Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση trussrod - take 2


panix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να προσθεσω και εγω οτι στην φωτογραφια που δειχνεις οτι υπαρχει truss rod μεχρι το τελος της ταστιερας, δεν σημαινει οτι λειτουργει εκει. η βεργα ασκει πιεση στο μεσο της ταστιερας. τα τελευταια ταστα δεν καμπυλωνουν. αρα με φυσικη οπως λες, δες το τριγωνο που σχηματιζει η χορδη πατημενη σε καποιο απο τα τελευταια ταστα με την γεφυρα και θα καταλαβεις οτι το relief στο μπρατσο πριν απο το ταστο που πατας δεν επειρεαζει ποτε αυτο το τριγωνο

 

κανείς δεν ισχυρίστηκε οτι υπάρχει περίπτωση το truss rod να λειτουργεί εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άντε ρε παιδιά κούρασε η φάση..

 

Αφού,κατά τα φαινόμενα, δεν μπορεί να γίνει μια ψύχραιμη ανταλλαγή απόψεων,γράψτε ο καθένας τα δικά του σε ξεχωριστά thread,με τα επιχειρήματα και τις πηγές σας,

και εμείς σαν μεγάλα παιδιά, θα βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Άλλωστε δεν νομίζω να πάρει κανένας 15χρονος το allen για να κάνει relief στη stagg του.

 

Υ.Γ.Τι κακό είναι αυτό τελευταία στα forum.

Ακόμη και στο πιο "φλώρικο" forum που γράφω,αυτό των εκπαιδευτικών,το internetικό ξύλο πάει σύννεφο και μάλιστα συμμετέχω και εγώ ενώ παλιά ήμουν πιο χαλαρός.

Τραβάμε τρελά ζόρια ομαδικώς τελευταία μου φαίνεται..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ρε παιδιά κούρασε η φάση..

 

Αφού,κατά τα φαινόμενα, δεν μπορεί να γίνει μια ψύχραιμη ανταλλαγή απόψεων,γράψτε ο καθένας τα δικά του σε ξεχωριστά thread,με τα επιχειρήματα και τις πηγές σας,

και εμείς σαν μεγάλα παιδιά, θα βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Άλλωστε δεν νομίζω να πάρει κανένας 15χρονος το allen για να κάνει relief στη stagg του.

 

Υ.Γ.Τι κακό είναι αυτό τελευταία στα forum.

Ακόμη και στο πιο "φλώρικο" forum που γράφω,αυτό των εκπαιδευτικών,το internetικό ξύλο πάει σύννεφο και μάλιστα συμμετέχω και εγώ ενώ παλιά ήμουν πιο χαλαρός.

Τραβάμε τρελά ζόρια ομαδικώς τελευταία μου φαίνεται..

 

 

 

 

δικαιολογείται γιατι απλά δεν ξέρουμε να σεβόμαστε τον δίπλα μας, και κυρίως αν αυτός δείχνει να είναι καλύτερος από εμάς. Η δε γνωσσιακή κουλτούρα μας είναι επιπέδου κατάρ και μπαχρέιν στην καλύτερη.

 

Αν δεις, σε όλα όσα έγραψα, έκανα ένα λάθος, μου ξέφυγαν 2-3 λέξεις από όσα έγραψε o superfunk, και αν είχα απέναντί μου ένα άνθρωπο με στοιχειώδεις διαλεκτικές ικανότητες, θα έτρεχα πρώτος να επισημάνω το λάθος μου...

 

όταν έχεις όμως τον άλλον να ποστάρει νταλάρα ως απάντηση... δεν... σου κόβεται η όρεξη.

 

Το ανατολίτικο στοιχείο αυτό της φίμωσης δια της βίας, από ανθρώπους περιορισμένων πνευματικών δυνατοτήτων είναι χαρακτηριστικό της ... φυλής.

όπως και να έχεις ανθρώπους που πιστεύουν οτι ξέρουν τα 10 πλάσια από όσα πραγματικά ξέρουν, ενώ δημοσίως το νούμερο αυτο να 10πλασιάζεται ακόμα μια φορά....

 

γενικά ένα λυπηρό ταλιμπανίστικο σκηνικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλωστε δεν νομίζω να πάρει κανένας 15χρονος το allen για να κάνει relief στη stagg του.

 

 

Μην παίρνεις και όρκο.... και δε χρειάζεται να είναι 15χρονος xD

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχεις όμως τον άλλον να ποστάρει νταλάρα ως απάντηση

 

Εκτος απο πεισματαρης εισαι και τυφλος ή κουφος.. ;D...ΠΑΡΙΟ ποσταρα ,τον Νταλλαρα δεν τον μπορω... ;D

 

και εμείς σαν μεγάλα παιδιά, θα βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Το  αρθρο που εγραψα γραφτηκε για να συμπληρωσει το οδηγο αυτον

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

ο οποιος δοξα το γιαραμπι.. ;D τοσα χρονια δεν εχει προξενησει προβλημα σε κανεναν (ισα-ισα εχει βοηθησει παρα πολλους...15χρονους.. ::)),αυτος ο οδηγος δε απλα δεν μπορει να... αμφισβητηθει γιατι απλα...ισχυει απο....ανεκαθεν... ;D

 

ο κυριος λογος που γραφτηκε ειναι γιατι καποιοι μπερδευονται και προσπαθουν να ..ρυθμισουν το action ...κατευθειαν  με τη...βεργα (οσο και να μη το πιστευεις λαμβανω περιπου 3-4 πμ την ΕΒΔΟΜΑΔΑ με το ερωτημα αυτο) και οχι με τον σωστο τροπο (δηλ.αφου τσεκαρουν το relief να ρυθμισουν τα σελλακια)

 

επισης απαντα και στις δεκαδες ερωτησεις που γινονται καθε λιγο και λιγακι γυρω απο το λογο που τριζει η ....κιθαρα μας εδω μεσα...με απλο και κατανοητο τροπο και επικεντρωνοντας στις πλεον συνηθισμενες περιπτωσεις (δηλ.απουσια relief ,υψηλα ταστα και σπανιωτερα σε neck twist ,ενω δειχνει και πως  καταλαβαινουμε αν η κιθαρα μας εχει neck twist,κατι που ο original οδηγος δεν ειχε) ,τωρα ο Panix κολλησε με ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ (ΛΕΚΤΙΚΟ παιχνιδι για το τι ακριβως επηρεαζει η βεργα..το action ή το relief που επηρεαζει και το action.. ::)) και μια σπανιωτατη  ΥΠΟΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που εχεσθην η φορας εις το αλωνιον για το αν ισχυει ή αν δεν ισχυει μια και ειναι τοσο ΣΠΑΝΙΑ.  

 

Το πλεον τραγικο ειναι οτι με διαφορα ...σχηματα προσπαθει να μας εξηγησει τα..ανεξηγητα αγνοωντας ολη την βιβλιογραφια γυρω απο το θεμα,ΟΛΑ τα manual των κιθαρωνε.... ;D  αλλα ακομα και την..παρένεση του EG που ειναι..κατασκευαστης κιθαρων που του εξηγει ΤΙ ακριβως επηρεαζει η ρημαδοβεργα.

 

Τελος καταφευγει σε χαρακτηρισμους...Ταλιμπανοποιησης του φορουμ για να δειξει την..ανωτεροτητα του...

 

Δεν πειραζει..ετσι ειναι η ζωη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μια τελευταια..απελπιδα προσπαθεια γιατι πιστευω οτι ο Panix δεν ειναι κακοπροαιρετος  αλλα απλα δεν προσεχει ή δεν καταλαβαινει τι γραφω.. ;D

 

http://www.warmoth.com/Guitar/necks/trussrods.aspx

 

ΚΑΤΙ ξερουν απο truss rod... ;D

 

για οσους δε δεν ξερουν...γραμματα... ;D..εχουν και σχημα με βελακια που δειχνει ΠΟΥ λειτουργει το Truss rod

 

truss_rods_1.jpg

 

Tightening the adjusting nut causes the rod to straighten thereby exerting upward pressure in the middle of the arc.

 

http://guitarmakersonline.com/truss-rod-setup/

 

Relief – a slight forward bow intentionally done to prevent buzzing on the middle frets.

 

http://voices.yahoo.com/guitar-maintenance-learning-adjust-truss-11489770.html

 

In simpler terms: If you set the guitar down on a table and you tighten the rod, it will bend the top of the neck down toward the floor, evening out the dipping bow shape in the center of the neck.

 

Τι αλλο πρεπει να λινκαρω για να μαθουμε ΟΛΟΙ... ;D...οτι το truss rod επηρεαζει το ΜΕΣΟΝ του μπρατσου?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

δικαιολογείται γιατι απλά δεν ξέρουμε να σεβόμαστε τον δίπλα μας, και κυρίως αν αυτός δείχνει να είναι καλύτερος από εμάς. Η δε γνωσσιακή κουλτούρα μας είναι επιπέδου κατάρ και μπαχρέιν στην καλύτερη.

 

Αν δεις, σε όλα όσα έγραψα, έκανα ένα λάθος, μου ξέφυγαν 2-3 λέξεις από όσα έγραψε o superfunk, και αν είχα απέναντί μου ένα άνθρωπο με στοιχειώδεις διαλεκτικές ικανότητες, θα έτρεχα πρώτος να επισημάνω το λάθος μου...

 

όταν έχεις όμως τον άλλον να ποστάρει νταλάρα ως απάντηση... δεν... σου κόβεται η όρεξη.

 

Το ανατολίτικο στοιχείο αυτό της φίμωσης δια της βίας, από ανθρώπους περιορισμένων πνευματικών δυνατοτήτων είναι χαρακτηριστικό της ... φυλής.

όπως και να έχεις ανθρώπους που πιστεύουν οτι ξέρουν τα 10 πλάσια από όσα πραγματικά ξέρουν, ενώ δημοσίως το νούμερο αυτο να 10πλασιάζεται ακόμα μια φορά....

 

γενικά ένα λυπηρό ταλιμπανίστικο σκηνικό....

Αρκετά προσβλητικό κείμενο για τον καθένα θα έλεγα ακόμα κι όταν γράφεται απο ένα "αλάνθαστο"... Λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει γύρω μας. Παράλληλα θα ήθελα να σου θυμίσω:

 

Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.

Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε ούτε συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Οταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. Γι αυτό γράφουμε ευγενικά, φειδωλά και μετρημένα λαμβάνοντας υπ' όψη πως θα το διαβάσουν 81,000+ μουσικοί.

 

Παρακολουθούμε την συζήτηση και έχουμε κι εμείς ρυθμίσει κιθάρες και άποψη (συν τα βιβλία των Erlewine κ.α.) αλλά ο δηκτικός σου τρόπος δεν βοηθάει να αναπτύξεις θετικά την κουβέντα. Και είναι κρίμα. Cool down please.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου