Προς το περιεχόμενο

Relicing a PRS - ποιός αντέχει να το δει μέχρι τέλος?


kkmspm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

;D ;D ;D

Μετά από νόμιμο δίκη βεβαίως-βεβαίως. Σε δύο βαθμούς. ;D ;D ;D ;D

 

Άνευ δίκης  ;D Απευθείας...  ;D

 

Και να αποσαφηνίσω φυσικά ότι λατρεύω τα όργανα που δείχνουν μπαρουτοκαπνισμένα γιατί είναι όντως... μπαρουτοκαπνισμένα  8) και όχι προϊόν τεχνητής παλαίωσης  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

;D ;D ;D

Μετά από νόμιμο δίκη βεβαίως-βεβαίως. Σε δύο βαθμούς. ;D ;D ;D ;D

Ε, ορισμένα μουσικά ιδιώματα, σε κάποιες ηλικίες, μπορεί μερικές φορές να είναι κάπως να βγαίνεις να τα παίζεις με γυαλισμένα όργανα.

Το όργανο πρέπει να δείχνει ότι κουβαλάει μια ιστορία πίσω του. Σαν τον παίχτη.

Από την άλλη και ο 17άρης που χει τη χιλιορελικιασμένη gibson πάνω του με ύφος "τα χω δει ΟΛΑ", ε δεν πείθει ακριβώς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άνευ δίκης  ;D Απευθείας...  ;D

 

Και να αποσαφηνίσω φυσικά ότι λατρεύω τα όργανα που δείχνουν μπαρουτοκαπνισμένα γιατί είναι όντως... μπαρουτοκαπνισμένα  8) και όχι προϊόν τεχνητής παλαίωσης  ;)

 

 

 

Α, εσύ πας να μας κόψεις το ψωμί ;D ;D ;D

 

Και εμένα μου αρέσει ΠΟΛΥ το φυσικό "aged"....π.χ. στο δέρμα...και όχι μόνον

 

edit

Κώστα, η φυσική φθορά στο όργανο μου αρέσει και εμένα. Άλλο το να , άλλο τ'άλλο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Α, εσύ πας να μας κόψεις το ψωμί ;D ;D ;D

 

Και εμένα μου αρέσει ΠΟΛΥ το φυσικό "aged"....π.χ. στο δέρμα...και όχι μόνον

 

Που λες... Νέστορα  ;D ;D ;D (ουπς λάθος)  ;D ;D ;D

 

Συγγνώμη κ. συνήγορε, εκ παραδρομής... Αναιρώ...  ;D

 

Ήθελα να πω ότι ο audios το έθεσε εξαιρετικά- ιδιαίτερα με τον 17αρη  ;D

 

Προσωπικά, δεν θα έλεγα σε κανέναν κακομεταχειρίσου το όργανο- βάρα το, κοπάνα το- για να δείξει παλιό. Απλά παίζε και άσε τα... ατζαμιλίκια να κάνουν την δουλειά τους  ;D ;D ;D  

 

Ούτε πάλι μου αρέσουν οι υστερίες... Ααααααααααααααααααα  :o :( :( :( όταν γυάλιζα την κιθάρα με το σούπερ ειδικό αντιστατικό πανί, είδα ένα χάραγμα στο βερνίκι... αμάν τι καταστροφή ήταν αυτή που με βρήκε...  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη κι ο 50άρης παίκτης δικαιούται να αγοράσει ένα νέο όργανο. Ή να διαλέξει από την "κιθαροντουλάπα" του ένα κομμάτι που δεν το έχει χρησιμοποιήσει πολύ. Συνεπώς καλό είναι η χρήση να δικαιολογεί τη φθορά. Κι αυτό λειτουργεί και προς τις δύο κατευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν τα ρέλικ όργανα που όντως δείχνουν την ηλικία τους.

 

Αμ τι να το κάνω όμως που η σχεδόν 30χρονη μου στρατ είχε περισσότερο poly επάνω της απ' όσο λίπος είχε ο Moby Dick... Τι τούμπες, τι σούτια, τι τράκες είχε φάει... Μόνο δύο dings είχε στα οποία φαινόταν το ξύλο κάτω από 2-3 χιλιοστά poly... Χάλια...

 

Ε πήρα κι εγώ μια στρατ ρέλικ από τον MJT και ησύχασα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αμ τι να το κάνω όμως που η σχεδόν 30χρονη μου στρατ είχε περισσότερο poly επάνω της απ' όσο λίπος είχε ο Moby Dick... Τι τούμπες, τι σούτια, τι τράκες είχε φάει... Μόνο δύο dings είχε στα οποιά φαινόταν το ξύλο κάτω από 2-3 χιλιοστά poly... Χάλια...

 

 

 

;D

Ναι γκαμότο, αυτοί οι πολυεστέρες τα κάνουν... bullet proof.

 

Παρόλα αυτά το 32χρονο Precision που έχω το έχει φάει το ξύλο του και το δείχνει  :D

 

Ενώ το νιτράκι... αφτό ίνε. Όχι να το ακουμπάς, απλά το αγριοκοιτάς και παίρνει δρόμο  ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το artificial relicing δεν πάει και σε όλα τα όργανα. Οι PRS π.χ. που συνήθως έχουν, στα μάτια μου τουλάχιστον, έναν αέρα πολυτέλειας, εε πως να το κάνουμε, φαίνεται κάπως παράταιρο.

 

Οι φεντερ απ' την άλλη θα μπορούσες να πείς ότι ομορφαίνουν κιόλας. Ίσως γιατί ήταν το κατεξοχήν, σχεδόν αρχετυπικό, ροκ μουσικό όργανο και η ταλαιπώρια των οργάνων (μουσικών και μη  ;D) είναι και αυτή μέρος του image της ρόκ. Πάρε να 'χεις ψυχολογική ανάλυση  ;D ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

Ναι γκαμότο, αυτοί οι πολυεστέρες τα κάνουν... bullet proof.

 

Παρόλα αυτά το 32χρονο Precision που έχω το έχει φάει το ξύλο του και το δείχνει  :D

 

Ενώ το νιτράκι... αφτό ίνε. Όχι να το ακουμπάς, απλά το αγριοκοιτάς και παίρνει δρόμο  ;D 

Αφού να φανταστείς, όταν ήμουν μικρός και δεν ήξερα, έβλεπα τους "μεγάλους" που είχαν βρωμισμένες maple ταστιέρες (φυσικά δεν ήξερα από νίτρα κτλ. τότε) και ήθελα κι εγώ.

Πήρα λοιπόν ένα μεσαίο γυαλόχαρτο, επέλεξα μια επιφάνεια μεταξύ δύο τάστων και άρχισα το τρίψιμο. Μετά κανα πεντάλεπτο που δεν γινόταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα, κατάλαβα ότι κάτι τρέχει και τα παράτησα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Καλά δεν τον συζητάμε ότι ο άνθρωπος είναι ψυχάκιας...

 

  Και συμφωνώ στα περισσότερα από όσα ήδη είπατε για το relicing, για τις fender-gibson, για το nitro, ότι το πιο ωραίο είναι το φυσικό κ.τ.λ. κ.τ.λ.

 

  Πάντως κρίμα να κάνει τέτοια μαλ..σε ένα τόσο ωραίο όργανο. Το πιο γελοίο απ'όλα, είναι στο τέλος που ο ψυχοπαθής μας δείχνει το όργανο από διάφορες οπτικές γωνίες υπό έντονο φως, όπου διακρίνεται ακόμα έντονα η λαμπρότητά του, που κάνει προφανές στον οποιονδήποτε άσχετο ότι το όργανο είναι ολοκαίνουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου