Προς το περιεχόμενο

Mastering με το HarBal.


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΜΩΣ η φαση με to mastering εχει παραγινει.ΞΕΧΑΣΤΕ ρε παιδεια αν γινεται το mastering αν γραφετε μουσικη!

 

+1000

 

Ας ασχοληθούμε με την ουσία της μουσικής.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Αν αφήσετε κατά μέρος τις ("ουτοπικές" όπως περιέγραψε και ο Yam) footprint δυνατότητές του harbal, μπορείτε να βρείτε σε αυτό έναν χρήσιμο σύμμαχο στο home studio...Αν το χρησιμοποιήσετε περισότερο με το αυτί (και πάντα με το bypass παρέα) θα βοηθήσετε πολύ την σπιτική σας παραγωγή στο θέμα της τονικής ισοροπίας...(κι εδώ προσοχή στις δραστικές αλλαγές αλλά και στην χρήση των auto λειτουργειών που έχουν προστεθεί στις τελευταιες εκδόσεις του που καλό θα ήταν να αποφευγονται...)

Το προτείνω από την πλευρά μου ανεπιφύλακτα για τα λεφτά του, ειδικά σε άπειρους χρήστες...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω (αν και δεν το ηξερα το προγραμμα αυτο).

Γενικα μια και το 99,9% των Home studio παραγωγων γινονται για τη παρτη μας & αποκλειεται να μαστεραριστουν ποτε επαγγελματικα οτι βοηθαει καλο ειναι.

Θα ηθελα βεβαια να το δοκιμασω & να το συγκρινω με τα εργαλεια που χρησιμοποιω τωρα για "σπιτικο" μαστερινγκ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα βεβαια να το δοκιμασω & να το συγκρινω με τα εργαλεια που χρησιμοποιω τωρα για "σπιτικο" μαστερινγκ :wink:

 

και ποιά είναι αυτά μεσιέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και το t-racks που χρησιμοποιώ εγώ, πιστεύω ότι είναι χρήσιμα για τον home studi-a και εγω την βρίσκω μαζί του πιο πολύ γιατι μελετώντας τα preset του ανα καιρούς, μου δίνουν έναν οδηγό για το πώς να κάνω την δουλειά μόνος μου χρησιμοποιώντας αυτόνομα άλλα plug inn, με αισθητή επιτυχια τουλάχιστον για τα δικά μου tracks.

 

ΜΕ έχει βοηθήσει πολύ , το halbar δεν το έχω αλλά έχω ακούσει κι εγώ πολλά λόγια καλά

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ιστορία της προσπάθειας ν' αντιγραφεί το συνολικό EQ μιας ηχογράφησης, ξεκίνησε πριν αρκετά χρόνια με το free filter της steinberg (αν θυμάμαι καλά)..ακολούθησαν κι άλλες εταιρείες όπως η voxengo...δυστυχώς το αποτέλεσμα όπως περιέγραψε κι ο yameth ήταν απογοητευτικό και πέραν του πειραματισμού ξεφευγε από το ποθούμενο που επαγγέλετο η θεωρεία πάνω στην οποία βασίστηκε...

Το assimilator της tc (από μια πρόχειρη ματιά που του έριξα στο site της εταιρείας), βαδίζει στην ίδια πάνω κάτω φιλοσοφία με τα προηγούμενα...Το πόσο καλά το καταφέρνει ο αλγόριθμός του δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν το δοκιμάσω, αλλά είμαι επιφυλακτικός...

Το harbal από την πλευρά του, περνάει με ευκολο τρόπο ένα βήμα μπροστά στην πράξη...αναλύοντας κι αυτό το συχνοτικό φάσμα του original wave, καταλήγει να σου δείχνει σχηματικά τις "κορυφές" και τα "βυθίσματα" όπου αυτά υφίστανται ...δίνοντάς σου τώρα την ευχέρεια να επέμβεις ξεχωριστά με γρήγορο απλό τρόπο και στις δύο "καταστάσεις" και σε συνδυασμό με ένα καλό high pass φίλτρο που διαθέτει, προσφέρει δυνατότητες σε έναν ερασιτέχνη να κάνει πράγματα έξω από την γνώση του και τον εξοπλισμό του...

Πανάκεια δεν είναι κι αυτό όπως κανένα άλλωστε...σαν "scaner και εκτυπωτής" ήχου είναι άχρηστο (όπως και τα προηγούμενα κατά την γνώμη μου)...σαν φθηνό εργαλείο "βελτίωσης" όμως δύσκολων περιπτώσεων αξίζει προσοχής...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα βεβαια να το δοκιμασω & να το συγκρινω με τα εργαλεια που χρησιμοποιω τωρα για "σπιτικο" μαστερινγκ :wink:

 

και ποιά είναι αυτά μεσιέ;

 

τα ιδια με αυτα που χρησιμοποιει και ενα κανονικο μαστερινγκ στουντιο.

ενα εκουαλαϊζερ,ενας μουλτιμπαντ κομπρεσσορας & ενα λιμιτερ.

 

εγω χρησιμοποιω τα waves (lmb,l2 & eq) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φτιάξουμε την μουσική μας , έχουμε την ανάγκη να την δώσουμε

και σε άλλους να την ακούσουν.

 

Ένας μουσικός που ασχολείται με την ηχογράφηση,

μπορεί μια κακή παραγωγή να την «ακούσει» με την φαντασία του

σαν να είχε την ποιότητα των εμπορικών CD.

 

Ο υπόλοιπος κόσμος όμως δεν μπορεί. :(

Αν βάλεις κάποιον να ακούσει την μίξη σου, δίχως να την γλυκάνεις λίγο,

θα δεις στο πρόσωπό του την δυσαρέσκεια,

γιατί περιμένει να ακούσει τον γνωστό ήχο του CD.

Επειδή δεν του αρέσει ο ήχος, συμπεραίνει πώς είναι κακή η μουσική σου.

Τι να κάνουμε, έτσι λειτουργεί ο κόσμος.

Ίσως και εμείς αν δεν είχαμε ασχοληθεί με το αντικείμενο αυτό, το ίδιο να παθαίναμε.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου