια Σαμυ οτι ακουγοντας τη μυηση απο τις σουιτες και βλεποντας το εξωφυλο λεω μεσα ωχ καποιος ειναι ετοιμος να φουνταρει απο τη σκαλα .Στο πενθιμο μερος ημουν απολυτα σιγουρος .

  Μου αρεσει πολυ to 5 road crossroads . Εδωσες και γαμω  του πονους στο σολο σου O0.

επισεις εχει πολυ φαση που  το ενα μετρο ειναι 4 και το αλλο 5 .(σα να μου φαινεται οτι ακουσα και  ενα κρυφο night in tynissia pattern στο τελος ).

  Στο Νο +Νο σιγουρα ακουσα την αρμονια του Tynisia στο Β.(που ειναι μια οαση μεσα σε ολη την αλλη πολυπλοκοτητα της αρμονιας και του ρυθμου )

  Το whisper not ειναι φανταστικη διασκευη και το παιξιμο  σολο σου ειναι γλυκυτατο

ασε που ειναι ρυθμικο παιχνιδι για τον εγκεφαλο  μια ακουω 5 και μια 7 (αφου οταν γινεται

4 μου κανει εντυπωση )

Το Autumn leaves ειχε πολυ πλακα .Ο Λαδοπουλος κρατουσε μια γλυκη ισορροπια στο σολο του με στρωτες φρασεις και συ απο πισω ειχες λυσαξει  ;D ;D ;D

  Συγχαρητήρια  και παλι

κάκακάκακάκακα -λη συνεχεια  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά Θοδωρή είσαι θεός, δεν το συζητώ! Και σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες με τη δουλειά μας!

 

Δε σου κρυβω βεβαια Σαμι οτι ακουγοντας τη μυηση απο τις σουιτες και βλεποντας το εξωφυλο λεω μεσα ωχ καποιος ειναι ετοιμος να φουνταρει απο τη σκαλα .Στο πενθιμο μερος ημουν απολυτα σιγουρος .

 

Αυτή ακριβώς ήταν η ιδέα! Thanks! Κομμάτι γραμμένο με σειραϊκές τεχνικές αλλά με πολύ improv ταυτόχρονα. και mood πένθιμο. Η ίδια 12-φθογγική σειρά και στα τρία...

 

  Μου αρεσει πολυ to 5 road crossroads . Εδωσες και γ***  του πονους στο σολο σου O0.

επισεις εχει πολυ φαση που  το ενα μετρο ειναι 4 και το αλλο 5 .(σα να μου φαινεται οτι ακουσα και  ενα κρυφο night in tynissia pattern στο τελος ).

 

Thanks και πάλι! Μπλουζοζεϊμπεκάκι σε 5ηχα!

 

Ναι, πάει προς Tunisia σαν ύφος. To όλο twist με το κομμάτι είναι ακριβώς ότι είναι ένα νορμάλ blues με ένα νορμάλ latin αλλό όλο σε 5ηχα, οπότε αλλάζουν τα πάντα. Εννοείται βέβαια ότι tx go to Zach Πινακουλάκης για όλο αυτό!!

 

  Στο Νο +Νο σιγουρα ακουσα την αρμονια του Tunisia στο Β.(που ειναι μια οαση μεσα σε ολη την αλλη πολυπλοκοτητα της αρμονιας και του ρυθμου )

 

Πράγματι το Β είναι δίδυμο του Β του Tunisia, αλλά είναι άλλο για το σόλο sax και άλλο για το δικό μου. Εγώ ακολουθώ αυτό που κάναμε στη διασκευή του θέματος, ο Αντώνης την αρμονία του Yes and No του Shorter, πάνω στο οποίο βασιστήκαμε.

 

Η αναφορά στο zach εδώ είναι τα 11:7 όπου ακούγεται τριηχάτο!

 

  Το whisper not ειναι φανταστικη διασκευη και το παιξιμο  σολο σου ειναι γλυκυτατο

ασε που ειναι ρυθμικο παιχνιδι για τον εγκεφαλο  μια ακουω 5 και μια 7 (αφου οταν γινεται 4 μου κανει εντυπωση )

 

Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως και πάλι! Το αρχικό τμήμα στο σόλο μου βασίστηκε στο Excerpt from Canonic Passacaglia του Clare Fischer, που βασίστηκε το ίδιο στο Whisper Not. Έχουμε αλλάξει την εναρμόνιση πάλι, με το Β να πηγαίνει ένα ημιτόνιο πάνω από το κανονικό, αν θυμάμαι καλά. και ναι, 5ηχα και μετά 7ηχα από κάτω!

 

Το Autumn leaves ειχε πολυ πλακα .Ο Λαδοπουλος κρατουσε μια γλυκη ισορροπια στο σολο του με στρωτες φρασεις και συ απο πισω ειχες λυσαξει  ;D ;D ;D

 

Χαχαχα, αυτή ακριβώς ήταν η ιδέα! Autumn Leaves in Hell! 5ηχα πάλι...

 

  Συγχαρητήρια  και παλι

κάκακάκακάκακα -λη συνεχεια  :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Πυρηνικά αυτιά βλέπω, δεν παίζεσαι!!!

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου