Προς το περιεχόμενο

Χρήση Echo, Reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΨΑΧΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ECHOES KAI REVERBS ΣΤΑ INSTRUMENTS ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΜΜΙΑ ΓΝΩΜΜΗ?)ΣΥΓΓΝΩΜΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα - πρώτα κάνε μια διευκρίνηση, με τι vst ή hardware instruments δουλεύεις και με ποιό πρόγραμμα ηχογραφείς και θες να βάλεις reverb και echo?

Να αρχίσω να σου λέω πως να βάλεις insert effect στο cubase ας πούμε και μετά να μου πείς έχω hardware και ήθελα απλά να τα ρυθμίσω;

 

Το σίγουρο είναι πως το echo και το reverb μπαίνει συνήθως ως send effect στο κανάλι που θές, μα έχεις κονσόλα μα έχεις daw.

 

Οι χιλιάδες ερωτήσεις που είναι και ζητάς συγνώμη; :) Μήπως δεν κατάλαβα ή δεν βλέπω κάτι και σου απαντώ κι εγώ λανθασμένα; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πρόκειται για μια δημιουργική διαδικασία που απαιτεί γνώσεις.

 

Για την αποφυγή παρεξηγήσεων, x_pap, τα μόνα εφέ που μπαίνουν στην αλυσίδα σαν insert είναι συνήθως mono, και κυρίως τα EQ και οι επεξεργαστές δυναμικής όπως ο compressor.

 

Τα βάθη κλπ μπαίνουν σαν send και προσθέτεις όσο χρειάζεσαι από τα auxilliary.

 

Τώρα ώς προς την δοσολογία είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν πολλοί να σου πουν τη χρήση τους, αλλά εγώ θα σου πρότεινα σαν αρχή, επειδή καταλαβαίνω ότι τώρα μαθαίνεις, να γράφεις στεγνά.

 

Αφού έχεις τις ηχογραφήσεις σωστά, (όσον αφορά το παίξιμο) τότε θα προσθέσεις τα εφέ αν και εφόσον χρειάζονται, στη μείξη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry yameth, έγινε τυπογραφικό λάθος που το διόρθωσα... :oops:

Έκανα copy-paste το effect και πήρα και το insert μαζι.

Βασικά ήθελα να πώ, πως echo και reverb πάνε send μια και δεν έδινε πολλά δεδομένα ο φίλος μας και ρωτούσε συγκεκριμένα για echo και reverb στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...παντως συμφωνω με τα παιδια στο οτιδηποτε και να γραφεις καντο dry και επισης να αποφευγεις και το πολυ compression το πρωτο σταδιο στην παραγωγη ειναι να πετυχεις ενα καλο mix πραγμα που γινεται πιο δυσκολο αν εχεις ηδη περασει τα διαφορα fx...

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα, άκουγα σήμερα ένα ελληνικό pop τραγούδι ούτε που θυμάμαι ποιο, και ήταν ένα από τα πιο υπερβολικά overcompressed πράγματα που έχω ακούσει ποτέ. Μάλλον ήταν και καλα in-your-face ξέρω γω, αλλά ήταν απίστευτα ενοχλητικό. Τραγικό.... Ολίγον off topic, αλλά το θυμήθηκα, και λέει κιόλας ως συμβουλή ότι το υπερβολικό compression κάνει κακό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΑΧΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ ECHOES KAI REVERBS ΣΤΑ INSTRUMENTS ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΜΜΙΑ ΓΝΩΜΜΗ?)ΣΥΓΓΝΩΜΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ)

Επειδη αν ενθυμουμαι καλα δουλευεις το reason,

-δεξι κλικ πανω στην κεφαλη->create->reverb. Αυτα!

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου