Προς το περιεχόμενο

Matamp 1224 Mk-X Varipower WITH PHOTOS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ στα έχω πει μέσω τηλεφώνου, οπότε μην επαναλαμβάνομαι... :wink:

 

Τον άκουσα τον ενισχυτή μεσω τηλεφώνου! :lol: :lol:

 

Από τα ελάχιστα που μπορώ να συμπεράνω είναι ότι όντως ακούγεται σε όλες τις εντάσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

 

Έχει "ωμή" δύναμη θα μπορούσα να πω. Ένα "growl" χαρακτηριστικό που παραπέμπει σε marshall εποχές, με μεγάλη ευελιξία, καθώς τα voicings κάνουν πραγματικά τα πάντα... 8O

 

Καλύτερα να κινούμαστε προς τέτοιους κατασκευαστές σιγά σιγά μου φαίνεται...κι όχι να πληρώνουμε ονόματα άλλα τόσα...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακομα και ροζ γουνα

 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!!! :lol: :lol:

 

Λοιπον θελω εναν μονοκαναλο Matamp combo 1X12 ,με 2 ΚΤ88, με ρυθμιστικα μονο vol,bass,treble,middle & ενα 12αρι Eminence Delta PRO και το υψηλοτερο headroom που εγινε ποτε!

Η καμπινα εννοειται ντυμενη με ΡΟΖ ΓΟΥΝΑ!! :lol:

 

ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800-900eu

 

adrian-ingram-combo-top.jpg

 

Κατι τετοιο θες αλλα χωρις το ονομα :twisted: και με ΚΤ88 οποτε φθηνα θα παει...

 

ο 1224 παιρνει και ΚΤ77 παρεπιπτοντως... μεσα στην συσκευασια μου εβαλαν 2χΕΛ34, 2χ6ν6 , 2χΚΤ77 , και 3εις προενισχυτριες μαζι με 8 ποτενσιομετρα για καβατζα (αυτα εξτρα στις λαμπες που εχει ηδη μεσα ο ενισχυτης)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε reverb θελω οποτε φανταζομαι θα παει παρακατω.

παντως ειναι πραγματικα καταπληκτικο οτι μπορεις να "κουρδισεις" τον ενισχυτη σου στο εργοστασιο.

 

Απορω που στην Αγγλια υπάρχουν ανθρωποι που ΔΕΝ αγοραζουν Matamp γιατι η τιμη τους ειναι ΑΣΤΕΙΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε reverb θελω οποτε φανταζομαι θα παει παρακατω.

παντως ειναι πραγματικα καταπληκτικο οτι μπορεις να "κουρδισεις" τον ενισχυτη σου στο εργοστασιο.

 

Απορω που στην Αγγλια υπάρχουν ανθρωποι που ΔΕΝ αγοραζουν Matamp γιατι η τιμη τους ειναι ΑΣΤΕΙΑ.

 

Αφου ρε ΣΦ ξερεις οτι ο κοσμος θελει να βλεπει ονομα... η πλακα ειναι οτι η Ματαμπ ειναι παλαιοτερη απο Μαρσαλ και Φεντερ (1946) και παντα ηταν σε φαση "ερχεται ο πελατης και του φτιαχνουμε κατι στα μετρα του".

 

Εν ολοιγις αν ενδιαφερεσαι για κατι (σαν και αυτο που ειπες) μπορω να μιλησω και να μαθω το πως που και γιατι...

 

Απο κει και περα σου λεω με ποιον να συννενοηθεις (αν δεν μπορεις να πας απο εκει), και βαση τηλεφωνου θα σου φτιαξουν κατι πολυ καλο ειμαι σιγουρος.

 

Ο Ντεηβ που τους φτιαχνει ξερει απο ηχο/ηλεκτρικα αλλα δεν ειναι κιθαριστας.

 

Ο Χεηντεν ομως ειναι μαματος κιθαριστας και δουλευε σαν ντεμο-μαν σε διαφορα εμπορικα σοου στην Αγγλια. Ξερει ΤΑ πολλα για ηχο , οποτε αν μιλησεις μαζι του εκλεισες.

 

Ενα απλο κομπο 1χ12 με 2χΚΤ88 , εκουαλαιζερ και βολιουμ δεν νομιζω να παει πανω απο 800ευ (με μεταφορικα... και ροζ γουνα).

 

Για την ροζ γουνα εκανα πλακα με τον ιδιοκτητη (τρελος τυπος) και μου ειπε οτι, "Οτι και να σου καρφωθει στο κεφαλι το κανουμε"...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ντεηβ που τους φτιαχνει ξερει απο ηχο/ηλεκτρικα αλλα δεν ειναι κιθαριστας.

 

ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!! (ουτε ο LEO FENDER ηταν!) :wink:

 

Καποια στιγμη θα το κανουμε!

Ευχαριστω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ΣΦ,

 

Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με τον Χεηντεν... μου ειπε οτι 99% γινεται... το μονο θεμα ειναι να τσεκαρει με τον Ντεηβ για καστομ μετασχηματιστη για τις ΚΤ88, και φυσικα να δουν εαν μπορουν να βρουν ροζ γουνα (αν βρουν θα την βαλουν).

 

Για τιμη δεν νομιζω να παει πανω απο 600λιρες. Απο οτι καταλαβε ο Χεηντεν θες εναν πολυ καλο και δυνατο καθαρο τζαζ ενισχυτη.

 

Για θεματα ηχου κτλ καθως και οτι αλλη λεπτομερια παρε ενα τηλεφωνο τον Χεηντεν και πεστου οτι μιλησαμε μαζι (με τον Γιαννη) κτλ κτλ...

 

 

Α και κατι αλλο... αν θες εκει που βλεπεις το Ινγκραμ θα γραφει Καστομ Μεηντ φορ Σουπερφανκ :twisted: :twisted: :twisted:

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβε ο Χεηντεν θες εναν πολυ καλο και δυνατο καθαρο τζαζ ενισχυτη.

 

ακριβως ,αλλα οχι για τζαζ :lol:

 

οκ,θα επικοινωνησω μολις ειμαι ετοιμος για νεες αγορες.. :wink:

 

για τη ροζ γουνα :lol: θα το ξανασκεφθω :lol: μαλλον μπορντω με μπεζ γρυλια τον θελω...

 

Καστομ Μεηντ φορ Σουπερφανκ

 

αυτο μαλιστα! :lol: :lol: (ειδικα αν ειναι γραμμενο με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτηρες!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον θελω εναν μονοκαναλο Matamp combo 1X12 ' date='με 2 ΚΤ88, με ρυθμιστικα μονο vol,bass,treble,middle & ενα 12αρι Eminence Delta PRO και το υψηλοτερο headroom που εγινε ποτε![/quote']

 

Χωρίς να ξέρω τί ρόλο παίζουν οι KT88 (εγώ πάω για 6V6 μάλλον) μάλλον ζητάμε ακριβώς το ίδιο πράγμα... :D Και μετά.....

 

 

LET'S FUNK THEM ALL MAN!!! :lol: :lol: :lol:

 

Όσο για το χρώμα εμένα με βλέπω ή σαν του Γιάννη, ή κάνα navy blue με μπεζ "σίτα"...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ΚΤ88 ειναι οι μεγαλυτερες σε βαττ λυχνιες που κυκλοφορουν (τουλαχιστον για χρηση σε ενισχυτες),εχουν το μεγαλο καλο οτι επειδη δεν χρησιμοποιηθηκαν ποτε μαζικα μπορεις να βρεις ΝΟS σε φθηνες τιμες αλλα και γενικα επειδη ειναι λαμπα-κτηνος σπανια θα πετυχεις σε προβληματικη ΚΤ88 (aka 6550)

 

Το κακο ειναι οτι επειδη τραβανε πολυ ρευμα χρειαζονται μεγαλυτερα & βαρυτερα/ακριβοτερα transformers..

 

Oι 6v6 ειναι υπεροχες λυχνιες αλλά δεν θα σου δωσουν το καθαρο headroom των 6L6/KT88

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου