Προς το περιεχόμενο

Πεταλι delay - chorus υπάρχει ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω με τους δύο πανσοφολογιότατους στους αποπάν' ορόφους!

 

Ειδικά αφού λες ότι δεν σου αρέσουν τα πολλά πετάλια, τι τα θες; Η HD300 φτάνει και περισσεύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,μια και τα περισσοτερα delay πεταλια  ΨΗΦΙΑΚΑ ειναι,(μονο το chorus στο H2O ειναι αναλογικο),εξαλου δεν εχουμε 1980,2012 εχουμε και τα ψηφιακα εφε εχουν πλεον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ηχο ,προσωπικα προτιμω τα ψηφιακα effects για την ακριβεια ,την καθαροτητα και την απουσια θορυβου που εχουν,ασε που,  στα δικα μου αυτια τουλαχιστον, "επηρεαζουν" και πολυ λιγοτερο τον ηχο του ΕΝΙΣΧΥΤΗ (που ειναι και το Α και το Ω του ηχου) απο τα αναλογικα πεταλια (εχω δηλ. στην τελικη ποιο φυσικο "λαμπατο" ηχο μια και τα εφε δεν ειναι το..."κυριως πιάτο" αλλα απλα το "επιδόρπιο" στον ηχο μου if you know what I mean ;D).

 

 

τοτε δεν χρειαζεσαι κανενα πεταλακια η ΗD300 εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ chorus & delays.

 

 

και εδω κανεις λαθος ,τα περισσοτερα εχουν πολυ μικροτερη επιδραση στον ηχο απο μια σειρα  πεταλιων (φτανει φυσικα να ξερεις να τα χρησιμοποιεις και να εχεις διαβασει το manual)

 

η ΗD300 σιγουρα θα συμπεριφερθει καλύτερα απο τη συντριπτικη πλειοψηφια των "αναλογικων" πεταλιων στη λουπα του ενισχυτη σου.

 

Πες τα χρυσόστομε, εσένα που σε ακούνε τουλάχιστον λίγο γιατί εμένα με χλευάζουν συνέχεια όταν λέω ότι τα πεταλάκια απλά είναι ΤΡΕΛΑ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ και τίποτε άλλο παραπάνω δεν έχουν να προσφέρουν από τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ πεταλιέρες. Βάρος και μηδέν αυτοματισμοί...αυτά προσφέρουν στο σετ ενός κιθαρίστα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ως βασανισμένο τροπάρι για άπειρα χρόνια, πιστεύω ότι κι ο ίδιος πρέπει να αντιλαμβάνεσαι πως και μόνο το γεγονός ότι καταφεύγεις σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ σε παραπέμπει σε συνήθεις ανεδαφικές, άστοχες και άκυρες γενικεύσεις. Ευτυχώς, λόγω της προσβασιμότητας και δημοφιλίας του "σπορ" στη σημερινή εποχή, είναι στοιχειωδώς εύκολο ο καθένας να σχηματίσει την δικιά του άποψη ανάλογα με τις ανάγκες και τα γούστα του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά είναι ΤΡΕΛΑ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ και τίποτε άλλο παραπάνω

 

Δεν ειναι θεμα μοδας,ειναι θεμα αναγκων,απαιτησεων και γουστου.

 

Και ο καθε κιθαριστας ειναι απολυτα ελευθερος να επιλεξει τι τον βολευει,τι του αρεσει και τι καλυπτει τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ του αναγκες (εκει ειναι συνηθως και το κλειδι.. ;)).

 

Και στις 3 περιπτωσεις (πεταλακια,πεταλιερα,συνδιασμος των δυο) αν ΞΕΡΕΙ τι ΘΕΛΕΙ και ΠΩΣ να το ...αποκτησει δεν θα εχει κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα μοδας,ειναι θεμα αναγκων,απαιτησεων και γουστου.

 

Και ο καθε κιθαριστας ειναι απολυτα ελευθερος να επιλεξει τι τον βολευει,τι του αρεσει και τι καλυπτει τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ του αναγκες (εκει ειναι συνηθως και το κλειδι.. ;)).

 

Και στις 3 περιπτωσεις (πεταλακια,πεταλιερα,συνδιασμος των δυο) αν ΞΕΡΕΙ τι ΘΕΛΕΙ και ΠΩΣ να το ...αποκτησει δεν θα εχει κανενα προβλημα.

 

 

A, γεια σου SuperJack, ε, SuperFunk. ΑΥΤΟ ακριβώς. Ό,τι ταιριάζει στον καθένα μας και στην κάθε περίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε παιδάκι μου δεν λέω, δίκιο...και εγώ έχω και απο τα 2 και ενίοτε τα χρησιμοποιώ είτε μαζί είτε χώρια...απλά μιας και κάποιος μίλησε για γενικεύσεις, και εμένα με χαλάνε οι γενικεύσεις του στυλ "ολες οι πεταλιέρες τζιτζικίζουν και ολα τα πεταλάκια είναι ο ορισμός της true analog τεχνολογίας στον ήχο που ξαφνικά θα σε κάνει να ακούγεσαι κάτι μεταξύ Gilmour και Benson" E τώρα και λίγος πλεονασμός απο πλευράς μου λόγω αγανάκτισης δικαιολογείται...τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε. Και αυτό περί μόδας δεν το λέω εγώ μόνο αλλά δεκάδες μουσικοί με τους οποιους έτυχε να συνομιλήσω με το θέμα. Οι μεν μου είπαν αυτό και οι δε οτι είναι εύχρηστα. Ναι αν τα συγκρίνεις με μία πεταλιέρα που το μανιουάλ της θυμίζει βιβλίο του Στίβεν Κινκ συμφωνώ, αλλά αν βάλεις και την παράμετρο αυτοματισμος και μνήμες που μπορείς να έχει με μια πεταλιέρα + το ότι βάλανε μυαλό και οι κατασκευαστες και σιγά σιγά το γυρνάνε σε πιο ευχρηστα εργαλεία, το δεύτερο επιχείρημα χάνεται σιγά σιγά.

Τες πα δεν θελω να βγω offtopic...

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το eventide timefactor να ξεμπερδευεις

 

δυο delay  σε ενα,  με τα οποια εκτος απο καθε ειδους delay φτιάχνεις και chorus αλλα και πολυ όμορφα reverb,

 

Εχει μνήμες,,,expression...ext switch,,,

 

εγω με αυτο εχω αντικαταστησει αρκετα πεταλακια,

 

 

δες και εδω απο περιοδεια waters

http://www.eventide.com/Home/Eventide/AudioDivision/Products/StompBoxes/DaveKilminsterVideo.aspx

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου