Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: ποιά και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι το πρόσεξες ότι στη standard έχει βάλει έναν p-100 στο neck και απ'οτι φαίνεται και στη φωτογραφία κάποια καστομιά έχει κάνει στο pickguard.

Ναι το έχω προσέξει, το λέει άλλωστε και ο ίδιος στην περιγραφή. Έχει όμως τον ορίτζιναλ μαγνήτη ακόμα, άπαιχτο. Οπότε μια χαρά! Θα έχω και την επιλογή να τον αλλάξω ή να κρατήσω τον P-100. To pickguard είναι το ίδιο πάντως.

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/SG/Gibson-USA/SG-Standard.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ναι το έχω προσέξει, το λέει άλλωστε και ο ίδιος στην περιγραφή. Έχει όμως τον ορίτζιναλ μαγνήτη ακόμα, άπαιχτο. Οπότε μια χαρά! Θα έχω και την επιλογή να τον αλλάξω ή να κρατήσω τον P-100. To pickguard είναι το ίδιο πάντως.

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/SG/Gibson-USA/SG-Standard.aspx

To ίδιο pickguard έχει αλλά ο p-100 έιναι φαρδύτερος και πιο κοντός από humbucker. Προφανώς για να τον χωρέσει έχει ανοίξει μόνος του το pickguard. Αν δεις στην κοντινή φωτό φαίνονται και τα σημάδια από το πριονάκι. Άρα θες καινούριο pickguard για να βάλεις πάλι τον humbucker. Οπότε και καινούριο pickguard και έχει και το τεράστιο χτύπημα στο πάνω κέρατο, δεν το λες ακριβώς ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά να ρωτήσω ρε παιδιά;

Ποιά ουσιαστική διαφορά έχει μια LP με μια SG ; Αμφότερες είναι κιθάρες με 2πλους ή Ρ-90 μαγνήτες και με σταθερή γέφυρα.

Η διαφορά είναι μόνο στο ότι οι SG είναι πιο ελαφριές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά να ρωτήσω ρε παιδιά;

Ποιά ουσιαστική διαφορά έχει μια LP με μια SG ; Αμφότερες είναι κιθάρες με 2πλους ή Ρ-90 μαγνήτες και με σταθερή γέφυρα.

Η διαφορά είναι μόνο στο ότι οι SG είναι πιο ελαφριές;

 

 

Αυτή η ερώτηση είναι το θέμα για μια καινούρια συζήτηση λίγων... δεκάδων σελίδων. Και λίγες λέω.

 

Εξαρτάται ποιόν ρωτάς. Το πόση διαφορά θα είχε μια SG από μια LP, αν ήταν κατασκευασμένες από το ίδιο.. δέντρο, με τα ίδια ηλεκτρονικά θα είχε να κάνει περισσότερο με πόσο... διαφορετικές συχνότητες πιάνουν τα αυτιά του καθενός μας. Και αν αυτή η διαφορά μέσα από ένα ενισχυτή με τέρμα τα σκάζια θα ενισχυόταν ή θα χανόταν είναι ακόμα μεγαλύτερη συζήτηση.

 

Για μένα, δεν έχει να κάνει με ηχητική διαφορά. Έχει να κάνει με τό τί σου καθεται καλύτερα όταν τις κρατάς. Σίγουρα με τα κόλπα που υπάρχουν σήμερα διαθέσιμα θα μπορούσες να κάνεις την μια να ακούγεται σαν την άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, δεν έχει να κάνει με ηχητική διαφορά. Έχει να κάνει με τό τί σου καθεται καλύτερα όταν τις κρατάς. Σίγουρα με τα κόλπα που υπάρχουν σήμερα διαθέσιμα θα μπορούσες να κάνεις την μια να ακούγεται σαν την άλλη...

 

Εντάξει,η SG έχει και κάνα κιλό λιγότερο ξύλο.

Όσο λίγο ρόλο και αν παίζει το ξύλο στον ήχο μια διαφορά θα την κάνει.

 

 

Η ουσία όμως είναι οτι στο παίξιμο έχουν σημαντική διαφορά.

Εγώ έχω και απο τις 2 πάντως.Η μία συμπληρώνει την άλλη.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλοι νοιζαδες πρωτη μου φορα ειναι που γραφω στο φορουμ αλλα διαβαζω καιρο και εχω κανει πολλεσ συναλλαγεσ εδω μεσα.Αποφασισα να γραψω εδω γιατι το θεμα προσωπικα με αγγιξε πιο πολυ απολα

 

Λοιπον οσον αφορα sg και post metal σε γενικεσ γραμμεσ επαιζα με τη special faded αυτο το ειδοσ για κανα χρονο.δεν ειχα ποτε παραπονο ουτε στο μπρατσο ουτε στον ηχο και σαφεστατα οχι στο παρουσιαστικο (worn brown).Ολα αλλαξαν μολις πηρα απο δω μια fernandes monterey deluxe και της εβαλα seymour duncan το σετακι το κλασσικο (jazz kai jb αν και θα το αλλαξω το bridge με custom custom).Την εστζι την ειχα παρει μεταχειρισμενη 400 και την πουλησα εδω ουτε ενα ευρω παρακατω (μεταπωλητικη αξια φουλ κουλ).Για μενα ολεσ οι sg (ακομα και η p-90) θα σου βγαλουν αυτο που θεσ να ακουσεισ αρκει να τισ συνδιασεισ με ενα ΠΟΛΥ καλο λαμπατο (εφε μην το τρελανεισ chorus delay echo δεν θεσ τιποτε αλλο) και τα δαχτυλα σου.Σορρυ που μακρυγορω απλα επειδη στο θεμα υπαρχει νηξη για συγκεκριμενο ειδοσ μουσικησ ειπα να μη δωσω το βαροσ μονο στην κιθαρα.Προσωπικα εχω ακουσει λαιβ ποστ μεταλ μπαντεσ με στρατοκαστερ(!) που δεν ζηλεβαν τιποτα απο το μαονι και τουσ humbuckers.Επειδη επισησ μιλαμε για sg κατα καιρουσ βρισκω τισ korina του 93 για 1000 1100.Τσεκαρε και τισ orville κατα τη γνωμη μου japanakia πολυ καλα.

 

Προσωπικη αποψη καθαρα μεσα απολεσ τισ sg θα προτιμουσα π 90 για το ειδοσ λογω του punch που εχουν και το overdrivaρισμενο clean που θα σου ανεβασει τον ηχο στον ουρανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα προτιμούσες την SG special με P90 μαγνήτες από την standard που φοράει humbuckers;

 

Επίσης άλλες προτάσεις δε με ενδιαφέρουν, ενδιαφέρομαι μόνο για Gibson SG. Αν αρχίσω να κοιτάζω για κλώνους δεν θα τελειώσω ποτέ. Πάντως αυτές οι Fernandez κιθάρες είναι πολύ ιδιαίτερες, κρατάω την ιδέα για το μέλλον αν τυχόν πετύχω να παίξω κάποια.

 

Τέλος, post-metal μπάντες με stratocaster προφανώς και θα ήταν για γέλια... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι μιλαγα για αυτην εγω http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_standard_p90_eb.htm

Οσον αφορα στρατοκα και γω γελαγα μεχρι που το ειδα με τα ματια μου και μπορω να σου πω πωσ μπερδευτικα παρα πολυ.Βεβαια δν ξερω και τι πεταλια ειχε το παιδι αλλα το αποτελεσμα μπορω να σου πω με εκανε να σκεφτω να αλλαξω και βασικο οργανο  :o .Τεσπα αυτα ειχα να πω εγω σου ευχομαι καλεσ αγορεσ και ζηλευω θελω και γω μια τετοια sg!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου