Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με flextone xl iii της line6...BOΗΘΕΙΑ!!


gtnapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά οι περισσότεροι τρανζίστορ ΔΕΝ βγάζουν προβλήματα, απλά η σειρά αυτή της line6 έχει προβλήματα, μη βγάζεις καθολικά συμπεράσματα για όλους τους τρανζίστορ

 

Ισως να έχεις δίκαιο..απλά ψιλοξενέρωσα με όλα αυτά..να φανταστείς παλαιότερα είχα πρόβλημα με chameleon της rocktron αλλά και με ένα μικρό σχετικά fender ενισχυτή..άλλο μπέρδεμα και εκεί..παίζει να είμαι γκαντέμης με τα μουσικά! :'(  Απο όσους γνωρίζω που δουλεύουν λάμπες ποτέ κανείς δεν είχε το παραμικρό..anyway..είναι και λίγο τυχερά θα μου πείς..

 

Ότσν τον ΄δεσω και πάλι θα επιστρέψω με νεότερα..παιδιά σας ευχαριστώ όλους!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Απο όσους γνωρίζω που δουλεύουν λάμπες ποτέ κανείς δεν είχε το παραμικρό..anyway..είναι και λίγο τυχερά θα μου πείς..

 

 

Εγώ πάλι, ως ηλεκτρονικός, από όσους γνωρίζω και παίζουν με λάμπες, έχουν θεματάκια με λυχνίες, πυκνωτές. pots κλπ...

 

Κοίτα, δεν είναι θέμα λάμπας-τρανζίστορ, όλοι οι ενισχυτές έχουν αναλώσιμα υλικά μέσα και διαφορετικής ποιότητας.

  Τα pots κι οι διακόπτες είναι αναλώσιμα όπως και στις κιθάρες, οι πυκνωτές γερνούν-στεγνώνουν-φουσκώνουν με τον καιρό, οι αντιστάσεις ισχύος αλλάζουν τιμή σε Ohm με τη χρήση και θερμότητα, οι λυχνίες θέλουν αλλαγή κάποια στιγμή γιατί αρχίζουν τα περίεργα, ένα ολοκληρωμένο ή ένα μετασχηματιστής μπορεί να καεί από υπερτάσεις, βραχυκυκλώματα και κόλπα... Όλα παθαίνουν με τον καιρό, τη σκόνη, την υγρασία, τη θερμότητα και τη χρήση.

  Το θέμα είναι: πόσο εύκολα ή οικονομικά φτιάχνεται και πόσο καιρό θ' αντέξει το κάθε component του ενισχυτή?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου