Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: ποιά και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα στρατοκα και γω γελαγα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου και μπορω να σου πω πωσ μπερδευτικα παρα πολυ.Βεβαια δν ξερω και τι πεταλια ειχε το παιδι αλλα το αποτελεσμα μπορω να σου πω με εκανε να σκεφτω να αλλαξω και βασικο οργανο  :o

 

Ο superfunk μας έχει φάει τα αυτιά τόσα χρόνια οτι βρώμικο ήχο βγάζεις απο τον ενισχυτή και τα πετάλια,και όχι τόσο απο την κιθάρα.  ;D Κάτι θα ξέρει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε ναι, κι έχει δίκιο. Απλά και οι μαγνήτες παίζουν ρόλο έτσι; Δηλαδή άμα φορέσεις τους σωστούς μαγνήτες, βάλεις καλό distortion και δυνατές λάμπες στον ενισχυτή βγάζεις καφρίλες ακόμα και με... μαντολίνο ;D

 

Αλλά έχει να κάνει λίγο και με την ιστορία της κάθε κιθάρας μωρέ. Και με το πόσο σου ταιριάζει προσωπικά το στυλ της, έτσι δεν είναι; Έχω μια καλή epiphone semi-hollow με p90s για τη ζεστασιά του σπιτιού μου, μια καλή jazzmaster για την indie rock μπάντα μου και θέλω και μια SG για καφρίλες και μετά νομίζω είμαι καλυμμένος για καμιά 20αριά χρόνια...! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έπαιξες τελικά καμία φίλε μου?

 

Γράφω πάλι στο θέμα γιατί δεν ξέρω αν το έχεις δει αλλά ο Thomann έχει βάλει προσφορά την Standard, την κανονική Standard με rosewood όχι την limited στα 888 euro. Στο Ολανδικό 899.

 

Συνήθως δεν κρατάνε πάρα πολύ οι προσφορές οπότε αν αποφάσισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω πάλι στο θέμα γιατί δεν ξέρω αν το έχεις δει αλλά ο Thomann έχει βάλει προσφορά την Standard, την κανονική Standard με rosewood όχι την limited στα 888 euro. Στο Ολανδικό 899.

 

 

Πάνω που ετοιμαζόμουν να ανοίξω ολόκληρο thread με τίτλο ο Thomann τρελάθηκε.

;D ;D ;D

 

Εγώ πριν ένα μήνα την πήρα 100 ευρώ πάνω,ενώ ο thonann την είχε 1200..

Το είδα σήμερα και στεναχωρήθηκα.  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που ετοιμαζόμουν να ανοίξω ολόκληρο thread με τίτλο ο Thomann τρελάθηκε.

;D ;D ;D

 

Εγώ πριν ένα μήνα την πήρα 100 ευρώ πάνω,ενώ ο thonann την είχε 1200..

Το είδα σήμερα και στεναχωρήθηκα.  :P

 

100 ευρώ ok τρώγεται αλλά 300+ φίλε μου θα ήταν μεγάλο χτύπημα.

 

Έριξε λίγο και την 61 που πήρα εγώ στα 1444, αλλά οκ πάλι ανεκτό είναι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξες τελικά καμία φίλε μου?

Γράφω πάλι στο θέμα γιατί δεν ξέρω αν το έχεις δει αλλά ο Thomann έχει βάλει προσφορά την Standard, την κανονική Standard με rosewood όχι την limited στα 888 euro. Στο Ολανδικό 899.

Συνήθως δεν κρατάνε πάρα πολύ οι προσφορές οπότε αν αποφάσισες...

 

Πωπω! Ευχαριστώ HeathenMV!

Απίστευτη ευκαιρία.

 

Ακούστε γκαντεμιά όμως, πήγα χθες να τις παίξω όλες, και μου λέει ο μαγαζάτορας μόλις πούλησα την στάνταρντ! Μαλακία.

 

Έπαιξα όμως μια Special Faded, μια παλιά 2nd-hand Special Faded (με άλλο μανίκι), και μια Standard P90. Ήθελα οπωσδήποτε να δω και τους Humbuckers ρε γαμώτο, αλλά την άλλη βδομάδα τώρα...

 

Παιδιά η κιθάρα είναι πολύ όμορφη, παίζει εύκολα και τη συνήθησα μετά από κανά 15λεπτο, να σκεφτείτε ότι παίζω κυρίως Jazzmaster...

Οι διαφορές ελάχιστες, αλλά προτίμισα τους P90s, πιο καθαροί και όταν βάζω γκάζια, ακούω μεγαλύτερη ευκρίνια στον ήχο. Μια σημαντική διαφορά μεταξύ Special Faded και Standard P90 είναι ότι η 2η έχει υπερυψωμένα τα διαχωριστικά των τάστων (πώς λέγονται ρε παιδιά αυτά στα ελληνικά; ???), που δίνει εντελώς άλλο feeling στο πως παίζεις. Κάθε αλλαγή στη θέση του χεριού γίνεται πιο αισθητή. Είναι μια λεπτομέρια που δεν αναφέρεται πουθενά. Αλλά είναι σημαντική.

 

Απορώ για την στάνταρ. Και βιάζομαι... 899ε :o!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που πηγές να δεις την Standar. Αλλα πριν καμία εβδομάδα την είχαν(ελπίζω να μη λέμε για το ίδιο ;D)

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

100 ευρώ ok τρώγεται αλλά 300+ φίλε μου θα ήταν μεγάλο χτύπημα.

 

Έριξε λίγο και την 61 που πήρα εγώ στα 1444, αλλά οκ πάλι ανεκτό είναι. :P

 

η 61 ποια ειναι,αυτη?

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_original_hc.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου