Προς το περιεχόμενο

Πως χρησιμοποιώ τα sound Fonts?


vangelisorfas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

» Easy TiMidity++ 1.2

* FREE - No soundcard required* Play or convert midi files to WAV or MP3 in 1-step* Fabulous sound without a soundcard* Uses .sf2

 

 

χωρίς την sf midi engine της creative δεν νομίζω το guitar pro να μπορεί να αντικαταστήσει την rse

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να αντικαθιστά την midi engine? ή κάποιο πρόγραμμα που να κάνει Realtime ότι το Easy TiMidity??

 

Θέλω να μπορώ να μελετάω τα κομμάτια απευθείας απο το guitar pro να μπορώ να αλλάζω tempo κλπ κλπ...

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα virtual MIDI καλώδιο.

 

Ψάξε στο Google (εγώ χρησιμοποιώ το LoopBe - είναι freeware) όλο και

κάτι θα βρείς. Με την εγκατάσταση θα αναγνωριστεί σαν Virtual MIDI συσκεύή και μπορείς να το κάνεις assign στα devices του guitar port.

 

Σε αυτό μπορείς να συνδέσεις όποιο πρόγραμμα θες ( από sampler για sountfonts μέχρι VST Instrument)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν το guitar pro "δει" το LoopBe που προτείνει ο φίλος μας Piercer σε συνδυασμό πχ με το sfz που προείπαμε, όντως καθάρισες...(και τσάμπα...)

Θάθελα όταν το εφαρμόσεις (ισχύει και για τον Piercer αν το έχει ήδη κάνει),

να μας καταθέσετε την εμπειρία σας από την συμπεριφορά του σε σχέση με το latency...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα το loopbe αλλα δεν έβγαλα άκρη. Προσπάθησα να κάνω midi in στο ableton αλλα δεν.

Λίγο πιο συγκεκριμένα???? Τι να κάνω???? Απο προγράμματα έχω τα εξής: Ableton Live 5 και Cubase SX και τίποτα άλλο.

 

Μπορώ να το κάνω in σε ένα απο αυτά? και αν ναι πως?

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου