Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με το set up του PC


swg0d0fmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi παίδες,

 

Πρόσφατα αγόρασα έναν ssd 60αρι και του εχω βάλει πανω μονο τα windows 7 (64 bit).

 

Σαν δευτερο έχω έναν 250αρι ο όποιος ειναι σκέτο ata αν δε κάνω λάθος όπου έχω περάσει το cubase-plug ins και οτι προγράμματα έχω στο pc.

 

3ο εχω κ εναν εξωτερικό όπου αποθηκεύω τα audio αρχεία.

 

Τον ssd τον πήρα για να πάρει λίγο τα πάνω του το pc, αλλά τόσο μικρος π είναι δε με παίρνει να του περάσω τίποτα άλλο εκτός απο το λειτουργικό.

 

Η ερωτησή μου είναι : έχω πράξει λάθος που έχω το cubase και τα προγραμματα στον ata?

 

 

Thanks εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows σου δεν πιανουν πανω απο 20GB στο δισκο, οποτε εχεις αρκετο χωρο να βαλεις πολλα προγραμματα ακομα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ssd τον πήρα για να πάρει λίγο τα πάνω του το pc, αλλά τόσο μικρος π είναι δε με παίρνει να του περάσω τίποτα άλλο εκτός απο το λειτουργικό.

 

Όπως έγραψε και ο waterfall πιο πάνω τα windows δεν πιάνουν πάνω από 20GB!Μήπως δεν έκανες κάτι σωστά κατα την εγκατάσταση;Μιλάμε για original έκδοση ή για σπασμένη;

 

Πάντως εγώ με 64αρι έχω περασμένα λειτουργικό και προγράμματα στον ssd(Windows 7, Sonar 7, Reaper, Guitar Rig4, Kontakt, Foobar2000, κλπ) και έχει γεμίσει ο μισός και λίγο παραπάνω!Τα plug-ins, vsts, sound libraries σε άλλο δίσκο και επειδή ήμουν τυχερός βρήκα και έναν τρίτο στον οποίο ανοίγω τα projects που θέλω να ηχογραφήσω ή να επεξεργαστώ, κλπ.Ένας εξωτερικός για back-up είναι σοφή κίνηση επίσης!

 

Πάντως ο ssd για να έχεις το λειτουργικό σου και προγράμματα είναι μία αναβάθμιση για το pc όπως και να το κάνεις...Αλλά πες και από τι άλλα κομμάτια αποτελείται το hardware σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks μαγκες για τις γρηγορες απαντησεις :)

 

Το pc ειναι λίγο παλιό βασικά.

 

Intel Core 2 duo @2.53

 

4 GB RAM

 

M audio 2496 καρτα.

 

αρα προτείνετε να περάσω όλα τα plug ins στον ssd και τα sound libraries τους στον άλλο σκληρο ?

 

Θεωρητικά οσο ποιο άδειος ειναι ο σκληρός τοσο γρηγορότερα δε τρέχει ? Η δεν ισχύει αυτο με τους ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta sound libraries στον άλλο δίσκο μόνο αν δεν χωρούν στον SSD

 

Η απόδοση του  SSD δεν επηρεάζεται από το πού είναι γραμμένο το αρχείο και γι' αυτό δεν ωφελούνται (μάλλον βλάπονται) από το defragmentation, επιπλέον δεν έχει νόημα να τον αφήσεις μισογεμάτο για καλύτερη απόδοση, γέμισέ τον άφοβα

 

Λογικά θα χωρέσει το λειτουργικό, όλες σου οι εφαρμογές, και θα μείνει και χώρος για τα αρχεία που δουλεύεις μια δεδομένη μέρα/εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε παιδί μου όλα σου τα μουσικά προγράμματα μαζί με τα windows στον ssd να δεις ασπρη μέρα...εγώ αυτό έχω κάνει με...30ρη δίσκο. Εχω τα xp και μια cubase sx, 2 προγραμματα για τύμπανα (addictive+steven slate) guitar rig, και ένα musicmatch για αναπαραγωγη και μετατροπή wav σε mp3 και είμαι κυριος...Επίσης θα σου πρότεινα όταν δουλεύεις ένα κομμάτι, να μεταφέρεις το φάκελο του project όλον στην επιφάνεια εργασίας (ssd) για πιο γρήγορη και σταθερή λειτουργία, γρήγορα export, επεξεργασία γενίκότερα. Φυσικά όλα αυτά προυποθέτουν ένα καλό γρήγορο επεξεργαστη και 4 giga μνήμης...

 

Intel Core 2 duo @2.53

 

4 GB RAM

 

 

 

τα οποία έχεις..μια χαρά είναι το εργαλείο! σιγά....μην περνεις καθε χρόνο αλλο. Μία καλή μητρική, ένας αξιόπιστος Intel, 4 giga μνήμης και ένας ssd + μακριά απο βαριά λειτουργικά είναι ότι χρειάζεσαι για μακρόχρονη απροσκοπτη λειτουργία ενός music pc...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου