Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Bogner Alchemist


wargasm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι ρε παιδια...

οταν βαζω ελα καλωδιο μονο στη λουπα, στο return δε πρεπει να σταματησω να ακουω τη κιθαρα? δηλαδη τη προενισχυση???

 

επιδη το εκανα και δεν αλλαξε τιποτα, δοκιμασα να βαλω στη λουπα ενα overdrive που εχω (δεν εχω modulation pedal) να δω μηπως αλλαξει κατι, και ειναι σαν να μην εχω βαλει τιποτα στη λουπα! ουτε ον ουτε οφ εκανε κατι και το προβλημα συνεχιζονταν!

 

Το προβλημα ειναι το εξης...

 

Οταν παιζεις με χαμηλες δυναμικες μια νοτα, απαλα δηλαδη, εχει την ταση να μην ακουγετε, να την θαβει, να μη εχει ενταση.

Με το που κανεις ενα σκασιμο κανονικο με τη πενα, τοτε επιστρεφει στην κανονικη του ενταση, και παλι απο την αρχη...

 

παλιοτερα ειχα δοκιμασει τη πεταλιερα μου στη λουπα και ειχε παιξει κανονικα.

 

παει τεχνικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτησω κατι ρε παιδια...

οταν βαζω ελα καλωδιο μονο στη λουπα, στο return δε πρεπει να σταματησω να ακουω τη κιθαρα? δηλαδη τη προενισχυση???

 

επιδη το εκανα και δεν αλλαξε τιποτα, δοκιμασα να βαλω στη λουπα ενα overdrive που εχω (δεν εχω modulation pedal) να δω μηπως αλλαξει κατι, και ειναι σαν να μην εχω βαλει τιποτα στη λουπα! ουτε ον ουτε οφ εκανε κατι και το προβλημα συνεχιζονταν!

 

Το προβλημα ειναι το εξης...

 

Οταν παιζεις με χαμηλες δυναμικες μια νοτα, απαλα δηλαδη, εχει την ταση να μην ακουγετε, να την θαβει, να μη εχει ενταση.

Με το που κανεις ενα σκασιμο κανονικο με τη πενα, τοτε επιστρεφει στην κανονικη του ενταση, και παλι απο την αρχη...

 

παλιοτερα ειχα δοκιμασει τη πεταλιερα μου στη λουπα και ειχε παιξει κανονικα.

 

παει τεχνικο!

 

 

Η λουπα σου δεν εχει προβλημα,ειναι παραλληλη με το mix να φτανει maximum στο 50%. Ετσι πρεπει να δουλευει.

Αλλου πρεπει να ψαχτεις,το πιο απλο θα ηταν να βγαλεις και να ξαναβαλεις τις προενισχυτριες μηπως καποια δεν κανει καλη επαφη ειτε λογω κραδασμου ειτε βρωμιας-σκονης στη βαση.

Αν εχεις και μια δοκιμασμενη καλη 12ΑΧ7 ανα χειρας,ακομη καλυτερα καθως μπορεις να τν δοκιμασεις θεση θεση,μηπως εντοπισεις καποια χαλασμενη απο τις λαμπες του ενισχυτη.

Επισης ριξε ενα ματι και στις τελικες αν μοιαζουν να αναβουν το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου