Προς το περιεχόμενο

Jazz Bass (wanna be)? Γιατρέ μου είμαι τρελός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μετά από αρκετές ταλαιπωρίες κλπ επέστρεψε στα χέρια μου ένα μπασάκι που είχα αγαπήσει όσο κανένα από όσα είχαν περάσει από τη ζωή μου και ηλιθιωδώς είχα πουλήσει! Το βρήκα μέσα από τις αγγελίες του noiz σε καλή τιμή και το τσίμπησα ΑΜΕΣΑ!!! Το μπράτσο και το σώμα είναι EDEN (πανάλαφρο) περασμένα με nitro (τους έκανα κι ένα ωραίο ελαφρύ relic σήμερα που είχα πονόδοντο για να έχω κάτι να κάνω)... Από μαγνήτες φοράει στο neck έναν fender stock από ένα Fender USA και στο bridge έναν Seymour Duncan SMB4D (MM style) με διακοπτάκι μονός/διπλός/μονός... Γενικά αναπλήρωσε σε αρκετό βαθμό το μπασάκι που μου είχε φτιάξει ο Ηλίας (EG) και πιστεύω πως πατάει ΑΝΕΤΑ σχεδόν όλα τα fender που έχω ακούσει (αν εξαιρέσουμε ένα του 60φεύγα - 70έλα που άκουσα πρόσφατα και μου έφυγε το κεφάλι) ... Είπα λοιπόν να γράψω κι ένα κλιπ έτσι για αλλαγή από τα πολύ άγρια όργανα!!!  :P Επίσης αναρωτιέμαι γιατί η ίδια η Fender δεν έχει σκεφτεί να φτιάξει μπάσα με τέτοιο set up μαγνητών!!

 

ΥΓ: Τέρρυ ακούς?

testing_jazz_bass.mp3

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

 

ΥΓ: Τέρρυ ακούς?

 

Ευτυχώς ακόμα ναι...

 

Πάντως με μεγάλη μου χαρά- παρά τα διάφορα αιρετικά που έχεις εκφράσει- όλο και γυροφέρνεις τα Fender και δη τα Jazz.

 

Νομίζω ότι έχεις μπει στον καλό δρόμο  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αναρωτιέμαι γιατί η ίδια η Fender δεν έχει σκεφτεί να φτιάξει μπάσα με τέτοιο set up μαγνητών!!

 

 

Α και για την ιστορία έχει κάνει (σχεδόν) τέτοιο μπάσο  ;) ;D

fender-roscoe-beck-v-artist-signature.jpg.8d2e9924bb404649eb33baa009f26d4a.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ποτέ ότι ΔΕΝ μου αρέσουν τα κουτσουράκια της fender... Απλά εκφράζω την ΕΝΤΟΝΗ δυσαρέσκεια μου στο ότι δίνεις 2000 ευρώ για ένα όργανο που δεν έχει κάτι καινούριο να προσφέρει 50 χρόνια τώρα και που έχει ηλεκτρικά πεταμένα σα μακαρονάδα και 2 (ΑΝΤΕ 3) επιλογές στο οπλοστάσιο της... Όπως είδες (κι άκουσες) αυτό απέχει αρκετά από το να θεωρηθεί ένα "κλασσικό" jazz bass!!! Κι επειδή είσαι μάστορης έχω χρησιμοποιήσει διαφορετικές επιλογές μαγνητών σε κάθε σημείο... ΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ FENDER ΣΤΟ ΧΑΡΙΖΩ!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα δεν είπα ποτέ ότι ΔΕΝ μου αρέσουν τα κουτσουράκια της fender... Απλά εκφράζω την ΕΝΤΟΝΗ δυσαρέσκεια μου στο ότι δίνεις 2000 ευρώ για ένα όργανο που δεν έχει κάτι καινούριο να προσφέρει 50 χρόνια τώρα και που έχει ηλεκτρικά πεταμένα σα μακαρονάδα και 2 (ΑΝΤΕ 3) επιλογές στο οπλοστάσιο της... Όπως είδες (κι άκουσες) αυτό απέχει αρκετά από το να θεωρηθεί ένα "κλασσικό" jazz bass!!! Κι επειδή είσαι μάστορης έχω χρησιμοποιήσει διαφορετικές επιλογές μαγνητών σε κάθε σημείο... ΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ FENDER ΣΤΟ ΧΑΡΙΖΩ!!!

 

Τώρα θες να τα ακούσεις νυχτιάτικα  ;D ;D ;D

 

Βρε να μην σου πω καμιά κουβέντα (αμ δε θα σε δω από κοντά στην επόμενη μάζωξη;    :D)

 

Εδώ δεν ξεχώρισα ότι ήταν jazz το μπάσο που θες να σου πω και τον μαγνήτη... Που ήταν η... καραμούζα; Που ήταν η τρομπονίλα;  ;D ;D

 

 

Απολύεσαι (λάθος αυτό το λέω στην μπάντα)  ;D ;D ;D

 

Το μόνο που ας πούμε ξεχώρισα ήταν ο ΜΜ - όταν δεν μου μπούκωναν τα ηχεία.

 

ΥΓ: Σαν δεύτερη σκέψη... καλύτερα να αφήσεις τα Fender στην ησυχία τους  ;D ;D ;D Σου έχω πει τι ωραία μπάσα που είναι τα Spector;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μόνο που ας πούμε ξεχώρισα ήταν ο ΜΜ - όταν δεν μου μπούκωναν τα ηχεία.

 

 

Όντως σου μπούκωνε?  :o

Έχασα το καλώδιο για τα μονιτορ και βαριέμαι να πάω να πάρω οπότε ακούω από ηχεία hi fi... Τόσο πολύ πια? Τι στο καλό!!!  :-\

 

Ωραία τα spector!!! Μαναράκια  ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ που γουστάρω τα Human base δηλαδή, μαμάκας είμαι κύριε Terry μας? :D

 

;D ;D ;D ;D

 

Πότε είπαμε ότι θα πάμε για τίποτα μπύρες κ. Στράτο μας;

 

 

Αυτά τα θέματα δεν αναλύονται επί ποδός και στην δίψα...  ;D ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που γουστάρω τα Human base δηλαδή, μαμάκας είμαι κύριε Terry μας? :D

Ο καθένας έχει δικαίωμα στην κακογουστιά  :P

home3.jpg

Σαν μικρή φάλαινα που της χώσαν μπασόμπρατσο στο στόμα είναι.

 

ΡΕ ΜΑΝΩΛΗ ΣΙΡΙΟΥΣΛΥ δηλαδή και μέρσι γκουντ λορντ χελπ μι

Το κλιπ αυτό ήταν για να διαπιστώσει κάποιος πως ακούγεται το καλύτερο (κατά τη γνώμη σου) Jazz bass που έχεις ακούσει ποτέ;

Δηλαδή έκατσες να το ακούσεις σε μια καρέκλα μπροστά από hifi χωρίς να είσαι ντίρλα (από οτιδήποτε) και είπες "πω ρε φίλε, το μπάσο αγαπάει σφόδρα".

Επιχειρείς πειράματα με ομαδικό διαδικτυακό δούλεμα;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει δικαίωμα στην κακογουστιά  :P

Έλα τώρα, βρήκες το πιο όμορφο της εταιρίας. ;D ;D ;D

 

Εννοώ πχ αυτό

 

 

 

ή πχ αυτό

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου