Προς το περιεχόμενο

Σπουδές-Γνώσεις μουσικής και οργάνων


spbbassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Side note που θυμηθηκα μολις τωρα: Χτες τελειωσα ενα ξεφυλλισμα της βιογραφιας του Khachaturian* - ξεκινησε τις "ακαδημαικες" μουσικες του σπουδες στα 20 του, ηλικια που για καποιον που θελει να γινει συνθετης (ειδικα σε εκεινο το περιβαλλον και εποχη) ειναι σχετικα αργα. Ισως παραδειγμα προς μιμηση για την περιπτωση σου.

 

 

* https://en.wikipedia.org/wiki/Aram_Khachaturian

Όχι... Όχι για σύνθεση. εκείνη την εποχή σε Σοβιετική Ένωση, Αρμενία κτλ αργά ξεκινούσαν την 'σοβαρή μελέτη της σύνθεσης'. Φυσικά ήξεραν μουσική και βέβαια κάνανε θεωρητικά αλλά δεν είναι παράλογο να πει κανείς ότι ξεκινάει να μαθαίνει "ακαδημαικά" σύνθεση στα 20+... (Εγώ πήγα Αγγλία για τα πρώτα επίσημα μαθήματα σύνθεσης στα 27 μου... για παράδειγμα).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oχι, δεν εννοω σπουδες πανω στη συνθεση, που ειναι σπουδες υψηλου επιπεδου - μεχρι που πηγε στη Μοσχα στα 19 του ηταν, αν δεν απατωμαι, ελαχιστα μορφωμενος πανω στη θεωρια της μουσικης. Ηξερε να παιζει πιανο κυριως με το αυτι και τεχνικα ηταν λιγο all over the place, δε ξερω αν ηξερε να διαβαζει παρτιτουρα καν.

 

 

 

(οχι οτι εχει καμια πρακτικη σημασια επι του thread να πουμε την αληθεια, να'χαμε να λεγαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαντα εχεις?

 

Μαζι με αλλους ...ανθρωπες.. ;D.. παιζεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δηλωσεις οτι εισαι του ωδειου δεν σε περνει κανενας σε μπαντα SF.

 

Τοτε δεν θα μαθεις ποτέ να παιζεις...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι... Όχι για σύνθεση. εκείνη την εποχή σε Σοβιετική Ένωση, Αρμενία κτλ αργά ξεκινούσαν την 'σοβαρή μελέτη της σύνθεσης'. Φυσικά ήξεραν μουσική και βέβαια κάνανε θεωρητικά αλλά δεν είναι παράλογο να πει κανείς ότι ξεκινάει να μαθαίνει "ακαδημαικά" σύνθεση στα 20+... (Εγώ πήγα Αγγλία για τα πρώτα επίσημα μαθήματα σύνθεσης στα 27 μου... για παράδειγμα).

απο περιεργεια πριν πατε ειχατε παρει εδω διπλωμα φουγκας συνθεσης κτλπ και στο εξωτερικο ακολουθειται η ιδια μεθοδος ? (ξεκινας αρμονια μετα απο 3 χρονια αντιστοιξη μετα φουγκα κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απο περιεργεια πριν πατε ειχατε παρει εδω διπλωμα φουγκας συνθεσης κτλπ και στο εξωτερικο ακολουθειται η ιδια μεθοδος ? (ξεκινας αρμονια μετα απο 3 χρονια αντιστοιξη μετα φουγκα κτλπ)

Οχι, και όχι...

 

Όταν έφυγα είχα τελειώσει αντίστιξη, αλλά ήμουν αρκετά 'μπροστά' σε σχέση με το επίπεδο σπουδών μου. Το οποίο σημαίνει ότι με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό (και μετά διδακτορίκο) και ότι πήρα υποτροφία από το ΙΚΥ!!!

 

Στο εξωτερικό (Αγγλία, Γαλλία και Αμερική τουλάχιστον που ξέρω) ΔΕΝ έχουν το ίδιο σύστημα. Δε κάνεις πρώτα θεωρία, μετά αρμονία, μετά αντίστιξη, μετά φούγκα, και μετά σύνθεση. Βράσε παπάρια με αυτό το σύστημα. Αν είναι για να σπουδάσει και να τελειώσει κανείς σύνθεση να πρέπει να κάνει συνολικά 10 (9.5) χρόνια σπουδών μάμισέ τα..

 

Στη Γερμανία (νομίζω) έχουν κάποιο σύστημα που είναι σχετικά κοντά, αλλά και πάλι δεν είναι 2 χρόνια ανα θέμα (φούγκα, αντίστιξη, αρμονία, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κάνεις πρώτα θεωρία, μετά αρμονία, μετά αντίστιξη, μετά φούγκα, και μετά σύνθεση. Βράσε παπάρια με αυτό το σύστημα.

Είσαι ΘΕΟΣ!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είσαι ΘΕΟΣ!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

Να συμπληρώσω μόνο, ότι σαν γνώσεις δεν είναι άχρηστες, ούτε μπορείς να ξεκινήσεις να γράφεις μουσικής χωρίς να ξέρεις τι σου γίνεται.

 

Η αρμονία σου μαθαίνει να σκέφτεσαι κάθετα

Η αντίστιξη να σκέφτεσαι οριζόντια

Η φούγκα να σκέφτεσαι την φόρμα

 

και μετά κάνεις κάτι πιο δημιουργικό.

 

Απλά έτσι όπως γίνεται εδώ και με τους περιορισμούς των 2 χρόνων ανα πτυχίο (και άνα θέμα) τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω μόνο, ότι σαν γνώσεις δεν είναι άχρηστες

Εννοείται, αυτό έλειπε να ήταν άχρηστες! :)

Ο τρόπος είναι αυτό που με απασχολεί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου