Προς το περιεχόμενο

Η μαγεια του να παιζεις stereo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"off topic freaky muthafucka in"

 

Εσύ ρε Ηλία πότε θα γίνεις ¨επιστάτης ¨ :lol: :lol: ????

 

Και κάτι ακόμα: αυτά τα απίστευτα smilies που τα βρίσκεις ???

 

"off topic freaky muthafucka out"

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσύ ρε Ηλία πότε θα γίνεις ¨επιστάτης ¨

 

Δε σου φτάνουν αυτοί που έχουμε' date=' εμένα τι με θες???

 

Δεν έχω να προσφέρω και κάτι εξάλλου σε αυτό το πόστο...

 

 

 

Και κάτι ακόμα: αυτά τα απίστευτα smilies που τα βρίσκεις ???

 

Αν χρησιμοποιείς Firefox' date=' κατέβασε και εγκατέστησε αυτό:

http://www.smileyxtra.co.uk/index.php

 

αλλιώς μπορείς να βρεις μερικά smileys εδώ:

http://www.deephousepage.com/smilies.htm

 

[img']http://www.asturcon3.com/emicons/beach.gif[/img]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω καμιά φορά με 2 ενισχυτές στη πρόβα για ξεκαύ**μα και είναι κορυφαία.. Ωστόσο σε live δεν το έχω κάνει ποτές...

url=http://www.echidna-band.com]Echidna

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όταν μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω' date=' απλά χρησιμοποιώ ένα line selector της Boss, ή ένα απλο AB box για να linkάρω τους ενισχυτές, και νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο όταν χρησιμοποιείς παραπάνω απο έναν ενισχυτή :wink:

 

 

Μόλις συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν ΑΒ Boxes που στέλνουν ΚΑΙ ταυτόχρονα στα 2 κανάλια το σήμα, και όχι αναγκαστικά εναλλάξ... Και φυσικά το δικό μου ΔΕΝ είναι ένα από αυτά.... :cry:

Αλλά όποιος δεν έχει μυαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν ΑΒ Boxes που στέλνουν ΚΑΙ ταυτόχρονα στα 2 κανάλια το σήμα' date=' και όχι αναγκαστικά εναλλάξ... Και φυσικά το δικό μου ΔΕΝ είναι ένα από αυτά.... :cry:

Αλλά όποιος δεν έχει μυαλό...[/quote']

 

Aυτο ειναι χρησιμο και οχι απλως ενα ΑΒ box που σου επιτρεπει ή τον εναν ή τον αλλον...........θελουμε να παιζουμε και με τους δυο ενισχυτες ταυτοχρονα απλα το σημα να "χωριζει" ετσι ωστε καποια πεταλια (π.χ chorus) να βγαινουν απο μια μερια της stereo εικονας.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι χρησιμο και οχι απλως ενα ΑΒ box που σου επιτρεπει ή τον εναν ή τον αλλον...........θελουμε να παιζουμε και με τους δυο ενισχυτες ταυτοχρονα απλα το σημα να "χωριζει" ετσι ωστε καποια πεταλια (π.χ chorus) να βγαινουν απο μια μερια της stereo εικονας.

 

Από την άλλη όμως η μόνη χρήση του (πέρα από τον όγκο του πράγματος...-δεν είναι και λίγο βέβαια) είναι ουσιαστικά για stereo delay chorus, φάση pan δηλαδή?

Πως συνδυάζονται δύο τόσο διαφορετικοί ενισχυτές μεταξύ τους? Δε θα είναι λίγο περίεργο?

Αν θες να έχεις πάντα τον όγκο των δύο ενισχυτών δηλαδή...

 

Γενικά πάντως, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι απίστευτο ειδικά για εφφέ, αλλά και συνδυασμό του "αγαπημένου" μου καθαρού ενισχυτή με τον "αγαπημένο" μου βρώμικο...Αλλά ταυτόχρονα? :roll:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω την απορία, ότι καλά τα στήνεις, φτιάχνεις έναν ήχο τέλειο κλπ κλπ, ΠΩΣ όμως αυτός ο 3D ήχος θα περάσει στο κοινό? Θα βάλεις 2 mic και ο ηχολήπτης θα κάνει panning το σήμα από τους 2 ενισχυτές αριστερά και δεξιά???

 

Γενικά υπάρχει κανείς που να παίζει live στερεοφωνικά σε αυτή τη χώρα?

 

Και αν ναι...

 

Ποιος χώρος έχει τέτοια υποδομή ώστε να παίζεις στερεοφωνικά και να ακούγονται όλα όπως πρέπει?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα χρησιμοποιουσα για χρονια ενα "στερεο" σετ απ (γιατι το εχω βαλει σε εισαγωγικα θα το εξηγησω σε λιγο) & νομιζα οτι ειχα ανακαλυψει την Αμερικη! :lol:

 

Ηχογραφουσα παντοτε στερεο και στις προβες ολοι σκιζανε τα εσωρουχα τους με την "ηχαρα" μου.

 

Μεχρι που ανακαλύψα οτο οταν εφθανε η ωρα της ΜΙΞΗΣ ,οι τεραστιες κιθαρες μου κατέληγαν να ακουγονται πολυ μικροτερες απο οτι στο δωματιο με τους ενισχυτες (& πολυ "ψευτικες").

 

Καταρχην ας καταλαβουμε οτι η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στερεο κατασταση ειναι οταν χρησιμοποιουμε 2 ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ οι οποιοι "τροφοδοτουνται" απο ΕΝΑ ΣΤΕΡΕΟ ΠΕΤΑΛΙ PAN/TREM,CHORUS η DELAY .Ολες οι αλλες συνδεσμολογιες ΔΕΝ ειναι στερεο αλλα απλα ΔΥΟ ενισχτυτες αντι για ΕΝΑΝ (και βεβαια παντα στα τρελλαμενα απο τις εντασεις αυτια μας the louder the better!!! :lol: )

 

Aν λοιπον δεν εχουμε πεταλι που ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στερεο στο τελος της αλυσιδας των πεταλιων μας ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΡΕΟ ΗΧΟ αλλα απλα εναν ΔΙΠΛΟ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ (με την εννοια οτι και απο τους δυο ενισχυτες βγαινει ακριβως ο ιδιος ηχος απο τα εφε).

.

(Ακομα και στην περιπτωση που εχουμε στερεο πεταλια pan/trem,chorus,delay αν αυτα δεν εχουν και ΣΤΕΡΕΟ ΕΙΣΟΔΟΥΣ εκτος απο εξοδους ακουμε στερεο ΜΟΝΟ το τελευταιο πεταλι μια και τα αλλα ακουγονται μονοφωνικα)

 

Προσωπικα ΜΙΣΩ την ηχογραφηση σε στερεο μια και η κιθαρα χανει πολυ σε ευκρινεια (δεν ειναι τυχαιο οτι ελαχιστοι κιθαριστες γραφουν στερεο) & θαβεται στο mix,ενω μη κοροϊδευομαστε στα Live ο ηχος του PA ειναι σχεδον ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ.(οποτε και στερεο να την εχεις την κιθαρα πανω στο παταρι ΜΟΝΟ βγαινει κατω).Προσωπικα μονο μια φορα στο Gagarin μου ετυχε να βγαλω πραγματικα στερεο ηχο ΕΞΩ απο το stage & αυτο υστερα απο πολυ δουλεια με τον ηχοληπτη (και παλι βεβαια ακουγοτανε καλα γιατι παιζαμε τριο & ημουν η μοναδικη κιθαρα..αλλοιως με περισσοτερα οργανα μαλλον ξυλο θα ετρωγα...)

 

Bεβαια την ωρα που παιζουμε μονοι μας η στο προβαδικο ειναι οντως εντυπωσιακο ειδικα αν εχουμε πραγματικα στερεο σημα (πραγμα που προΫποθετει πεταλια chorus,delay & tremolo/pan με στερεο εισοδους & εξοδους)

 

 

Προσωπικα το βρισκω πολυ πιο ενδιαφερον να χρησιμοποιει καποιος σε ΜΟΝΟ 2 η περισσοτερους ενισχυτες για να συνδιαζει τα διαφορετικα ηχητικα χαρακτηριστικα τους (αν εχει βεβαια χρονο & χρημα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω την απορία' date=' ότι καλά τα στήνεις, φτιάχνεις έναν ήχο τέλειο κλπ κλπ, ΠΩΣ όμως αυτός ο 3D ήχος θα περάσει στο κοινό? Θα βάλεις 2 mic και ο ηχολήπτης θα κάνει panning το σήμα από τους 2 ενισχυτές αριστερά και δεξιά???

 

Γενικά υπάρχει κανείς που να παίζει live στερεοφωνικά σε αυτή τη χώρα?

 

Και αν ναι...

 

Ποιος χώρος έχει τέτοια υποδομή ώστε να παίζεις στερεοφωνικά και να ακούγονται όλα όπως πρέπει?[/quote']

 

Στα τελευταία 2-3 live της μπάντας έφερνα έναν Boogie προενισχυτή ο οποίος έχει recording & main out. Επαιρνα μια γραμμή απο το main out στον εκάστοτε νοικιασμένο Marshall, και μια δεύτερη απο το recording out καρφί στην κονσόλα. Ο ηχολήπτης της μπάντας πανάρει αυτά τα δύο σήματα, (μικρόφωνο στο Marshall και direct out) και σε live συνθήκες έχουμε λίγο περισσότερο όγκο. Στο recording αυτό δεν παίζει βέβαια, γιατί όπως πολύ σωστά παρατήρησε και ο SF οι στερεο γραμμένες κιθάρες θάβονται στη μίξη λόγω κυρίως αλληλοακυρώσεων που προκαλούν οι γωνίες φάσης.

Απο κει και πέρα νομίζω είναι προτιμότερο να μιλάμε για multi-amp set up και όχι για στέρεο κιθάρες...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχολήπτης της μπάντας πανάρει αυτά τα δύο σήματα' date=' (μικρόφωνο στο Marshall και direct out) και σε live συνθήκες έχουμε λίγο περισσότερο όγκο. [/quote']

 

Όμως, έτσι που είναι φτιαγμένοι οι περισσότεροι χώροι (που παραπάνω από τους μισούς ΔΕΝ είναι φτιαγμένοι για live) θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά απίθανο ένας ακροατής να ακουεί stereo.

 

Θέλω να πω ότι στους περισσότερους χώρους που έχω υπόψιν μου, ο ακροατής θα στέκεται ή κοντά στο left ή κοντά στο right ηχείο. Αν ο ακροατής αυτός σε άκουγε να παίζεις live με mono μίξη θα σε άκουγε ΟΚ. Σε "stereo" μίξη, θα άκουγε το ένα από τα 2 σήματα (πχ το direct out σου... :roll: ) πράγμα που δεν ξέρα αν είναι και ότι καλύτερο ηχητικά...

 

 

Αυτό μου θυμίζει ορισμένα μπαράκια που έχω πάει κατά καιρούς και παίζουν κομμάτια όπως το "Are You gonna go my way" το οποίο έχει πολύ έντονο panning στις 2 κιθάρες. Ξεκινάει το κομμάτι λοιπόν, ακούς τύμπανα, τον Kravitz να τραγουδάει, κιθάρα ΠΟΥΘΕΝΑ, και ξαφνικά ακούς τη 2η κιθάρα να σου τρυπάει το αυτί !!!! :lol: :lol: (αν έχετε το κομμάτι σε δοκιμάστε το κάνοντας panning μόνοι σας στα ηχεία για να καταλάβετε το αποτέλεσμα...;))

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου