Προς το περιεχόμενο

Αγορά αταστου μπάσου...


Godspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

;D ;D ;D ;D

Αχχχχ... αχχχ  :D Με τσιγκλάς τώρα και είναι και παρασκευή ;D

 

Βρε τι έλεγες χτες για κάποιον Έλληνα κατασκευαστή; Τα καλύτερα  ;)

 

Πες καμιά καλή κουβέντα και για τον Ιωαννίδη- που με τα μπάσα του παίζει και ο Γιώτης (Κιουρτσόγλου)  8)   

Βρε παιδιά τους άλλους δύο μάστορες τους ξέρω και προσωπικά και έχω και συνεργαστεί μαζί τους.Τον Ιωαννίδη δεν τον ξέρω και δεν έχω συνεργαστεί μαζί του και δεν έχω προσωπική άποψη αν και έχω παίξει όργανα του.Όποτε τα άνωθεν που ανέφερα πάνε για όλους που θέλουν να φτιάξουν ένα όργανο σε μάστορα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ίδια δουλειά έκανα στο δικό μου. Οπότε αν θες round απλά του λες να σου περάσει τo rosewood ένα πολυουρεθανικό βερνικάκι ( ή κάτι σχετικό) και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.  

Καλά το κεφάλι σου ήσυχο δεν θα το έχεις..Μετά από κάποιο διάστημα θα σου χαράξουν οι round το βερνίκι και είναι άσχημο σαν εικόνα.Επίσης να ξέρεις ότι το βερνίκι στη ταστιέρα αλλάζει αισθητά τον ήχο και τον κάνει αρκετά πιο λεπτομερή...Συν-υπολόγισε ότι η δουλεία με το βερνίκι κοστίζει κοντά στα 150 ευρώ...Οπότε εγώ θα απέφευγα το rosewood εκτός και αν θες flat...Τα ξύλα που σου προτείνω για την ταστιέρα είναι 3.Έβενος purplehart wenge.Υπάρχει και το Snakewood αλλά είναι αρκετά πιο περίεργο να το δεις σε άταστα..τα επικρατέστερα είναι αυτά τα 3...Αλήθεια για vigier δεν είπες κάτι και ξαφνιάζομαι...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D

Αχχχχ... αχχχ  :D Με τσιγκλάς τώρα και είναι και παρασκευή ;D

 

Βρε τι έλεγες χτες για κάποιον Έλληνα κατασκευαστή; Τα καλύτερα  ;)

 

Πες καμιά καλή κουβέντα και για τον Ιωαννίδη- που με τα μπάσα του παίζει και ο Γιώτης (Κιουρτσόγλου)  8)    

 

Terry μην μπερδευεις το βολευ με το τρολευ. ;D Ο Ιωαννιδης ειναι κατασκευαστης μουσικων οργανων (οργανοποιος δηλαδη), ο αλλος συναρμολογητης ειναι...... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ιωαννιδης ειναι κατασκευαστης μουσικων οργανων (οργανοποιος δηλαδη), ο αλλος συναρμολογητης ειναι...... ;)

 

Το οτι καποιος οργανοποιος αναλαμβανει (μεταξυ αλλων) τη συναρμολογηση partcaster δε του στερει την αρχικη του ιδιοτητα. Περαν των partcaster, ο συγκεκριμενος στον οποιο αναφερεσαι αναλαμβανει και την κατασκευη 100% χειροποιητων οργανων, ειτε μιλαμε για ηλεκτρικες κιθαρες ειτε για παραδοσιακα εγχορδα. Η οποια αποψη εχεις εσυ για το προσωπο του ή τη δουλεια του δεν αναιρει το παραπανω.

 

Ας παραμεινουμε στο αρχικο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν των partcaster, ο συγκεκριμενος στον οποιο αναφερεσαι αναλαμβανει και την κατασκευη 100% χειροποιητων οργανων, ειτε μιλαμε για ηλεκτρικες κιθαρες ειτε για παραδοσιακα εγχορδα.

 

Για την ακριβεια, εδω και 2-3 μηνες εχει κατασκευασει μερικες ηλεκτρικες κιθαρες, παραδοσιακα οργανα μονο επισκευαζει, ας μην μπερδευομαστε.

Ο Ιωαννιδης ειναι αλλη ιστορια για οσους γνωριζουν....

Η γνωμη που εχω εγω ειναι απκλειστικια δικια μου και αν μη τι αλλο εχω το δικαιωμα να την εχω και δεν θα δωσω λογο σε κανεναν.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεια, εδω και 2-3 μηνες εχει κατασκευασει μερικες ηλεκτρικες κιθαρες

Με τα οποία,both parts and handmade,παίζουν μερικά απ τα μεγαλύτερα ονόματα της Ελληνικής και ξένης μουσικής

 

Βάσω Δημητρίου

Ηλίας Ζαίκος

Larry Gott (James)

Γιώργος Γάκης

Νίκος Ζιώγαλας

Στράτος Σπηλιοτόπουλος

Τάσος Πελτέκης

Κώστας Μιχαλός

Ευριπίδης Ζεμενίδης

Doug Aldrich

 

And your point is?

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά το κεφάλι σου ήσυχο δεν θα το έχεις..Μετά από κάποιο διάστημα θα σου χαράξουν οι round το βερνίκι και είναι άσχημο σαν εικόνα.Επίσης να ξέρεις ότι το βερνίκι στη ταστιέρα αλλάζει αισθητά τον ήχο και τον κάνει αρκετά πιο λεπτομερή...Συν-υπολόγισε ότι η δουλεία με το βερνίκι κοστίζει κοντά στα 150 ευρώ...Οπότε εγώ θα απέφευγα το rosewood εκτός και αν θες flat...Τα ξύλα που σου προτείνω για την ταστιέρα είναι 3.Έβενος purplehart wenge.Υπάρχει και το Snakewood αλλά είναι αρκετά πιο περίεργο να το δεις σε άταστα..τα επικρατέστερα είναι αυτά τα 3...Αλήθεια για vigier δεν είπες κάτι και ξαφνιάζομαι...

 

 

Ναι, δεν το συζητώ. Ιδιαίτερα αν παίζεις ασταμάτητα, κάποια στιγμή round VS βερνίκι κερδίζουν οι round  :)

 

Αλλά από το ολότελα...  ;) Πάντως ένα σούπερ ανθεκτικό βερνίκι που ανακάλυψα στα είδη για σκάφη- ακολουθώντας την πεπατημένη του θείου Jaco- έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα solid.

 

Το έχω βάλει τουλάχιστον 3 και βάλε χρόνια (μπορεί και τέσσερα), έχω παίξει, έχω γράψει με το κούτσουρο και δεν μου έχει χαράξει.

 

Πριν από αυτό είχα οργώσει το rosewood με τις round- έπεσε ψιλό leveling στην ταστιέρα (πολύ ψιλό) φυσικά και ύστερα το βερνίκι, που με έσωσε.

 

 

Πάντως στο τέλος αν μάλιστα σκάβεις με τις round, νομίζω ότι ούτε και ο έβενος θα την βγάλει καθαρή στο metal VS wood- αλλά πάντα το θέμα είναι τι χρήση κάνεις στο όργανο, πόσο συχνά κλπ...

 

 

Εγώ πότε έχω πει για Vigier; Αν και τα παλιά κούτσουρα της (αυτά με τα μπράτσα γραφίτη) τα έχω σε τεράστια υπόληψη. Κάνα δύο που είχαν πέσει στα χέρια μου έπαιζαν φοβερά.

 

@Thomsot:  ;D Στην αρχή διάβασα «μην μπερδευεις το βολευ με τον τρολευ»- αλλά είμαι ακόμα στον πρώτο καφέ  ;D ;D ;D Μετά άνοιξε το μάτι  :D

 

Ναι και εγώ είχα την αίσθηση ότι ο ένας ήταν απλά συναρμολογητής και για αυτό ζήτησα (στο άλλο θέμα) αποσαφήνιση αν η κιθάρα ήταν όντως κατασκευασμένη από αυτόν και όχι συναρμολογημένη.    

 

Ο Ιωαννίδης- του οποίου έχω ένα παλιό Odyssey- αν μη τι άλλο έμαθε και αυτό οφείλω να το καταθέσω στην κουβέντα. Διότι στις αρχές δεν το κατείχε το άθλημα. Ας πούμε ότι στα τωρινά του όργανα διόρθωσε κάποιες «ατέλειες» του παρελθόντος και μπράβο του που το έκανε.  

 

 

Edit: Ως προς την αλλαγή ήχου μετά το βερνίκι... ε, κομπρέσαρε λιγάκι, αλλά από την οργωμένη ταστιέρα, καλύτερα έτσι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πότε έχω πει για Vigier; Αν και τα παλιά κούτσουρα της (αυτά με τα μπράτσα γραφίτη) τα έχω σε τεράστια υπόληψη. Κάνα δύο που είχαν πέσει στα χέρια μου έπαιζαν φοβερά.

Στον Op αναφέρομαι...Έχω παίξει ένα άταστο της συγκεκριμένης με την delta metal ταστιέρα και απλά φύσαγε...Στα πολύ πολύ συν ότι ήταν απίστευτα ελαφρύ και με τέλεια εργονομία balance...

 

Ναι και εγώ είχα την αίσθηση ότι ο ένας ήταν απλά συναρμολογητής και για αυτό ζήτησα (στο άλλο θέμα) αποσαφήνιση αν η κιθάρα ήταν όντως κατασκευασμένη από αυτόν και όχι συναρμολογημένη.    

 

Ο Ιωαννίδης- του οποίου έχω ένα παλιό Odyssey- αν μη τι άλλο έμαθε και αυτό οφείλω να το καταθέσω στην κουβέντα. Διότι στις αρχές δεν το κατείχε το άθλημα. Ας πούμε ότι στα τωρινά του όργανα διόρθωσε κάποιες «ατέλειες» του παρελθόντος και μπράβο του που το έκανε.  

Για να κλείσουμε το θέμα...Και ο Ιωαννίδης και Παπαδόπουλος και ο Ντούκας είναι άνθρωποι.Δεν είναι μηχανές.Όσο λοιπόν υπάρχει ο παράγοντας άνθρωπος στην εξίσωση υπάρχει και ο παράγοντας λάθος.Πραγματικά έχω δει λάθη σε Huber κιθάρα των 5000 ευρών όπου ο άνθρωπος ξέχασα να ανοίξει κάτι τρύπες!Δεν μου λέει τίποτα αυτό.Με καλή καρδία και καλή θέληση όλα φτιάχνονται και όλα διορθώνονται...Και αν θέλετε να το πάμε συγκριτικά,που είναι ηλίθιο,έχω δει λάθη και παραλείψεις και στους 3 κατασκευαστές.Τι πρέπει δηλαδή να κάνουμε?Δεν θα τους δώσουμε την ευκαιρία να διορθώσουν τα όποια λάθη έχουν κάνει,αν έχουν κάνει και σίγουρα άθελα τους και από απροσεξία-μπέρδεμα, και να τους δικάσουμε σε δημόσιο βήμα?Ελπίζω να κλείσει εδώ το θέμα γιατί έχει καταντήσει εκνευριστικό.

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου