Προς το περιεχόμενο

Καποιες αιρετικες αληθειες γυρω απο τη μουσικη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

8. Ο Θανάσης' date=' μετά από 25 χρόνια απεγνωσμένων προσπαθειών, κατάφερε να πουλήσει μούρη.

 

[/quote']

 

 

Ναι' date=' ο Παπακωνσταντίνου.

 

[/quote']

 

 

Δεν τον ξέρω πρσωπικά, αλλά μου φαίνεται λίγο άδικο... γιατί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και λίγα ακόμα...

 

1. Και μόνο λόγω Θανάση Παπακωνσταντίνου, Φοίβου Δεληβοριά, Ορφέα Περίδη και Αλκίνοου Ιωαννίδη, αξίζει να ανεχτεί κανείς το υπόλοιπο "έντεχνο" συμπούρδουλο.

 

2. Οι μόνοι κιθαρίστες που παίζουν με Ibanez και αξίζουν είναι ο Satriani, ο George Benson, ο Pat Metheny, άντε και ο Omar Rodriguez των Mars Volta. Ποιόν ξέχασα; :lol:

 

3. Τα χαζά τραγούδια είναι αυτά που εύκολα γίνονται επιτυχίες αλλά όλοι τα σνομπάρουν κι ας είναι δύσκολο να γράψουν τέτοια.

 

4. Καλά που δεν έρχονται οι Lopez, Ricky Martin και λοιποί στην Ελλάδα. Ούτως ή άλλως, δεν τους ακούει κανείς εδώ.

 

5. Όσο τα διάφορα liveάδικα κινούνται αποκλειστικά με cover bands αμφιβόλου αισθητικής και μουσικής ευαισθησίας, σοβαρή μπάντα στην Ελλάδα δεν θα δούμε και καλά θα πάθουμε δηλαδή.

 

6. Τι; Βασίλης; Καλά, δεν προχωράμε σε τίποτα πιο σύγχρονο και λιγότερο αφελές;

 

7. Δεν υπάρχει πιο αηδιαστικό, επιτηδευμένο, δήθεν, φανφαρονικό, ξεπουλημένο, ανούσιο και ψωνίστικο είδος μουσικής από το hip-hop/RnB/Rap τελευταίας εσοδείας.

 

8. Αν θέλω να δω βίντεο με σχεδόν γυμνές γκόμενες, πανάκριβα (αλλά σε πολλές περιπτώσεις κακόγουστα) αυτοκίνητα και έγχρωμους με αλυσίδες και το crew, θα έβλεπα καμιά τσόντα καλύτερα. Αυτό εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία.

 

9. Το black/death/gothic και άλλα ευφάνταστα είδη του metal δεν έχουν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. Ή μπορεί και να έχουν, αλλά όχι ως μουσική γιατί μουσική ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Αν ξανακούσω (για 1000000000οστή φορά) το "Cher" εφέ με το Autotune' date=' θα βαρέσω μπιέλα.[/quote']

 

Όπου οι προηγούμενες 1000000000-1 είναι από τον Δάντη, εξαιρώντας πάντα την πρώτη από τη Cher :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φοιβος Δεληβοριάς είναι μεγάλος στιχουργός

 

Οι Beatles έφεραν αλλαγή... Οι μόνοι που κατάφεραν να το ξανακάνουν ήταν οι Prodigy

 

Τί κοινό έχει ο Μαχαιρίτσας με τους Rolling Stones? Και οι δύο έγραψαν τραγουδάρες αλλά έγιναν σκυλλάδες

 

"Οι συσκευασίες μαργαρίνης" είναι ροκ

 

Με τη μπάντα μου γράφαμε και γράφουμε τραγουδάρες

 

"Όλο μεταφράζω στίχους από τα ταραγούδια μου τ' αμερικάνικα/ αλλάζω τους ρυθμους, τους ήχους και από rock n roll τα κάνω τσάμικα"

 

Όχι άλλο classic rock

 

Sorry κιόλας αλλά δεν είναι αιρετικό να βρίζιες τους Πυξ Λαξ. Αυτο είναι ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ! ¶λλο το απλό και άλλο το απλοικό.

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9. Το black/death/gothic και άλλα ευφάνταστα είδη του metal δεν έχουν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης. Ή μπορεί και να έχουν' date=' αλλά όχι ως μουσική γιατί μουσική ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ![/quote']

Eλα ρε Αντρεα..Μη μου τα χαλας...Αλλο το black/death και αλλο το

gothic!Μιλαμε για μουσικη με ψυχολογια και απειρο συμαισθημα...

Sisters Of Mercy-Joy Division-Bauhaus-Garden Of Delight και φυσικα...

Dead Can Dance(οπως ειχε κανει μια ελευθερη μεταφραση ο Ορεστης

στο"Dead Can Dance"..O χορος του πεθαμενου τενεκεδιου!!!)ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!

(Οσοι δεν ξερουν τον Ορεστη κρατανε απλα την ατακα...)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK ρε Βαρού, αν gothic metal θεωρούνται οι Sisters of Mercy και οι Dead Can Dance, τότε ανακαλώ και περιορίζομαι σε black και death. Απλά εγώ έχω άλλα πράγματα στο μυαλό μου όταν αναφέρομαι στο gothic.

 

 

Υ.Γ. Αυτός ο Ορέστης πάντα ήταν παλικάρι από τα λίγα... :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK ρε Βαρού' date=' αν gothic metal θεωρούνται οι Sisters of Mercy και οι Dead Can Dance, τότε ανακαλώ και περιορίζομαι σε black και death. Απλά εγώ έχω άλλα πράγματα στο μυαλό μου όταν αναφέρομαι στο gothic.

Υ.Γ. Αυτός ο Ορέστης πάντα ήταν παλικάρι από τα λίγα... :D

Ετσι ναι...Αν εξαιρεσουμε τους Paradise Lost φυσικα ε?...

Παντως συμφωνω στο επακρο με τα καραγκιοζακια...Αν βαλεις mute και

τους βλεπεις ομως απλα,τοτε εχουν πολλη πλακα.Καλυτεροι κι απο ταινια

που ο Τσακωνας παιζει τον ηλεκτρολογο...

ps:Εδω που τα λεμε οι dead can dance παιζουν^divine music^και δε μου

καθεται καλα να τους πω απλα gothic..Aυτα.Κοινως...Μεσα μανιτσα!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sisters Of Mercy-Joy Division-Bauhaus-Garden Of Delight και φυσικα...Dead Can Dance(οπως ειχε κανει μια ελευθερη μεταφραση ο Ορεστηςστο"Dead Can Dance"..O χορος του πεθαμενου τενεκεδιου!!!)ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!

 

Offtopic, αλλά τα πέντε γκρουπ που αναφέρθηκαν δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους απολύτως. Ο όρος gothic άρχισε να χρησιμοποιείται αρκετά μετά τους Bauhaus, οι οποίοι με τη σειρά τους εμφανίστηκαν αρκετά μετά τους Joy Division. Καλά για Dead Can Dance δε το συζητώ καν (=Οι Νεκροί Μπορούν να Χορεύουν), διότι δεν ήταν ποτέ τους τμήμα καμίας σκηνής, όπως άλλωστε φαίνεται και από αυτά που κάνει αυτή η τρελλή στις μέρες μας. Τα αναφέρω από αυτά σαν αντίδοτο στις διάφορες μυθολογίες που έχουν κτίσει τα περιοδικά, που πάντα προσπαθούν να ομαδοποιήσουν πρόσωπα και καταστάσεις ώστε να τα κάνουν πιο εύπεπτα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic' date=' αλλά τα πέντε γκρουπ που αναφέρθηκαν δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους απολύτως. Ο όρος gothic άρχισε να χρησιμοποιείται αρκετά μετά τους Bauhaus, οι οποίοι με τη σειρά τους εμφανίστηκαν αρκετά μετά τους Joy Division. Καλά για Dead Can Dance δε το συζητώ καν (=Οι Νεκροί Μπορούν να Χορεύουν), διότι δεν ήταν ποτέ τους τμήμα καμίας σκηνής, όπως άλλωστε φαίνεται και από αυτά που κάνει αυτή η τρελλή στις μέρες μας. Τα αναφέρω από αυτά σαν αντίδοτο στις διάφορες μυθολογίες που έχουν κτίσει τα περιοδικά, που πάντα προσπαθούν να ομαδοποιήσουν πρόσωπα και καταστάσεις ώστε να τα κάνουν πιο εύπεπτα.[/quote']

 

Nαι ρε συ,καμια σχεση και οντως ο ορος ειναι μεταγενεστερος...

Απλα με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα μπορει σιγουρα καποιος να πει οτι οι Joy

και οι Sisters επαιζαν καθαροαιμο gothic(γοτθικο=μεσαιωνικο=σκοτεινο)

με φοβερους στιχους και αξιολογες συνθεσεις...

(=Οι Νεκροί Μπορούν να Χορεύουν)-ξερω,απλα ειπα την ατακα για χαβαλε!

Οσο για την ομαδοποιηση,αυτη δεν την κανουν δυστυχως μονο τα περιοδικα...Ουτως ή αλλως,πως θα δωσεις σε καποιον να καταλαβει κατι

αν δεν συμπεριλαβεις εναν καλλιτεχνη σε μια ταμπελα?Αλλο fusion αλλο

funky αλλο rock'n'roll...Eιμαι απο αυτους που ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ τις ταμπελες

αλλα ωρισμενες φορες ειναι δυστυχως αναποφευκες οι ρημαδες...

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου