Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: ποιά και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνωντας το νοιζ για θέμα που συγκεντρώνει τις επιλογές που έχει σήμερα κάποιος που θέλει να αγοράσει μια Gibson SG δεν βρήκα ένα θέμα που να με καλύπτει, οπότε και ξεκινάω ένα τώρα.

 

Λοιπόν ζητάω τη βοήθειά σας, καθώς μετά από αρκετά χρόνια παίζοντας indie rock/post rock με την πιστή μου Jazzmaster, τα γούστα μου έχουν βαρύνει επικίνδυνα και έχω φτάσει να παίζω πλέον σε doom και post-metal γήπεδα. Οπότε και ψάχνω και για την κατάλληλη κιθάρα για τον ήχο αυτό. Δεν ψάχνω απλά για μέταλ κιθάρα, ψάχνω μόνο για κάποια Gibson SG (άντε ίσως και κάποια πολλή καλή κόπια της).

 

Οι επιλογές από ότι βλέπω είναι πολλές και δεν έχω ιδέα από που να ξεκινήσω τις δοκιμές. Μιλάμε πάντα για λογικό μπάτζετ 600-850ευρώ, άντε να ανέβω μέχρι τα 1000ε αν υπάρχει σοβαρός λόγος. Επίσης θα ήθελα να ακούσω και απόψεις για τους μαγνήτες της κάθε Gibson SG που προτείνετε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γενικα απο Gibby SG..Θα κοιταγα προς μεταχειρησμενη Standard...ΓΙΑΤΙ?

 

1) καλύτερη ποιότητα κατασκευής..σε σχέση με καποια φτηνότερη Gibby

2) ΠΟΛΥ πιο βολικό μπρατσο σε σχέση με μια special ας πούμε..

 

απο κει και πέρα...αν γουστάρεις υπαρχουν και οι ltd viper..που τις κοντράρουν (μην σου πω τις ξεπερνανε..) ανετα..παλι βολικα μπράτσα (πιο στενα και "αδύνατα")..ποιότητα κατασκεύης..ασε που καποιες ερχονται και με 81-85..

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απο Gibby SG..Θα κοιταγα προς μεταχειρισμένη Standard...ΓΙΑΤΙ?

 

1) καλύτερη ποιότητα κατασκευής..σε σχέση με καποια φτηνότερη Gibby

2) ΠΟΛΥ πιο βολικό μπρατσο σε σχέση με μια special ας πούμε..

 

απο κει και πέρα...αν γουστάρεις υπαρχουν και οι ltd viper..που τις κοντράρουν (μην σου πω τις ξεπερνανε..) ανετα..παλι βολικα μπράτσα (πιο στενα και "αδύνατα")..ποιότητα κατασκεύης..ασε που καποιες ερχονται και με 81-85..

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απο Gibby SG..Θα κοιταγα προς μεταχειρησμενη Standard...ΓΙΑΤΙ?

 

 

παρομοιως... ;)

αν κ κατι μερες πριν ειδα εδω στις αγγελιες του νοιζ gibson sg στα 350 ευρω...φυσικα εφυγε εν ριπη οφθαλμου....Special Faded ηταν αν θυμαμαι καλα.... :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου και noiz γενικότερα καλησπέρα, σκόπευα το πρώτο μου post να το κάνω σε δικό μου θέμα αλλά έψαξα πολύ πρόσφατα για SG οπότε:

 

Έπαιξα ότι SG μπορούσα να βρω στην Αθήνα. Κάποιες Special, πολλές standard και μία 61 reissue (που μάλλον είναι και μοναδική, τουλάχιστον αθήνα).

Όλες καλές κιθάρες αλλά oi standard σε σχέση με τις special κυρίως σε αίσθηση και λιγότερο σε ήχο είναι ανώτερες. Η έκπληξη για μένα ήταν η standard η limited edition με τo baked maple fingerboard. Για μένα ισάξια με τις κανονικές standard, έμοιαζε λίγο πιο ζωντανή με περισσότερη ατάκα σε σχέση με τις κανονικές. Το baked maple έχει μια χαρά αίσθηση, πιο smooth από rosewood και αν είσαι φίλος του έβενου ίσως και να σου αρέσει και περισσότερο.

 

Αυτή τη στιγμή η standard limited έχει σε γνωστό online μαγαζί 999 και νομίζω ότι τα αξίζει και με το παραπάνω.

 

Από μαγνήτες τώρα ο 490τ(bridge σε special) δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς ανέβαζα gain λάσπωνε αρκετά γρήγορα. O 490r(neck σε special και standard) είναι ωραίος ζεστός μαγνήτης και αν δεν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο νομίζω σε καλύπτει. Όπως και ο 498τ, (bridge σε standard) μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα καθαρίζει ικανοποιητικά με λιγότερο volume και αντέχει και παραπάνω gain (δεν είναι και για death metal αλλά τα καταφέρνει αρκετα καλά με μπόλικο gain).

Οι καλύτεροι βέβαια που έπαιξα ήταν οι 57 classic (61 reissue) πιο vintage output αλλά πραγματικά βγάζανε μπροστά όλη την ποιότητα της κιθάρας.

 

Συμπερασματικά γνώμη μου είναι ή μεταχειρσμένη standard ή καινούρια standard limited.

Εγώ για την ιστορία κατέληξα σε 61 reissue σίγουρα ανώτερη αλλά η limited με 500 ευρώ φθηνότερα δεν έχει και τόσα να ζηλέψει.

 

Κι επειδή όπως σου είπα έχω ψάξει στα πεισσότερα μαγαζιά στείλε μου αν θες pm να σου πω που έχω βρει και τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου και noiz γενικότερα καλησπέρα, σκόπευα το πρώτο μου post να το κάνω σε δικό μου θέμα αλλά έψαξα πολύ πρόσφατα για SG οπότε:

 

Έπαιξα ότι SG μπορούσα να βρω στην Αθήνα. Κάποιες Special, πολλές standard και μία 61 reissue (που μάλλον είναι και μοναδική, τουλάχιστον αθήνα).

Όλες καλές κιθάρες αλλά oi standard σε σχέση με τις special κυρίως σε αίσθηση και λιγότερο σε ήχο είναι ανώτερες. Η έκπληξη για μένα ήταν η standard η limited edition με τo baked maple fingerboard. Για μένα ισάξια με τις κανονικές standard, έμοιαζε λίγο πιο ζωντανή με περισσότερη ατάκα σε σχέση με τις κανονικές. Το baked maple έχει μια χαρά αίσθηση, πιο smooth από rosewood και αν είσαι φίλος του έβενου ίσως και να σου αρέσει και περισσότερο.

 

Αυτή τη στιγμή η standard limited έχει σε γνωστό online μαγαζί 999 και νομίζω ότι τα αξίζει και με το παραπάνω.

 

Από μαγνήτες τώρα ο 490τ(bridge σε special) δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς ανέβαζα gain λάσπωνε αρκετά γρήγορα. O 490r(neck σε special και standard) είναι ωραίος ζεστός μαγνήτης και αν δεν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο νομίζω σε καλύπτει. Όπως και ο 498τ, (bridge σε standard) μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα καθαρίζει ικανοποιητικά με λιγότερο volume και αντέχει και παραπάνω gain (δεν είναι και για death metal αλλά τα καταφέρνει αρκετα καλά με μπόλικο gain).

Οι καλύτεροι βέβαια που έπαιξα ήταν οι 57 classic (61 reissue) πιο vintage output αλλά πραγματικά βγάζανε μπροστά όλη την ποιότητα της κιθάρας.

 

Συμπερασματικά γνώμη μου είναι ή μεταχειρσμένη standard ή καινούρια standard limited.

Εγώ για την ιστορία κατέληξα σε 61 reissue σίγουρα ανώτερη αλλά η limited με 500 ευρώ φθηνότερα δεν έχει και τόσα να ζηλέψει.

 

Κι επειδή όπως σου είπα έχω ψάξει στα πεισσότερα μαγαζιά στείλε μου αν θες pm να σου πω που έχω βρει και τι.

 

+1 σε ολα..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!

Δηλαδή έχουμε ένα πρώτο συμπέρασμα. Την Gibson SG Standard μεταχειρισμένη και την Standard Limited γύρω στο 1000ρικο. Θα τις δοκιμάσω το συντομότερο.

 

Τώρα κι επειδή είμαι φεντεράκιας και δεν έχω ιδέα από Gibson θα περιμένω και για πιο φθηνές προτάσεις. Για τις κιθάρες που έχω μέχρι στιγμής δεν χρειάστικε να ξοδέψω πολλά, απλά με το σωστό συνδιασμό κιθάρας-χορδών-ενισχυτή κατάφερα να έχω τον ήχο που έχω στο κεφάλι μου, φαντάζομαι (και ελπίζω) και με μια Gibson SG μπορεί να συμβεί και με φθηνότερα μοντέλα;

 

Πχ. τι παίζει με την Gibson SG Standard P-90? Φοράει εντελώς άλλους μαγνήτες, τιμή λίγο φθηνότερη από την Standard Limited.

 

@HeathenMV:μένω εξωτερικό, θενξ για τη βοήθεια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι p90 δε νομίζω οτι κάνουν για βαριά είδη.Είναι στην ουσία μονοί μαγνήτες.

 

Για φτηνότερη κοίτα τη special faded.

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialfaded_wc.htm

 

Σε σχέση με τη standard εχει κατώτερο finish,490t bridge,δεν έχει fret binding και δεν έχει σκληρή θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με oselifer αν είναι να πας για φθηνότερη κοίτα την special faded. H κανονική special στην διαφορά που έχει αυτή τη στιγμή με την limited δε νομίζω ότι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου