Προς το περιεχόμενο

Περί χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Μην ακουτε ρε το σουπερ φανκ, αυτος αλλαζει χορδες και μεχρι να κουρτισει του χαλαει το intonation και ξανααλλαζει. Αυτος ειναι σκετη καταστροφη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν ρητορική ερωτηση φιλε μου...

να πω πλακα στην πλακα οτι στην ακουστικη δεν φτανουνε ουτε τις 10 ωρες.....

 

Δεν το είχα πιάσει,δεν πειράζει κάποια άλλη φορά :D

 

Μην ακουτε ρε το σουπερ φανκ, αυτος αλλαζει χορδες και μεχρι να κουρτισει του χαλαει το intonation και ξανααλλαζει. Αυτος ειναι σκετη καταστροφη.  ;D

 

Παίζει να πέρνει ποσοστά από κάθε σετ γι'αυτό  ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ έρχεται στη σωστή του βάση το θέμα  ;D

Επομένως παίζει ρόλο το υλικό επίστρωσης ,αλλά αυτό αφορά μόνο τη διάρκεια ζωής? ή προσφέρει και πιο ποιοτικό ήχο?

Και κάτι ακόμα ,τελικά υπάρχουν διαφορές ποιοτικές ,από μάρκα σε μάρκα ,ή είναι απλά μπρντ νέιμ ,αφού κατασκευάζονται όλες πχ στο Μεξικό?

 

@ Thomsot γιατί βρε πασάκο μου να βάλω 10άρες στην ακουστική και 9νιάρες στην ηλεκτρική ? Εγώ προτιμώ 12άρες γιατί αυτές ταιριάζουν στα αυτιά μου ,ή μήπως οι λεπτότερες χορδές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής?

 

 

@ ΛΚ΄,για πες τπτ περί ζαντολάστιχων ,να βάλω αλουμινίου?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έρχεται στη σωστή του βάση το θέμα  ;D

Επομένως παίζει ρόλο το υλικό επίστρωσης ,αλλά αυτό αφορά μόνο τη διάρκεια ζωής? ή προσφέρει και πιο ποιοτικό ήχο?

Και κάτι ακόμα ,τελικά υπάρχουν διαφορές ποιοτικές ,από μάρκα σε μάρκα ,ή είναι απλά μπρντ νέιμ ,αφού κατασκευάζονται όλες πχ στο Μεξικό?

 

@ Thomsot γιατί βρε πασάκο μου να βάλω 10άρες στην ακουστική και 9νιάρες στην ηλεκτρική ? Εγώ προτιμώ 12άρες γιατί αυτές ταιριάζουν στα αυτιά μου ,ή μήπως οι λεπτότερες χορδές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής?

 

 

@ ΛΚ΄,για πες τπτ περί ζαντολάστιχων ,να βάλω αλουμινίου?  ;D ;D ;D

 

Το υλικό είναι βασικός παράγοντας για διάκρκεια ζωής ή για ήχο (χώρια) ή ακόμα και συνδιασμός και των δύο μαζί.

 

Γνώμη μου είναι πως αν βάλεις 10άρες 9άρες κτλ. αν έχουν ίδιο υλικό τότε θα έχουν την ίδια διάρκεια ζωής.

 

Δες εδώ την κουβέντα που είχε γίνει

 

Oι χορδές μετά από κάποιες συγκεκριμένες ώρες(εξαρτάται από την χορδή) θα χάσουν ακόμα και ο ιδρώτας να είναι σαν νερό.

 

Η χορδή ακουμπόντας στο τάστο τρίβεται και φθύρεται αν παρατηρίσεις όταν βγάζεις τις παλιές εκεί που ακουμπάνε τάστα,γέφυρα κτλ έχουν φθαρεί γι'αυτό και σπάνε σε αυτά τα σημεία.

 

Από το τρίψιμο της η χορδή φαγόνεται και αλλάζει και η διατομή της π.χ. μια εννιάρα μετά από χ,ψ, ώρες παιξίματος έχει μικρότερη διατομή επάνω στα σημεία που τρίβεται(τάστα κτλ.)με αποτέλεσμα να χάνει νότα μιας και η χορδή δεν έχει ενοιαίο πάχος(αλλού 9 αλλού πιο λίγο λόγο φθοράς από την τριβή).

 

Ένας από τους κύριους παράγοντες που σπάει η χορδή είναι αυτός και ο άλλος είναι η σκουριά που έχει φάει την χορδή.

 

Οπότε είναι θέμα υλικού πόσο θα αντέχει στα λεγόμενα "τριψίματα" της χορδής πάνω στα τάστα όπως επίσης και κατά πόσο θα αντέχει στον ιδρώτα άρα στην οξείδωσή της(σκουριά),εννοείται και αν την καθαρίζει κάποιος μετά το παίξιμο ή όχι.

 

Οι ζάντες αλουμινίου θέλουν προσοχή στις λακούβες  ;D ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Thomsot γιατί βρε πασάκο μου να βάλω 10άρες στην ακουστική και 9νιάρες στην ηλεκτρική ? Εγώ προτιμώ 12άρες γιατί αυτές ταιριάζουν στα αυτιά μου ,ή μήπως οι λεπτότερες χορδές έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής?

 

Να βαλεις 9/αρες και 10/αρες στις κιθαρες σου για να γινουν "μαλακωτερες" και να παιζεις πιο ξεκουραστα. Και οταν παιζεις ξεκουραστα παιζεις και καλυτερα πραμματα και τα παιζεις και ομορφοτερα. Εκτος αν εισαι μεταλλας (που δεν το βλεπω) και κουρτιζεις αλλιως.

Τωρα αν σωνει και καλα οι 12/αρες ταιριαζουν τοσο πολυ στα αυτια σου, κανε και συ οπως εκανε ενας θειος μου...;D

 

Ο Θειος μου ειχε μια corolla. Αφου παλιωσε και δεν παενε αλλο περνει μια καινουρια corolla. Πριν 5 χρονια αλλαξε και αυτο και περνει την καινουριοτερη corolla .

Πριν ενα χρονο λοιπον γεροντας πλεον πεθανε, και λιγο πριν πεθανει του ειπα στο αυτι.

- Τι καταλαβες ρε μπαρμπα?? Εζησες μια ζωη με μια corolla και ενα αμαξι της προκοπης δεν μπορεσες να οδηγησεις και συ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις 9/αρες και 10/αρες στις κιθαρες σου για να γινουν "μαλακωτερες" και να παιζεις πιο ξεκουραστα. Και οταν παιζεις ξεκουραστα παιζεις και καλυτερα πραμματα και τα παιζεις και ομορφοτερα. Εκτος αν εισαι μεταλλας (που δεν το βλεπω) και κουρτιζεις αλλιως.

Τωρα αν σωνει και καλα οι 12/αρες ταιριαζουν τοσο πολυ στα αυτια σου, κανε και συ οπως εκανε ενας θειος μου...;D

 

Ο Θειος μου ειχε μια corolla. Αφου παλιωσε και δεν παενε αλλο περνει μια καινουρια corolla. Πριν 5 χρονια αλλαξε και αυτο και περνει την καινουριοτερη corolla .

Πριν ενα χρονο λοιπον γεροντας πλεον πεθανε, και λιγο πριν πεθανει του ειπα στο αυτι.

- Τι καταλαβες ρε μπαρμπα?? Εζησες μια ζωη με μια corolla και ενα αμαξι της προκοπης δεν μπορεσες να οδηγησεις και συ.  

 

Φίλτατε ,να το ξέρεις ,εγώ με το σχωρεμένο το θείο σου είμαι  ;D και το αμάξι μου αντίκα είναι ,σαν μοντέλο ακριβώς το ίδιο μόνο με κάτι φέις λιφτ ,βγαίνει από το 80 κι εγώ το συγκεκριμένο που έχω αυτή τη στιγμή είναι 12ετίας -στα χέρια μου 8 χρόνια,το τελευταίο έτος κατασκευής από το μαμά εργοστάσιο και καθότι γερό σκαρί και προσεγμένο στα συνεργεία και τα σερβίτσια του ,δεν σκοπεύω να το αλλάξω όσο το αντέχει η μέση μου και τα σπλάχνα μου . Βλέπεις η παράγκα ,είναι όχημα ειδικής χρήσης ,με ολίγη από αυτοκίνητο δρόμου....πολύ λίγη και τέτοια σκαριά πλέον δεν βγαίνουν. Άσε που έχει και άλλα υπέροχα χαρακτηριστικά,είναι απλό στη κατασκευή σα Φένδερ,όλο βίδες και παξιμάδια ,ούτε σοφιστικέ ηλεκτρονικά ,ούτε ακριβά ανταλλακτικά και εξακολουθεί να παράγεται σε 2 αναπτυσσώμενες χώρες ,οπότε θέμα ανταλλακτικών δεν υπάρχει........................κάπως έτσι και καθότι τα μυαλά των ανθρώπων -τουλάχιστον σε θέματα πίστεως  ;D-δεν αλλάζουν ,έτσι κι εγώ ανιτιολόγητα ,δεν αλλάζω πάχος χορδών. Άκου είναι πιο ευκολόπαιχτες οι λεπτότερες και βοηθούν να παίξεις καλύτερα και ανετώτερα ...........Δεν είμαι ο Γκίλμουρ ,ούτε φιλοδοξώ να γίνω ,έστω κι αν τον θαυμάζω ,άλλους ήχους είχα και έχω στο μυαλό μου και τα σχοινάκια για άπλωμα μπουγάδας δε μου κάνουν. Αν η χορδή δε σηκώνει το βάρος ανθρώπου να κρεμαστεί δε λέει  ;D ;D ;D

 

Πλάκα στη πλάκα ,ο θειός σου σίγουρα θα διαφωνεί με το πατέρα μου εκεί που είναι ,Κορόλλα ο ένας ,έσκορτ ο άλλος .......δεν άφησε μοντέλο ο μακαρίτης ,από τάουνους ,σε άγκλια ,σε ΜΚ1 σε ΜΚ2 πήγε ,όλη τη φόρντ πήρε και όταν η κουβέντα ερχόταν στο καλύτερο ,έλεγε μερσεντές-γκίμπσον ,αλλά δεν είναι για τη τσέπη μου  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χαλανε τοσο οι 12/αρες στην ακουστικη, οσο οι 12/αρες στη τελε.

 

Αλλα περι ορεξεως.....και αν εχεις και αλλα στο μυαλο σου... ;) κανω πισω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου