Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: ποιά και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μπερδευτεί αρκετά γι'αυτό κάθησα και έκανα τι λίστα με όλα τα μοντέλα. Τώρα το τοπίο έχει ξεκαθαρίσει και βοηθήσατε αρκετά κι εσείς. Οπότε η '61 reissue είναι πολύ ακριβή (1500ε) αλλά η λευκή δεν είναι άσχημη (1300ε). Δεν νομίζω να ανέβω σε αυτή τη κατηγορία καθώς θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος σε σύγκριση με μια Standard.

 

Λοιπόν, οπότε δοκιμάζω rosewood και maple neck (limited standard ή standard).

Δοκιμάζω P90 και 490R/498T και 57 Humbuckers (standard P90 ή standard ή '61 reissue).

Και επιλέγω.

 

Υπάρχει και κάποια άλλη λεπτομέρια που πρέπει να κοιτάξω;

Τα ηλεκτρονικά, η γέφυρα... κάτι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω σου λέω Go For '61 Reissue. Τις έχω παίξει και τις τρεις(Standar,Special,Reissue) αλλα η 61 νικάει με διάφορα. Έχει πολυ ωραία καθαρά, αλλα τα βρώμικα ειναι το +(ειδικα αν παίζεις Ac Dc ειναι  :o). Εμένα με βόλεψε το μπράτσο της, νόμιζώ δεν έχει μεγαλη διάφορα απο Standar αλλα έχει το κατι παραπάνω που σε κερδίζει. Η Special δεν αξίζει, λασπωνει εύκολα και το μπράτσο της δεν γλιστράει(αυτη που είχα δοκιμάσει εγω). Χίλιες φορες να δεις αυτές που φοράνε και τους EMG 81-85:

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_viper300fm_stbc.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_viper_1000fm_stbk.htm

 

Special,Standar θα βρεις στο Πήγασο.

'61 φέρνει ο Καγμακης.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και κάποια άλλη λεπτομέρια που πρέπει να κοιτάξω;

Τα ηλεκτρονικά, η γέφυρα... κάτι;

Ηλεκτρονικά τα ίδια είναι και γέφυρα όλες την nashville φοράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι p90 δε νομίζω οτι κάνουν για βαριά είδη.Είναι στην ουσία μονοί μαγνήτες.

 

 

αχ αυτη η νεολαια...εντελως ανιστορητη... ;D

 

http://www.iommi.com/page.php?id=13&sec=eq

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ αυτη η νεολαια...εντελως ανιστορητη... ;D

 

http://www.iommi.com/page.php?id=13&sec=eq

Δεν φταίνε οι νέοι, κάποιος τους διαφθείρει.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ αυτη η νεολαια...εντελως ανιστορητη... ;D

 

Ε γι'αυτό μπαίνουμε στο νοιζ, για να πιούμε γνώση από τη σοφή φυλή των γηραιότερων εδω μέσα. ;D

 

Πάντως στο λινκ λέει ότι ο Iommy είχε μια SG special με 2 x P90 μαγνήτες που σήμερα την έχουν ως SG Classic P90. Δεν ξέρω τί άλλες διαφορές μπορεί να έχουν οι 2 κιθάρες, αλλά προφανώς τώρα ξανακοιτάω για αυτές που φοράνε P90.

 

Η Special Faded και η απλή Special φεύγουν από το παιχνίδι ως λασπολάγνες κιθάρες.

 

Επίσης να αναφέρω ότι δεν με ενδιαφέρει να παίξω AC/DC, με ενδιαφέρουν πολύ πιο ακραία ακούσματα, πχ. Liturgy, Wolves In The Throne Room.

http://youtu.be/NN8FqUAEPbQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια ειναι δηλαδη οι special ? Σκεφτομουν κ εγω να παρω μια (λογω χαμηλου budget) αλλα ακουω αρκετα αρνητικα σχολια...

Υπαρχει το ενδεχομενο να θελουν να "ριξουν" την σπεσιαλ στο βιντεο ωστε να προοθησουν τα πιο ακριβα μοντελα ?

Επισης δεν μπορει απλα καποιος να παρει την σπεσιαλ και να βαλει τον bridge μαγνητη της στανταρντ για να τις φερει πιο κοντα ηχητικα ? (αν δεν τον ενοχλουν φυσικα οι αλλες διαφορες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη και ταμπου του καθενος φιλε μου,

εγω προσοπικα εχω βαλει το ματι την special faded λογο πιo χοντρου μπρατσου και finish άκρως βολικου στο μπρατσο και μουρατου γενικα 8) 8) 8) 8)

η αλλαγη μαγνητων για εμενα ειναι κατι που θα γινει με το περας του χρονου ετσι και αλλιώς μεχρι να καταληξεις σε αυτο ακριβώς που θες στον ηχο σου μιας και οι μαγνητες ειναι ενα 80% αυτου που ακουμε, και τα mod και οι δοκιμες ειναι απαραίτητα κατ εμε.

αλλα οπως ειπα στην αρχη γνωμη και ταμπου του καθενος  ;D ;D ;D

 

Οποια και να διαλεξεις σου ευχομαι να την ευχαριστηθείς φιλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια ειναι δηλαδη οι special ? Σκεφτομουν κ εγω να παρω μια (λογω χαμηλου budget) αλλα ακουω αρκετα αρνητικα σχολια...

Υπαρχει το ενδεχομενο να θελουν να "ριξουν" την σπεσιαλ στο βιντεο ωστε να προοθησουν τα πιο ακριβα μοντελα ?

Επισης δεν μπορει απλα καποιος να παρει την σπεσιαλ και να βαλει τον bridge μαγνητη της στανταρντ για να τις φερει πιο κοντα ηχητικα ? (αν δεν τον ενοχλουν φυσικα οι αλλες διαφορες)

Χάλια δεν είναι σε καμία περίπτωση η special αλλά υπάρχουν και προτάσεις από κορέα σε αυτή την τιμή που ίσως είναι πιο ολοκληρωμένες.

Επίσης δεν μπορείς να βασίζεις απόλυτα την άποψη από ένα βίντεο στο youtube, τα videakia είναι για να παίρνεις μια ιδέα, αν δεν την ακούσεις ο ίδιος και να δεις πως σου κάθεται...

Αυτό με την αλλαγή μαγνήτη που λες φυσικά και γίνεται.

Δες αυτή τη σύγκριση από ένα τύπο που έχει κάνει ακριβώς αυτό, ίσως δεις πάλι τη σπέσιαλ με άλλο μάτι. Αλλά είπαμε όσα βιντεάκια και να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαλια ειναι δηλαδη οι special ? Σκεφτομουν κ εγω να παρω μια (λογω χαμηλου budget) αλλα ακουω αρκετα αρνητικα σχολια...

Υπαρχει το ενδεχομενο να θελουν να "ριξουν" την σπεσιαλ στο βιντεο ωστε να προοθησουν τα πιο ακριβα μοντελα ?

Επισης δεν μπορει απλα καποιος να παρει την σπεσιαλ και να βαλει τον bridge μαγνητη της στανταρντ για να τις φερει πιο κοντα ηχητικα ? (αν δεν τον ενοχλουν φυσικα οι αλλες διαφορες)

 

Κατα τη γνώμη μου είναι ακριβή στα 600ευρώ,υπολογίζοντας αυτά που της λείπουν σε σχέση με τη standard.

Ωστόσο στις αγγελίες παίζουν γύρω στα 400ευρώ σε άριστη κατάσταση..

Χτύπα μια μεταχειρισμένη και αν ποτέ τη βαρεθείς την πουλάς και παίρνεις καλύτερη χωρίς να χάσεις σχεδόν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου