Προς το περιεχόμενο

Πώς θα παίξω live με loop?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει κανείς από εσάς LIVE με κάποιο πετάλι τύπου loop station?

 

Εγώ έχω το Boss DD-20 και θέλω σε κάποια κομμάτια να γράψω φρασούλες και να loop-άρουν ώστε να παίζω άλλα πράγματα από πάνω...

 

Το πρόβλημα είναι ότι στην πρόβα (και προφανώς ΚΑΙ στο live) οι υπόλοιποι με πρώτο τον drummer, δεν ακούνε καλά τη λούπα και κάπου χανόμαστε.

 

Σκέφτηκα να βγάλω την μια έξοδο από το πετάλι σε ακουστικά ή σε 2ο ενισχυτή για να ακούει τουλάχιστον ο drummer καλύτερα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έτσι δε στέλνω ΜΟΝΟ την λούπα. Αν παίξω δηλαδή εγώ εκείνη τη στιγμή κάτι άλλο, αυτό βγαίνει στα ακουστικά με συνέπεια πάλι να γίνεται μπάχαλο....

 

Έχετε καμιά ιδέα/πρόταση για το τι μπορώ να κάνω?

 

ΥΓ: την προφανή λύση του να βρω 2ο κιθαρίστα μη μου την πείτε...Τη σκέφτηκα κι από μόνος μου :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο άσχετος, αλλά γιατί δεν ακούνε τη λούπα; Και αν όντως δεν την ακούνε, πως θα ακούνε τον δεύτερο κιθαρίστα; 8O 8O

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την ακούνε γιατί

 

Α) Υποπτέυομαι πως αυτού του είδους τα πετάλια παίζουν λίγο πιό χαμηλά τη λούπα, άρα δεν αργεί το μπάχαλο

 

Β) Ο Elavd αλλού πατάει με το αριστερό και αλλού είναι το δεξί. :lol: Κοινώς χαντακώνει το συγκρότημα... :D :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέλη της μπάντας ακολουθουν τον drummer ο οποίος οφείλει να παίζει σταθερά. Αν όμως ο drummer πρέπει να συγχρονιστεί με κάτι ηχογραφημένο το οποίο δεν το ακούει πάντα καλά (γιατί κάποιο όργανο μπορεί να το καλύπτει μερικά) τότε υπάρχει πρόβλημα.

 

Σε πραγματικές συνθήκες τη φράση-λούπα την παίζει άνθρωπος (2ος κιθαρίστας). Αυτός, σε αντίθεση με το μηχάνημα, ακόμη και αν ο drummer δεν τον ακούει πολύ καλά, μπορεί να κάνει ένα ανεπαίσθητο "fine tuning" στο tempo του on the fly και το κομμάτι να ακουστεί μια χαρά...

 

 

Δε ξέρω αν το διατύπωσα πολύ σωστά... :roll: :oops:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β) Ο Elavd αλλού πατάει με το αριστερό και αλλού είναι το δεξί. :lol: Κοινώς χαντακώνει το συγκρότημα... :D :lol:

 

happy8km.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ασφαλής λύση πλην του μετρονόμου στα αυτιά του drummer και στο loop pedal που χρησιμοποιείς εσύ δεν υπάρχει. Και μάλιστα μετρονόμο από την αρχή του κομματιού μέχρι το τέλος γιατί αλλιώς το μπάχαλο είναι σίγουρο.

 

Σκεφθείτε πάντως και την εξής λύση: Μέσω ενός sampler ή laptop προσθέστε στο κομμάτι μια λούπα διακριτική μεν (ώστε να μην αχρηστεύει το drummer) αλλά ξεκάθαρη στα μέτρα (ώστε να την ακολουθεί με ευκολία σαν μετρονόμο). Περάστε την πηγή της λούπας στα monitor που χρησιμοποιείτε όταν κάνετε πρόβα και στο drummer δώστε την και σε ακουστικά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Έτσι θα την ακούνε όλοι καθαρά και τότε μάλλον θα μπορείς να πετύχεις και το sampling/overdubbing live.

 

:D Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει κανείς από εσάς LIVE με κάποιο πετάλι τύπου loop station?

 

Εγώ έχω το Boss DD-20 και θέλω σε κάποια κομμάτια να γράψω φρασούλες και να loop-άρουν ώστε να παίζω άλλα πράγματα από πάνω...

 

Το πρόβλημα είναι ότι στην πρόβα (και προφανώς ΚΑΙ στο live) οι υπόλοιποι με πρώτο τον drummer' date=' δεν ακούνε καλά τη λούπα και κάπου χανόμαστε.

 

Σκέφτηκα να βγάλω την μια έξοδο από το πετάλι σε ακουστικά ή σε 2ο ενισχυτή για να ακούει τουλάχιστον ο drummer καλύτερα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι έτσι δε στέλνω ΜΟΝΟ την λούπα. Αν παίξω δηλαδή εγώ εκείνη τη στιγμή κάτι άλλο, αυτό βγαίνει στα ακουστικά με συνέπεια πάλι να γίνεται μπάχαλο....

 

Έχετε καμιά ιδέα/πρόταση για το τι μπορώ να κάνω?

 

ΥΓ: την προφανή λύση του να βρω 2ο κιθαρίστα μη μου την πείτε...Τη σκέφτηκα κι από μόνος μου :lol:[/quote']

 

Παίζω σε πρόβα με το RC20.Είναι δύσκολο να μη μπερδευτεί το πράμα,για αυτό δεν θα το εμπιστευόμουν ποτέ σε live.Είναι πολύ πιθανό να μην τη γράφεις σωστά,δεν είναι και εύκολο πράγμα να την τελειώσεις τη λούπα just στο μέτρο και επειδή αυτά κάνουν quantize σιγά σιγά μετά από τις πολλές επαναλήψεις ,αρχίζει να ακούγεται η διαφορά.

 

Το δικό μου έχει και μετρονόμο για να γράψεις σωστά μια λούπα και βοηθάει,αλλά όπως καταλαβαίνεις στο Live δεν θα περιμένει ο κόσμος πότε θα τη γράψω σωστά.

 

Αν όντως φταίει το οτι δεν την ακούει ο ντράμερ,που δεν το νομίζω,μπορείς να βάλεις ένα line selector πριν το DD20 και να επιλέγεις πότε θα παρακάμπτεις to τελευταίο.Αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις overdub :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου